Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A középiskolások számára...

A középiskolások számára miért tesznek olyan könyveket "kötelező olvasmánnyá", ami abszolút nem az érdeklődési köre a mai fiatalok túlnyomó részének?

Figyelt kérdés

Azon elmélkedtem, hogy a mai középiskolások számára miért tesznek kötelező rengeteg olyan könyvet, amik (sajnos) a többség számára abszolút nem egy "mai kamasz lelki világának érdekes regény"? Nem az lenne a cél, hogy a kötelező olvasmányokkal kedvcsinálóként hassanak a diákokra az olvasás ügyében? Hogy megszeressenek olvasni? Mert ha az ember arcéba sok olyat nyomnak egy adott témán belül, amiben abszolút nem leli örömét, egyszerűen elmegy tőle a kedve. (És félő, hogy nem csak a kötelezőktől, hanem az egész olvasás fogalmát megutálja.)


Végeztem kórtársaim körében egy közvélemény kutatást: 40 diákot (NEM osztálytársak) megkérdeztem, mi a véleménye a kötelező olvasmányokról, lesújtó válaszok érkeztek. 10-en elolvasták, 5 ember a rövidítettet. A 10 olvasóból 7 mondta azt, hogy abszolút nem élvezte a kötelezőket, vagy csak nagyon ritkán, kizárólag a jegy érdekében olvasták el. Kérdeztem tőlük, érzik-e azt hogy "többek lettek-e?", "műveltebbek-e?", válaszuk az volt hogy többnek semmiképpen nem érzik maguk (2 ember azt felelte hogy igen), "műveltebbnek" olyan szinten érzik magukat hogy ha 100000 az 1-hez, de valahol szóba jönne az az olvasmány, elmondhatnák hogy elolvasták.


Volt olyan a megkérdezettek közül, aki átlagosan hetente 2 könyvet olvas el, de mivel azok témája GYÖKERESEN más mint ami a kötelező olvasmányokat illeti (értett itt fantasy, vámpíros, Harry Potter, Gyűrűk Ura, Keresztapa regényekre pl.), a jegyekért pedig nem kívánja elolvasni őket, max rövidítettben. (Márpedig imád olvasni)


Én személy szerint hasonló indokkal rendelkezem mint az előbb említett személy, azzal a különbséggel hogy én rendszeresen elolvasom a kötelezőket. (Nem örömből, hanem a jegyek miatt, még csak nem is a "műveltség" miatt, mert tudom jól, nagy valószínűséggel soha a büdös életben nem tudom hasznosítani ezen irodalmi művek ismeretségét, ez egyébként gyakran a kedvem is szegi a dologtól)


A szüleim úgy tartják, a társasági élet miatt előny ezeket elolvasni, ismerkedésnél jól jöhet. Nos, nekem eddig nagyjából 10 randim volt, de egy lánnyal sem tudtam volna, szerettem volna ilyen dolgokról beszélni, illetve ezt nem csak randira értem, de bármilyen helyzetre ami a korosztályom illeti. (Felnőttekkel sem szoktam ilyesmikről beszélni soha)


A kérdésem tehát, hogy ti hogyan vélekedtek erről az egész "kötelező olvasmány" dologról?


2012. febr. 6. 14:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nemcsak az olvasás megszerettetése a cél, hanem egy közös műveltséganyag megismertetése is, és a lehetőség, hogy meg tudják különbözteti a vámpíros szériakönyveket az igényes irodalomtól. Amitől persze lehet vámpírost is olvasni pluszban. Én nagyon sok kötelező olvasmányt megszerettem, amit magamtól nem vettem volna kézbe, másokat meg nem, és? Nem tudhatják előre, kinek mi fog tetszeni. A vámpíros könyvtől is volna, aki hányingert kapna.
2012. febr. 6. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Andizsuzsi ***** válasza:
69%

kórtársaim - hát többek között ezért. Milyen közös kórotok van?

A középiskolában nem cél az olcasás megszerettetése, az kb. általános iskola 2-3. osztály. Azért vannak a kötelezők, hogy legyen némi fogalmatok a klasszikusokról, különben az életben nem olvasnátok pl. Jókait.

2012. febr. 6. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Nekem sem tetszett az összes kötelelező olvasmány, de volt olyan, amit nem is kellett mondani, már el is olvastam :) nem az olvasás megszerettetése a céljuk, hanem az, hogy megismerjék az adott kort, az adott korra, kultúrára, országra jellemző irodalmat. Illetve az irodalom által képet kapjunk, mondjuk a 19. századi emberek életéről. Tény, hogy vannak - mondjuk ki - pocsék kötelezők, én így voltam majdnem az összes orosz irodalmi művel, de valakinek meg az tetszik. Én úgy érzem igenis több vagyok azzal, hogy elolvastam egy Anna Kareninát vagy Bovarynét, csak nyilván társaságban ezt nem tudom hasznosítani, mert sokaknak a Bovaryné semmit nem mond. Ez van. De a magam szórakoztatására elolvastam őket. Egyébként szerintem az amúgy sem kifogás, hogy valaki azért nem olvas, mert sz@r volt vmelyik kötelező. Sz@r filmeket is gyártottak már, meg sz@r műsorokat aztán mégis a fél ország ott tesped a TV előtt amikor adják a való világot (ergo attól , hogy láttál egy két rossz műsort még nem fogod kihajítani a TV-d). 1-2 rossz élmény még nem lesz meghatározó. Nem azért olvasnak az emberek kevesebbet vagy kevésbé szívesen, mert nem akarnak, hanem mert akad más olyan elfoglaltság is, amihez kisebb szellemi megerőltetés kell. Különben is, én mikor reggel suliba megyek mindig a fő téma az előző esti való villa. Igen kicsit kirekesztve érzem magam, hogy nem tudok hozzászólni, viszont nem egy ember van, aki azért kezdi el nézni, hogy tudjon miről társalogni a barátaival.
2012. febr. 6. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Én középiskolás koromban egyszerűen nem voltam elég érett némely kötelezőkhöz - nem az Odüsszeiára gondolok. Sokat azért nem olvastam el, mert egyszerűen nem érdekelt, vagy belekezdtem, és untatott. Most, hogy több művészfilmet megnéztem, és olyan kötelező művészfilmes vagy egyéb művészetes előadáson vettem részt, sokkal inkább be tudom fogadni azokat a műveket is, amik hajdan kötelezőek vannak, sőt, igenis élvezem azok olvasását.
2012. okt. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!