Gyógypedagógia: látás- vagy hallássérültekre specializálódjak?
szia!
én is szakirányválasztás előtt állok, és a kettő közül nekünk mindenki a hallássérülteket javasolja. látássérültekkel foglalkozó intézetből eleve kevés van, így korlátozott az elhelyezkedési lehetőségek száma, ráadásul a látássérülteket fokozottan integrálják befelé a többségi iskolák osztályaiba, ami egyrészt jó dolog, másrészt kevesebb gyógypedagógusra lesz szükség, mivel ezek a spec. tanintézmények lassan elveszítik funkciójukat.
viszont a jelnyelv országonként eltérő, és talán a szájról olvasás tanítása, gyakorlása sem egyszerű egy nem anyanyelvű pedagógus számára, így külföldön szerintem még mindig a látássérültekkel van nagyobb lehetőség.
én is látássérültekre akartam specializálódni sokáig, de mostmár a tanakosok felé hajlok, azzal talán bel- és külföldön egyaránt el lehet helyezkedni.
hát nem könnyű az anatómia, én pl. csúszok miatta, de sokaknak sikerült, úgyhogy nem lehetetlen, csak egész félévben folyamatosan kellett volna tanulni, nekem pedig arra nem volt időm munka mellett. a tanár az iskola mumusa, de a levelezősöknek tudtommal más tanítja, úgyhogy lehet, hogy könnyebb sokkal. de érdemes az anatómia könyvet előre beszerezni, ugyanis A-tól Z-ig tudni kell, én pl. biztos, hogy nyáron beseggelem az egészet :D
én már éltem külföldön, és nem ragaszkodom hozzá, hogy később kiköltözzek, de nem is zárom ki. az egyik tanárom javasolta nekem a tanakot, mert tudja, hogy elég "mobil" vagyok (sokat utaztam, au pairkedtem stb.), és ezzel mindenhol el lehet helyezkedni, persze sehol sem egyszerű, telített a szakmánk.
nevelési tanácsadóban vagy általános iskola alsó tagozatán tanítóként képzelem el magam a jövőben.
egyéb szívatós tárgyakról még nem nagyon tudok (elsős vagyok csak), elsőben mindenképp az anatómia, és később is az anatra épülő tárgyak, fejlődéstan, fejlődésneurológia, szakirányos anatómiák..
illetve ami nekem most a halálom volt, az a pszichológia, mondjuk sikerült a lehető legrosszabb tanárnál felvennem a tárgyat.
kérdezz nyugodtan! :)
Dr. Horváth László: Funkcionális Anatómia
szép fekete könyv koponyával az elején. nem valami csalogató, dehát ez van. én 6000Ft körül vettem újonnan (bookline), de pont ma néztem, hogy a Vaterán árulják 4000-ért is. ez az egyetlen tankönyv eddig, amire azt mondom, hogy mindenképp érdemes beruházni, mert tényleg a legutolsó apróbetűs rész is kell belőle, és több féléven át, több tantárgyhoz is kell.
hát ez úgy van, hogy van két félév funkcionális anatómia. ez egy átfogó tananyag, minden szervet érint, mindenkinek kötelező. nyilván ez nem megy bele annyira pl. a látás rendellenességeibe, csak megemlítés szinten, és nem is ezekre hegyezik ki pl. a vizsgát.
és ezután, a 3. félévben van a szakirányos anatómia, pl. a látás anatómiája, a hallás anatómiája, értakosok anatómiája, stb., itt értelemszerűen mindenki a sajátjára jár, azt fogja nagyon részletesen megtanulni, így hallásosként nem kell majd kívülről tudnod a látás anatómiáját, hanem majd csak a hallásét (és szerintem ezekhez a szakirányos anatómiákhoz külön könyvünk vagy jegyzeteink lesznek, mert a horváth lászlósban ennyire részletesen nincsenek benne, hogy egy féléven át csak azt vegyük belőle).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!