Budapesten egyetemen kb. mennyiből lehet megélni mindenféle extra nélkül?
Ha jól tudom, olyan 9ezer ft körül vannak a kollégiumok. Ezt és a BKV bérletet ès az esetleges hazautazásokat leszámítva mennyi pénz szükséges havonta, hogy el tudjak éldegélni?
Itt leginkább gondolom az étel játszik, a tisztálkodási eszközök (mosópor, stb-k is). Tehát jobban az átlagos 'ár' érdekelne, extrák nélkül.
Köszönöm!
Ha csak a megélhetésre gondolsz (élelmezés, alapvető higiéniai eszközök), akkor teljesen irreleváns, hogy egyetemistáról van szó, de még az se számít sokat, hogy Budapest, vagy vidék. Ugyanannyit fogsz ezekre költeni, mint Mari néni Bátonyterenyén.
Tescós UH tej 140ft/l
Tescós zsemle 15 ft/db
Tescós wc papír ~50ft/tekercs
De ha pontosítod a kérdést, hogy mire is vagy valójában kiváncsi, akkor lehet, hogy értelmesebb választ kapsz...
15k maga a kolesz általában
az étkezés hát tőled függ mit és honnan veszel/eszel :)
utazási költség hát attól függ honnan jösz és van-e autód? hallottam olyat is hogy 5en beülnek az egyik kocsijába és a benzin költségeket elosztják...
ki lehet okoskodni egy minimumot....
Nagyjából összeszedtem:
Bérlet 3800 (nem lehet meglenni nélküle)
Albérlet, rezsivel, normális lakótárssal 42000
Téli fűtés és ilyesmi +6000
Étel (sok otthoni főzéssel) 37000
Ruhák (nehéz jó boltot találni) 7000
Könyvek (ezt nem lehet kikerülni, sok antikvárium) 8000
Hazautazás havonta 1 alkalommal, majd vissza 9000
Egyetem számára fizetendő váratlan kiadás 5000
Ez havi 118 ezerből megvan.
Jobb esetben kapsz 8000-14000 ft ösztöndíjat, a többit nekem elő kellett kerítenem valahogy (nekem mondjuk csak a munka maradt, mint a többségnek). A fenti az elmúlt 2 év alapján készült.
Ha hajlandó vagy valamiről lemondani, képes vagy hosszabb idejű önkorlátozásra, akkor drasztikusan tudod csökkenteni. Volt olyan csoporttársam, aki havi 40-ből kijött, de nem tudom mit csinált.
Én itt az ELTE-s kolikra gondoltam, a TTK-s nyílt napon havi 9 ezer ft-t mondtak rá. Szeretnék majd az ELTE-re menni. :D Na mindegy. :)
Így konkrétan a kajákra gondoltam, mert oké, hogy ugyanaz az ár, mint bárhol máshol (nagyjából), de itthon nem én vásárolok, meg sokszor nagyszüleimnél ebédelek (suli után), mert a szüleim nincsenek itthon. Anyu sem tudná megmondani, főleg hogy nem egy főre szokott vásárolni. Ezért gondoltam, hogy ebben is jobban tud egy olyan segíteni, aki ilyen helyzetben van. :)
A Budapestre való utazás nekem nem gond, nem túl megterhelő anyagilag, oda-vissza összesen 1400 ft. :D A ruhákat ilyen szempontból extrának tekintem, mert nem biztos hogy minden hónapban vennék.
Utolsó: te melyik egyetemre jársz?:)
Köszönöm szépen amúgy. :)
"Utolsó" vagyok, az ELTE-re járok.
Ha csak étel, akkor nekem általában 37 ezer, de vannak varázslók, akik ezt le tudják szorítani. Nekem ez nem ment, 35 ezer mindenképpen elment.
Azt hozzá kell tegyem, hogy akármit nem bírok megenni. Létezik egy olyan minőségi szint, ami alatt nem megy le az étel a torkomon.
Ha valaki képes megenni a Tesco/Auchan/Aldi/stb. boltokban eladásra szánt olcsóbb "ételeket", akkor kevesebb is elég. Talán mivel vidéki vagyok, ezért nem érzem tejnek, kenyérnek, kiflinek, zsömlének, kolbásznak (bár ez már számomra luxus) amiket ezekben a boltokban adnak.
Úgy jött ki a 37 ezres összeg, hogy kiválasztott boltokban vásároltam, aránylag keveset ettem, de abból hasonlót ahhoz, mint otthon.
Ha TTK-ra mész, akkor még arra is kell készülnöd (TáTK és IK szintén), hogy semmilyen normális étkezési lehetőség nincs az egyetemen vagy a közelében.
Magában a 2 egyetemi épületben van 3 büfé. A kínálat nagyon szűkös, a sor nagyon sokszor hosszú, az árak magasak, a kínált "ételek" minőségével sem voltam elégedett. Kb. ötször próbáltam megenni, de egyszer sem sikerült, biztos velem van a gond.
A közelben nincs olyan lehetőség, ahova a 2 óra közötti szünetben ki tudsz ugrani. Ha az oktatók elhúzzák az órát (nem ritka), akkor ez nagyjából 20 perc. Persze lehet rohanni és villamoson enni, de nekem ez még mindig olyan furcsa szokás.
Ha viszel ételt (mint én is), nem tudsz hova leülni. Megeheted a folyosón, a teremben vagy a szabadban. Ha kimész a szabadba, minden bűzlik a dohányfüsttől. Ezért számomra ez nem járható út. Ha a folyosón eszed, nem tudsz leülni. Ha mégis, akkor adott egy zajszint és olyan embertömeg, ami engem zavart. Ha a teremben, akkor mindig a közeledben lesz egy vihogó-nyerítő társaság.
Nálam úgy nyert megoldást, hogy pár hozzám hasonló gondokkal küszködő hallgató összefogott és kialakítottuk a magunk titkos csendes helyét és étkezőhelyét. Ide nem akarom leírni milyen módon.
Lehet erre azt mondani, hogy kényes vagyok - erre mondom azt, hogy csak igényem van arra, hogy ne állat módjára létezzek. Nem hiszem el, hogy ez az étkezési "kultúra", amit az egyetem akarattal vagy akarat nélkül is, de kínál (lehetővé tesz), megfelel egy budapesti ember igényeinek. Biztos vannak akiknek igen, de szerintem sokaknak zavaróak a körülmények, legfeljebb nem érzik át annyira a helyzet furcsa voltát, mint én.
A kolis árakat nem tudom, nekem eleve nem tetszett, mert a csendet és a nyugalmat szeretem. Ha az olcsó boltok is megteszik, akkor 37 alatti összegből is ki lehet jönni.
Értem, köszönöm. :)
Én is vidéki vagyok, de errefelé nincsenek "házi" élelmiszerek, se kenyér, se tej, stb. Úgyhogy az ilyesmikhez hozzá vagyok szokva. Egyedül a kolbász az, amiből csak az itthonit/rokonok által kapottat(disznóvágás után), vagy a gyulait tudom megenni, de ritka ha kolbászt eszek. :D De akkor azt hiszem, ez nekem kevesebből kijönne. :)
TTK-ra semmiképp sem szeretnék menni, az IK és a TÓK az esélyesebb inkább. Azt tudom, hogy ott kevés a lehetőség az étkezésre, a 3ból csak 2 büfét láttam, de nem ettem ott. Viszont az biztos hogy vinnék magammal kaját, az mindig olcsóbb, ha nem büfébe veszem. :D Villamoson enni.. hát... :) én nem tudnék, meg utálok is, mint ahogy úton, és egyéb túl nyilvános helyen. :) Szerintem nem vagy kényes. Csak elvárod a dolgok megszokott rendjét ott is. :)
Még a TTK-s nyílt napon mondták az általános ELTE-s ismertetőnél, hogy 9.000 ft a koli. Nem szeretem én sem a kolikat, de sajnos nem engedi meg a pénztárcánk, hogy albérletbe menjek. Sőt, még az sem biztos, hogy fogok tudni menni egyetemre. Erre az esetre van egy tartalék - BP-től fél órányi útra lakó rokonoméknál laknék, de ez tényleg a vésztartalék, mert nem szeretek mások nyakán lógni, élősködni. :)
Szia!
Koliban én 60-ból jövök ki havonta. 9300 koli, 4000 bérlet 1200 net, 4000 haza(-vissza), a többi meg kaja meg étkezés, egyéb.
Nem sokat bulizok. Azt is inkább olcsó kocsmákban, stb helyen, ahol viszonlag kevés pénzből is jól lehet érezni magadat (félévente 1-2). Barátnőmmel szoktam inkább cukrászdába vagy egyéb helyre beülni. Minimálisan néha néha kapok kaját, de 3-4ezer forintra se tenném az ebből bejövő spórolást.
Teljesen magam tartom el egyetem mellett magam. Évközben bevételeim: ösztöndíj (24-35), szoctám (12-20), demján 10, plazmaadás 8-10, alkalmi munka (változó). Nyáron 8 órás állás (gyár vagy ami jön, most remélhetőleg egy mérnökiroda).
Előbb utóbb hozzászoksz ahhoz, hogy megnézd mindennek az árát, tudd mit hol érdemes venni, ha valami olcsó pár napra beraktározni. Főzni magadnak sokkal jobban megéri (egy adag kaja 250-400 Ft, míg átlagosan valahol főtt kaját 700-900Ft-ért kapsz). De pl.: Móriczon van egy kínai ahol másfél adag kaját levessel adnak 650-700Ft-ért.
Egy mondattal: ha ésszel élsz, 60-ból koliban simán ki lehet jönni. (azt nem mondom hogy nem kell folyamatosan odafigyelni, mikor mire költöl.)
Remélem segítettem.
Rengeteget segítettél, köszönöm! :)
Már csak vegyenek fel. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!