Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az egyetemeken levő kreditrend...

Az egyetemeken levő kreditrendszer micsoda? Hogy "működik"?

Figyelt kérdés
2011. márc. 19. 20:13
 1/4 anonim ***** válasza:
Minden egyetemen másképp. Van egy tantárgy, az ér valamennyi kreditet, a komolyabb tárgyak 3-6 kredit. A legtöbb egyetemen meg van határozva egy kredithatár, hogy félévente mennyit kell teljesíteni, vagy évente, ez ált. 30 ill. 60 kredit. Ha ezeket nem teljesíted, kirúgnak. (Persze nem biztos, hogy minden egyetemen, de a komolyabb helyeken ez van.) Ahhoz, hogy lediplomázhass, össze kell gyűjtened meghatározott számú kreditet, a szakdolgozat is ér valamennyit, és akkor örülsz, hogy van diplomád. Nekem pl. 300 kredit kell a diplomámhoz. De jó nekem. :)
2011. márc. 19. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

minden tárgynak van egy kredit-értéke, ami azt jelöli nagyjából, hogy mennyi idő/energia befektetést igényel (tehát általában heti 1 óra az 1 kredit, szóval egy heti két órás előadás 2kredit, de mondjuk egy olyan tárgy, ahol neked kell valamit kutatni, vagy valami önálló munkát csinálni, az lehet több is, pl. nálunk BSc-s szakdolgozat 10 kreditet ért, MSc-s 20at).

Ha elvégzel egy tárgyat, akkor megkapod az érte járó krediteket, így mérik az elvégzett munkát. A szak elvégzéséhez annyi kreditet kell összesen elvégezni, amennyi féléves*30, tehát ha időben akarod elvégezni, akkor félévenként átlagosan 30 kreditet kell teljesíteni (ami 3éves képzésnél összesen 180 kredit, 5évesnél 300), de nem muszáj minden félévben pontosan 30at teljesíteni, lehet egyik félévben valamennyivel kevesebbet, másikban valamennyivel többet, lényeg, hogy a végén kijöjjön az előírt 180 ill. 300 kredit.

Szokott lenni valamilyen alsó határ is, hogy pl. ha két egymást követő aktív félévben nem sikerül elvégezned összesen legalább 30 kreditet, akkor kiraknak a szakról.


Tehát mondhatni ezzel mérik a teljesített munkát. Arra is használják, hogy meghatározzák, hogy ha meg nem teljesítesz dolgokat, akkor mennyit kell fizetned. Egyes helyeken (pl. BME) ez úgy működik, hogy minden felvett, de el nem végzet tantárgy után fizetned kell a tárgy kredit-értéke*valamennyi-t, tehát pl. egy 4 kredites tárgy nem teljesítéséért kétszer annyit kell fizetni, mint egy 2 kredites tárgy nem teljesítéséért. Más helyeken (pl. ELTE) meg úgy oldják meg, hogy a nem teljesített tárgyakért még nem kell fizetni, ellenben ha újra fel akarod őket venni, azért már igen, megint a kredit-értékükkel arányos összeget.

Arra is használják, hogy ezzel határozzák meg, hogy az egyetem mennyi szolgáltatást nyújt neked ingyen, tehát annyi kreditet használhatsz el ingyen (tehát annyi kreditért vehetsz fel tárgyakat a szakod elvégzése folyamán), amennyi a szak elvégzéséhez szükséges kreditek száma+10% (legalábbis az ELTEn így megy), tehát pl. egy 3 éves BSc képzésen összesen 180+18=198 kreditnyi tárgyat vehetsz fel, ha ezt túlléped, akkor már fizetned kell valamennyit.

2011. márc. 19. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Így van, ahogy az előző is írta! Ezen kívül még az ún. ösztöndíjindexet is ez alapján számolják.

Ennek az a lényege, hogy a tárgyra kapott jegyet (kivéve az 1-est, mert az 0-nak számít) és a tárgy kreditszámát összeszorozzák, majd összegzik ezeket az értékeket 1-1 félévben. Ezt a számot elosztják az előirányzattal (ami pl. 30 kredit, amit az előző válaszoló is említ), és ebből kijön az ösztöndíjindex. Értelemszerűen így ez az átlag lehet 5-ös fölötti és 1-es alatti is, nagyban függ attól, mennyi tárgyat vettél fel az adott félévben.

2011. márc. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
60 kredit kell 1 évbe, utána nem rúgnak ki, hanem átraknak fizetősre.
2011. dec. 2. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!