Fősulisok, egyetemisták! Ti hogyan tudtok egyszerre olyan sok anyagot megtanulni?
Én ugyan még csak érettségi előtt állok, de jó lenne begyűjteni néhány tippet, hogy a tapasztaltabbak hogyan csinálják.
Mivel 11.-ben megcsináltam az angol előrehozottat, most év elején pedig a németet (nekem ez volt a választott tantárgyam) ezért júniusban majd "csak" töriből és magyarból kell szóbeliznem. De szerintem ez éppen elég, mivel ez a két legmagolósabb tantárgy, itt tényleg akkor fogok jól teljesíteni, ha benyalom a tételeket. Persze nyilván a nagyját már tudom, de mégiscsak ismétlés stb.. Ez nem lesz egy könnyű feladat, ezért kérném a ti tippjeiteket, trükkjeiteket.
És még egy kérdés a végére: hogy csináljátok, hogy nem keveritek az adatokat? Én pl. életrajzokat is keverek mindig, még akkor is, ha csak pl kettőt kell egyszerre észben tartani, nem tudom mi lesz, ha majd 20at..
Hát akkor képzeld én most számoltam nekem kb 320 tételt kell tudnom, ezenkívül még egy-két 10oldalas fogalmazást kell csinálnom.És mindezt egy félév alatt júniusig kell megtanulni:)
Amúgy nincs neki szerintem semmi trükkje.Le kell ülni és tanulni,de nem magolni,hanem átlátni,felfogni az anyagot. Idő,idő,idő. Most hiába írnék praktikákat, azok lényegesen nem fogják lerövidíteni az időt. Sőőt. Ezek a húzd ki 6 féle színnel és jelöld így dolgok mind igazából azért vannak,mert ezáltal is olvasol. És ha kijegyzeteled,lerövidíted,nem tudom hogy ábrázolod végülis csak mégegyszer elolvasod és azért fogod jobban tudni.Vagy legalábbis szerintem.
Egy joghallgató
nos ha dátumokat kell: kiírom a dátumokat egy papírra és az eseményeket hozzá kell írnom , nekem ez volt a legmegfelelőbb, mert nem tudtam megjegyezni a dátumokat:)
idegen szavaknál kiragasztgatom a szobámba a szavakat és minden nap el kell olvasnom őket ez szupi és bejön:)
ha nagyon sok oldalt kell megtanulnom, akkor éjjel tanulok, mert így jobban megmarad és gyorsabban megtanulok.Ezt tudományos kísérlet is bizonyítja :)
idegen nyelveket pedig úgy tanulok, h. beszerzek olyan anyanyelvű ismerősöket, akikkel csak azon a nyelven beszélek.Ez nagyon hatásos :)
kémia-képleteket: kis cetlikre a képlet, és kis cetlikre a neveik és pexeso- össze kell őket párosítani :) imádom :)
a periódusos táblázatot így tanultam meg:a vegyjelek betűiből sorrendben írtam egy hülye szöveget (HiHE LIBE BeCó..), megtanultam majd külön-külön kiírtam kis cetlikre a vegyjeleket (rendszám nélkül) és puzzleként ki kellett raknom miközben magamban mondtam a szöveget. ez is bejött :)
fizika-képletek: szavakat találtam ki rájuk. pl. : v=s/t (vésőt), U=R.I (ezt Uri Gellerről megjegyeztem)
bio: mondjuk belső szerveket vettük: letámadtam a késsel a vasárnapi ebédre szánt mirelit kacsát és kibányásztam, közben mindent jól szemügyre vettem.(az igaz, h. a heréire (v. mire) azt hittem, h. a veséi, de nem baj), v. elmentem disznóölésre, megnéztem operációt, v. youtube-on kerestem vmi jó kis videót
szóval én ilyen játékosan tanulok.
én is ilyen nagyon összekeverős voltam...
igazából főiskolán már erősen tematizálva vannak a tárgyak, már mint az érettségi.
rádásul azért nem kell annyira pontosan tudni. ami nagyon sokat számít az az időbeosztás (amit én rendszeresen el is rontok:D)
főként nem tényszerű adatokat kell megjegyezni, hanem inkább megérteni, felfogni, és át kell tudni adni.
elsővel egyetértek: trükkök feleslegesek. ahogy neked jó. nekem is ajánlottak sokfélét, hogy kis cetlikre írogassak, na abból az lett hogy a felét elhagytama másik felét leittam, a maradékot meg összekevertem:D.
ami nekem nagyon sokat számít az a jó jegyzet. ha szép, átlátható, értelmes, akkor sokkal könnyebben tanulok belőle.
pszichoból kaptunk most kötelezően 8 könyvet elejétől a végéig, plusz a jegyzetet. szerinted esélyes hogy bárki is mindet megtanulja? dehogy. gyorsolvasás, kijegyzetelem naaagyon röviden (egy könyv kijön olyan 10-15 oldalra) aztán azt tanulgatom. még így is sok persze, de már jobban hangzik.
Tétel lényegét, bizonyítás vázlatát. elmélet alapját, levezetés szerkezetét. Kapcsolódási pontokat. Igaz, ezek természettudományok esetén működnek.
Mindig csak lényeget, vázlatot, fő lépéseket jegyezz meg, ne az egészet, és tanulj meg beszéd közben attól függetlenül gondolkodni és írni/rajzolni egyszerre.
Egy olyan módszert írok, amit még nekem se sikerült betartani: ne hagyd az utolsó pillanatra a dolgokat. Ne a felejtésnek tanulj, mert hiába most írsz belőle, pár hónap múlva sokkal nagyobb lesz a tét (na, nem az írásbelire gondolok, arra konkrétan egy betűt sem készültem, szóbelire is csak három napot, pedig én 5 tárgyból voltam, igaz, azt úgy, hogy végig, és nagyon durván, hozzám sem lehetett szólni).
Ha nagyon kevered a dolgokat, kösd olyasmihez őket, amit véletlenül sem felejtesz el - pl nézz meg egy filmet, ami arról szól (miről nincs ma film?), és annak egyes részleteihez kösd, pl történelemben sokat segíthet. A magyar meg... ha sikerül fellkelteni az érdeklődésed iránta, sokkal könnyebben megy a tanulás. A végére azt hiszem, mégis eljutottam a kulcshoz: az érdeklődés. Ha ez megvan, tényleg sokkal könnyebb. Én legalábbis úgy vagyok vele, hogy nagyon nehezen szánom rá magam a tanulásra, de utána nagyon könnyen belelendülök, mászkálok, mutogatok, olyankor elég vicces látvány vagyok :) Pedig ezek még csak nem is történelmi események, hanem száraz definíciók :)
Nem kell itt rémhíreket terjeszteni, meg összef*sni magad, a többieknek sem kell itt magukat fényezni, hogy hűdefasza vagyok.
Az agy nagyon rugalmas, hihetetlen terheléseket tud bírni, főleg ebben a korban.
Ha majd felvesznek, te is hozzá fogsz szokni, és nem lesz olyan brutális, mint amilyennek elsőre látszik.
"rádásul azért nem kell annyira pontosan tudni" ez azért erősen szakfüggő
Szeretem kijegyzetelni amit meg kell tanulnom, de erre általában nincs időm (vagy nincs értelme). Ami viszont biztos, ha hajnal 5-ig tanulok és 6-kor kelek, akkor is lefekszem arra az 1 órára, különben nem marad meg és összekeverem.
"Álmomban" is szeretek tanulni, ez annyit tesz, hogy úgy alszom el, hogy előtte tanultam és elalvásnál erősen a tanulandó anyagon gondolkozom, ilyenkor szépen rendszerezem magamban miközben alszom (emlékszem is, hogy a tananyagról álmodom ilyenkor).
Nekem még szerencsém, hogy többet kell értenem, mint magolnom, (emiatt el is felejtettem már, hogy kell magolni, pedig néha azért jól jönne), amennyire emlékszem, az életrajzokat próbáltam úgy felfogni, mintha egy regény szereplői lennének és a szereplők életét ismerném meg, ez a megtanulandó mennyiségen nem változtat, de néha csak a más szemlélet is sokat segít.
Nagyon sokszor (és nem akaratlagosan) helyhez kötök dolgokat (tananyag, beszélgetés, egy adott tanóra stb.) ez látványosan sokat nem segít, bár némileg működik visszafelé.
Első félévben rosszabbul teljesítettem, nagy volt az ugrás az elvárások közt (ennek mértéke persze gimi-egyetem-szak függő), aztán szépen lassan hozzászoksz, és már nem érzed akkora dolognak.
Mivel még sok időd van,és csak 2 tárgyad, ezért én annál maradnék, hogy naponta x darabot átnézek, y db-ot megtanulok (y<x), a már megtanultakat a megtanulást követő pár napig minden nap elolvasnám naponta 2-3x, aztán hetente 1-2x kerülne rá sor. Amikor a végére érek, kezdem elölről. Persze ez csak az amit én tennék, ha számomra sok anyag lenne, de sok időm is.
azt a nem pontosant úgy értettem hogy mása követelményrendszer:) persze szakfüggő, bölcsészen így van no =)
egyébként vannak trükkök...
az egyik igen amit már írtak: aludni kell előtte, akkor dolgozza fel az agyad, akkor kondicionál rendesen.
a másik, hogy egyhuzamban egyzserre csak 7 információ megy bele az agyadba. ezeket kell ismételgetni, és ha bennemaradt jöhet a következő. tehát sose próbálj egyszerre mittomén 10 szót megjegyezni, nem fog menni.
elméletileg kb 7-8x kell elmondanod ahhoz, hogy megjegyezd. ezzel nem értek egyet, de így tanultuk:D
a másik hogy az agyad egyhuzamban fél órát bír. minden fél- háromnegyed óra tanulás után 5-10 perc pihenés jár.
meg sok folyadék és frisslevegő.
+ ha leeht imitáld majda vizsgakörnyezetet, ha ott ülni kell ülve tanulj, ha állni kell álva, stb, mert könnyebben előjönnek az infok.
ami nekem még használt: írj mindig puskát. nagyon tömören nagyon röviden, rövidített szavakkal csak a vázlatpontokra emlékeztető jeleket írj fel egy kis papírra. el se kell vinned a vizsgára, sokat segít. sosem puskáztam még vizsgán ahhoz gyáva vagyok, de mindig írok puskát és rengeteget segít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!