Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi tartozik bele a műveltségbe?

Mi tartozik bele a műveltségbe?

Figyelt kérdés

Mennyire kell ismerni a filmeket: pl a Fellini filmeket vagy operákat.

Vagy hány Petőfi verset illene tudni fejből a Anyám tyúkja,Nemzeti dal,Falu végén kurta kocsma,Szabadság,szerelem kívül.

Vagy a Casablancát c. filmet is mennyire kell ismerni vagy a latin idézetek és idegen szavak jelentéseét.

Ezt a Casablancát azért kérdem mert a Milliomosban azt kérdezték hogy mikor indult el a vonat Párizsból Marseillesbe, hát ez nem műveltségi kérdés hanem szivatós, A 10millióból ezt csak 100-an tudják akik vagy 10-szer megnézték Kertész Mihály remekét.

Meg azt is kérdezték hogy a Fülöp-szigeteket hány sziget alkotja meg hogy melyik Fellini film szerepel a Tímár Péter Csinibaba filmjében.Megáll az eszem.Ezenkívűl még voltak hasonló szivatós kérdések, ja meg hogy II.Erzsébet királynőnek hány gyermeke született ezt miért kéne tudni?

Még egy uccsó ami ba..ta a csőrömet az hogy New York városa melyik európai fővárossal van megközelítően egy szélességi körben? Mások meg olyan könnyűeket kaptak a Milliomosban.


Jól eltértem, azt is akarom meg kérdezni hogy akkor mi tartozik a műveltségbe az általános iskolai anyagokon kívűl Pl: hogy a csillagképek jegyeit:Aries Kos, vagy latin idézetek tudok vagy ismerem Rajna mellékfolyóit vagy hogy van ez?


2011. jan. 25. 14:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Igazából az alapműveltség relatív fogalom. Én például a Casablanca ilyen szintű ismeretét nem feltétlenül tekintem, az alapműveltség részének. Az viszont már az alapműveltség része, hogy NAGYJÁBÓL ismerd Magyarország történelmét, tehát azt nem árt tudni, hogy mi volt a tavaszi hadjárat, viszont a pontos részletei már szerintem egyáltalán nem fontosak. Az irodalom is egy érdekes kérdés. Például az irodalom tananyag szerves részét képezi Ady Endre aki gyakorlatilag egy drogos alkoholista se..fej volt. Ezzel szemben nem része Tamási Áron, és csak elvétve van szó Karinthyról. Attól, hogy valaki nem volt depressziós önsanyargató öngyilkosjelölt még alkothatott maradandót. Az egyes írók megítélése teljesen szubjektív. Például, hogyha azt nézzük, hogy ki volt nagyobb hatással a kultúrára Puskin vagy Tolkien gyanús, hogy az utóbbi nyerne a fantasy műfaj világirodalomba és kultúrába történő végérvényes bebetonozásáért.

Aztán habár sokan tagadják, a reál tárgyak ismerete legalább olyan fontos vagy talán fontosabb is mint a humán tárgyak ismerete. Például nem ártana már egy tizenévesnek is tudni, hogyha a köldöke alatt jobboldalt erősen fáj az alhasa, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni (vakbél). A földrajz, a világ térképének körülbelüli ismerete szintén sokkal fontosabb, mint kívülről tudni egy versikét a fiúi szeretetről és egy csirkéről.

Aztán az alapműveltség része kellene, hogy legyen bizonyos szintű gazdasági és politikai ismeret is, az más kérdés, hogy ez sokaknak nem érdeke, mert így drága politikusaink (párttól függetlenül), és a bankok úgy ba...ák át az embert ahogy akarják. Ez sokkal fontosabb lenne, mint azt tudni, hogy ki a túró volt az a Csinszka.

Aztán az alapműveltség része a popkultúra némi ismerte. DE ez alatt nem azt értem, hogy tudd " Bunkolosz mindíííííg mindeeeeen körülmények között". Azt viszont illene tudni, hogy mi a válasz a nagy kérdésre (42). Vagy hol hangzott el az, hogy "I will be back" (Terminator). Vagy hogy ki az a Hannibal Lechter, vagy hogy kik voltak tagjai a Beatlesnek.

2011. jan. 25. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ne a Legyen ön is milliomos alapján ítéld meg az alapműveltséget, mert az nem lenne fair. De az előttem lévő jól leírja: tudni kell a legismertebb dolgok kereteit.

És ez nem azért fontos, mert "illik", hanem mert a kisebb dolgokra épülnek a nagyobbak, a világ megértéséhez is végig kell haladni a lépcsőn, és minél szélesebb a műveltségi köröd, magad is annál tágabb látókört szerzel, ami nagyon megkönnyíti az életed.

2011. jan. 31. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ebben is megoszlik még a szakemberek véleménye is, mint az IQ pontszámok értékelésében. Az életben megtanultam, hogy az érdeklődési köröknek megfelelően kell komoly kapcsolatokat kiépiteni.A másik pedig a műveltségi követelmények korral együtt változnak és bizonyos esetekben elvárható, ha van a klasszikus értelemben , de bizony ennek már nem nagyon adnak hangot.A szakbarbárok sem müveltek mégis elnézzük nekik az általunk hiányosságként feltütetett műveletlenséget.
2011. jan. 31. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nekem egyszer ezt mondták: A művelt ember sokszor úgy érzi, hogy igazából nem tud semmit.
2011. jan. 31. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!