Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Fotográfia szak Magyarországon...

Fotográfia szak Magyarországon hol van? Van egyetemi képzés ilyenben? Főiskolai? OKJ-s?

Figyelt kérdés
Fotográfikus akarok lenni ezért zseretném kérdezni hova tudnék menni ami ilyen szakot ad.

2012. jún. 3. 17:22
 1/8 anonim ***** válasza:
Moholy Nagy Művészeti Egyetem vagy a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola. Itt van fotográfia alapszak.
2012. jún. 3. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
És nehéz bekerülni?
2012. jún. 4. 14:14
 3/8 anonim ***** válasza:
Hát értened kell a fotózáshoz rendesen! Van szakmai alkalmassági vizsga és gyakorlati vizsga is, ezek alapján számolnak neked pontot. Ha értesz hozzá, akkor nem nehéz.
2012. jún. 4. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Fotográfia alapképzési szak


A szakmai felvételi két szakaszból áll. Az első napon minden jelentkezőnek el kell mutatnia 10-20 kasírozatlan és/vagy paszpartu nélküli felvételből álló bemutatkozó anyagát. A képek mérete nincs előírva.

Alkalmassági vizsga: (előrosta) a következő feladatokat tartalmazza:

- Írásbeli feladatsor megoldása az alapvető fotótechnikai ismeretek, a mai magyar fotóélet intézményei, a magyar fotográfiai szaksajtó, valamint az egyetemes és a magyar fotótörténeti alapismeretek tárgykörében,

- A képszerkesztési tanulmányok előfeltételeként kreativitást igénylő és mérő rajzfeladatok megoldása, betűk és figuratív alakzatok kombinálása, vizuális élmény előállítása tetszőleges anyagok felhasználásával.

A pótfelvételi alkalmassági vizsga részén pontszám nélkül kiesnek azok, akiket a felvételi bizottság a „nem felelt meg” minősítéssel tanácsol el.

Gyakorlati vizsga: A második felvételi szakaszban csak a „megfelelt” minősítést elértek felvételiznek tovább. A második szakasz az alkalmassági után két napig tart. Az első napon a jelentkezők meghatározott helyen, színes nyersanyagra (C-41) felvételeket készítenek, ezeket egyeztetett, kijelölt laboratóriumban a felvételkészítés napján, a jelentkezők saját költségen kidolgoztatják. A második napon az így elkészült felvételekből legfeljebb 10 darab fényképet kell a személyes beszélgetésre bevinni. A személyes beszélgetés három részből áll: az előzetesen beküldött képek értékelése, a szakmai felvételin készített képek elemzése, az írásbeli feladatok megoldásának megbeszélése.

Az alkalmassági és gyakorlati felvételi vizsga időpontja: 2008. augusztus 18-19.


Ajánlott irodalom (az írásbeli feladatsorhoz):

- Dékán István: Fényképezés az alapoktól a szakmai ismeretekig. Budapest, D2 Fotóstúdió, 2000.

- Simon Mihály: Összehasonlító magyar fotótörténet. Budapest, Magyar Fotográfiai Múzeum, 2000. (A magyar fotográfia történetéből 16.)

- Batz, Wilfried: Fotográfia. Ford.: Piros Christa. Budapest, Kossuth Kiadó, 2002.

- A mai fotográfiai szaksajtó.

2012. jún. 4. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola Kommunikációs és Művészeti Kar

Kaposvári Egyetem Művészeti Kar

Moholy-Nagy Művészeti Egyetem


Emellett még van OKJ-s képzés is.. azt hiszem a leghíresebb az Óbudai Képzőművészeti Szakképző Iskola.


Legnehezebb bekerülni a MOME-ra.

2012. jún. 4. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Szerintetek nem túl késő ha csak 14 évesen kezdek el a fotózással foglalkozni?Csak most szerettem bele és a családom is lát bennem tehetséget.A másik kérdés nagyon nehéz elhelyezkedni fotósként?
2012. júl. 2. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

14 évesen nagyon is jókor kezdted el, sőt. Sok fotós csak sokkal később jött rá, hogy ebből akar megélni.


Én is fotózással szeretnék foglalkozni és nagyjából átlátom a lehetőségeket. Megélni nem egyszerű belőle, alkalmazottként szinte lehetetlen. Vagyis a legtöbb fotós vállalkozóként dolgozik.


Egyetemeken inkább művész fotózást tanítanak, de mindenképpen jó, ha sikerül elvégezned egyet. Sajnos az OKJ nagyjából semmit nem ér, de ha nincs más (nem vesznek fel fősulira), akkor az alapokkal azért megismerkedhetsz, de sajnos az állami követelmény nagyon le van maradva (az okj-s tananyag nagy része még mindig az analóg technika, holott alkalmazott fotósok már nem használják).


Hogy fotósként miből lehet megélni? A természet- és makrófotózásból szinte lehetetlen (kivéve Máté Bencének :D). Vannak speciális témák, ahol szintén nehéz érvényesülni: divatfotó, tárgyfotó (ékszer, étel, stb), reklámfotó, épületfotó (külső-belső).


Amivel talán a legegyszerűbb elindulni, az talán a rendezvény- és esküvőfotózás. Nagyon sok fotós ezzel kezdi. Viszonylag jól lehet vele keresni, viszont az egyik legstresszesebb meló mind közül. Itt nincs még egy lehetőség, nem lehet hibázni, éppen ezért nagyon magabiztosnak kell lenni, hogy az ember nekivágjon. Éppen ezért érdemes előbb segítőnek elmenni valami ismerős fotós mellé (ha kijársz néhány sulit, tanfolyamot, hamar találkozni fogsz egy esküvőfotóssal :)).


Másik rész a riport- és sportfotó. Elég más műfaj. Riportfotósként persze főleg alkalmazottként tudsz elhelyezkedni újságoknál.


Ezek a témák mind érdekelhetnek, és nem is baj. Ismerek olyan riportfotóst, aki esküvői fotózást is csinál és épületfotózást is.


Természetesen a művészfotózás is egy külön műfaj. Itt nem arra gondolok, hogy egy esküvői- vagy egy sportkép nem lehet művészi, dehogynem. De ez alkalmazott fotográfia, tehát a megrendelőnek dolgozol adott témában, sokszor megszabott határok között, sokszor pedig szabadjára van engedve a fantázia. A művészfotós pedig saját képeivel kommunikál, nem megrendelésre dolgozik. Persze egy fotós lehet alkalmazott- és művészfotós is egyben :).


Ami a legfontosabb:

1. sokat kell fotózni, gyakorolni. Bármit, bárkit, akárhol, akármikor. Sok rossz kép lesz, de lesznek jók is. A lényeg, hogy megtanuld használni a gépedet. Egy idő után természetesen mindenképpen be kell szeretni egy cserélhető objektíves gépet, mert a kompakt gépek korlátoznak sokszor.


2. Jól kell tudni bánni a fényekkel. Ha már tudod használni a gépedet, akkor a következő a fények megfelelő alkalmazása. Értem ezalatt a természetes fényeket és a vakufényt egyaránt. Ha fősulit nem végzel, akkor vannak kimondottan világítástechnikai tanfolyamok (tripont light academy). Stúdiófotózáshoz elengedhetetlen, de a szabadban sem árt tudni, hogy egy derítőlapot vagy vakut mire használhatsz.


3. Érdemes természetesen valamilyen sulit elvégezni. Főiskola is jó, de ide nagyon kevesen kerülnek be. Nem azért mert rosszak, hanem mert 600 jelentkezőből 15-20 embert vesznek fel. Az elbírálás mindig szubjektív, ebben az esetben nem is lehet másmilyen.

Tehát ha nem vesznek fel fősulira, akkor érdemes lehet egy okj-t elvégezni (de csakis ingyenes képzésen, mert ezért fizetni nem érdemes, maximum a tanulmányi hozzájárulást, ami pár tízezer egy évben). Ahol viszont sokat tanulhatsz, azok a különböző tanfolyamok. Alapozó tanfolyamok után érdemes elvégezni mesterkurzusokat is. Világítástechnika, portréfotózás, tárgyfotózás, stb, ami érdekel. Sajnos ezek nem olcsó képzések, de nagyon megérik az árukat, amellett, hogy sok ismerős fotóssal is megismerkedhetsz, akik később segíthetnek a pályán.


4. Ismerned kell jól a képszerkesztő programot, amit használsz. A legjobb a photoshop. Ami a filmes korszakban a sötétkamra volt, az most a photoshop. A képeket ugyanis a legtöbb esetben még érdemes finomítani.


Nagyjából ennyi. Ha riportfotósként akarsz később dolgozni, akkor van kimondottan riportfotó képzés, azt érdemes elvégezni.


Szóval mondhatni azt, hogy a fotós szakmában egyáltalán nem elvárás a diploma. A legfontosabb, hogy legyen egy jó portfóliód, tudd a dolgodat, és akkor lesz megrendelésed is. Nyilván nem egyszerű folyamat, kitartást igényel. Én is még csak a tanulási folyamatnál tartok, de én már 23 éves vagyok és csak 20 évesen jöttem rá, hogy ezt akarom csinálni :).


Mellesleg azt tudni, kell, hogy ez nem egy olcsó hobbi. Megrendelésre csak normális felszereléssel tudsz elindulni, ami alapszinten is minimum 500ezer forint, de ez csak az alap. Talnulás alatt elég egy belépőszintű gép, ami 150ezer körül már kijön, de profiként muszáj belefektetni pénzt. Ezért érdemes emellett dolgozni, akár diákmunkát, hogy kitermeld ezt a pénzt. Ha szülők tudnak segíteni, akkor az már nagyon jó. Ha pedig van már egy komolyabb felszerelésed és tudásod, akkor észre sem veszed, de már valamelyik ismerősöd hívni fog az esküvőjére fotósnak :D.


Nem akartam regényt írni, de remélem azért segítettem akár többeknek is, akik eziránt érdeklődnek. Sok sikert és kitartást, mert az a legfontosabb. Na és persze jó fényeket! ;)

2012. okt. 28. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Szia!

Eltelt pár év és érdeklődök, hogy sikerült-e felvételizned, remélem igen :)

2018. szept. 6. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!