Hogy döntik el, h felsőoktatásban egy adott szakra hány embert vesznek fel?
attól függ, hogy hol tudják úgy meghúzni a ponthatárt, hogy még pont a keretszámnál nem több ember kerüljön be, de ha már akár eggyel csökkentenék a ponthatárt, akkor már túl sok lenne. Ha nem sikerül elérni a minimum létszámot, akkor nem indul a szak.
PL. ha egy szakra 20 ember jelentkezik, és 10 a max keretszám, a jelentkezők közül pedig
3nak 350 pontja van,
3nak 340 pontja,
3nak 330 pontja,
4nek 320 pontja,
a többinek meg ennél kevesebb, akkor a ponthatárt 331nél foják meghúzni, mert így 9 embert vesznek fel, ami még rendben van, viszont ha már 330 lenne, akkor már 13at kéne, ami meg már túl sok. Így ennél a példánál pl. hiába 10 a max keretszám, csak 9 embert vesznek fel.
ezt hol hallottad, hogy csak 60 embert akarnak felvenni? Ha megvannak a keretszámok, akkor onnantól kezdve az egyetemeknek viszonylag kicsi beleszólásuk van, mert egy központi algoritmus csinálja a dolgot, szóval max olyanok lehetnek, hogy a törvény szerint pl. a keretszámok asszem 5%áig cserélgethetnek egymás között az azonos szakokat indító intézmények, hogy ha valahol nem jött össze a max létszám, akkor adhat át valamennyi kvótát egy másiknak, és akkor ezzel játszadozhatnak egy picit.
Tehát ha csak nem változtattak a meghirdetett keretszámokon, akkor ilyen nincs, hogy mi most csak a keretszámunk felét akarjuk feltölteni - megjegyzem, általában nem is állna érdekükben, de mint írtam, nem is tudnák ezt megcsinálni.
Arra meg figyelj, hogy az csak egy dolog, hogy első helyen hányan jelölték meg, mert az, hogy hányadik helyen jelölted meg, nem jelent előnyt vagy hátrányt azokkal szemben, akik elsőnek vagy akár utolsónak jelölték meg a szakot - ha valaki 3. helyen jelölte meg, és az első kettőre nem elég a pontja, akkor ugyanúgy versenyben van arra a szakra, és mivel csak a pontok számítanak, így simán bekerülhet olyan előtt, aki meg elsőnek jelölte meg.
amit beraktál rész, a "kizárólag művészeti képzést folytató felsőoktatási intézmények"-ről szól (gondolom ugyanonnan vesszük a dolgot, nálam innen: [link]
Tehát pl. ilyen színi iskolák, vagy zenei cuccok, stb.
az viszont már egy más tészta, mert ott van gyakorlati vizsga, amit helyben pontoznak, és mondhatják azt, hogy nem feleltél meg, mert mondjuk egyszerűen kappan hangod van, vagy ripacs vagy színésznek, és simán lehet, hogy mondjuk az adott évben csak 5 olyan ember van, aki átmenne az alkalmassági vizsgán. De ott sem az van, hogy most nincs kedvem csak 5 embert felvenni, hanem az, hogy mivel van egy gyakorlati vizsga, ami egyben akkor egy alkalmassági vizsga is, ezért lehet, hogy adott évben csak ennyien ütik meg a mércét.
A "hagyományos" felsőoktatásnál viszont, ahol megírod a központi érettségit, és arra kapsz egy pontszámot, ott nincs ilyen fajta alkalmassági vizsga (ha csak azt az egyet nem vesszük, hogy törvényileg legalább 200 pont kell ahhoz, hogy felvegyenek valakit a felsőoktatásba, de hát ez remélem nem jelent számodra problémát). Szóval ott megpróbálják a keretszámokat feltölteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!