Verselemzést hogy is kell?
Mi is ilyen helyzetben vagyunk sajnos, de azért leírom, mit mondott nekünk
Elolvassuk a verset és próbáljuk elképzelni, mire gondolt a költő, mit érett, milyen képeket használt, az mire utal, bizonyítsd...
Aztán végül is nálunk semmi nem jó, még az se, amit a tanár mondott el a másik osztálynak, felolvassuk órán és a válasz az rá, hogy ő nem erre gondolt..
Először kezd mindig az író rövid bemutatásával: Ki ő, mely korszakban, időszakban született (pl. ő a romantika időszakában született)
Ezután érdemes általánosságban bemutatni a költő költészetét:
- mi jellemző rá (költészetének legfőbb témája a magány, az elszigeteltség, az élet értelmetlensége, be nem teljesülése, tele van töprengéssel, filozofikus gondolatokkal),
- miért jelentős költészete (Vajda egy újszerű líra megteremtője, két új líratípus fűződik a nevéhez - a hangulat-líra és a látomás-líra, ezeket nagyon röviden bemutathatod, a tankönyv segítségével:-) )
- mivel a vers címe Őszi TÁJék, ezért írhatsz Vajda tájverseiről pár sort: Vajda a tájlíra megújítója, nála a táj nem elevenedik meg közvetlenül, mint mondjuk Petőfinél,sokkal inkább a lélek kifejezőeszköze, egy közvetítő elem, amely felidézi a költő érzelmeit, gondolatait, látomásait. Vajda tája tele van nyomasztó fájdalommal, gyötrelmekkel, és rendkívül nyomasztó a hangulatuk, szomorúak, lemondóak. Verseinek hangulata csöndes, borongós. A tájversek szintén alkalmat adnak számára arra, hogy az élet kérdéseivel foglalkozzon, mint például híres versében, a Nádas tavon című költeményben.
És a bevezető után rátérhetsz magára a versre:
- az Őszi tájék Vajda sajátos tájversei közé tartozik.
Az első pár sor alapján még akár egy hagyományos tájvers is lehetne, megelevenedik az őszi táj képe (suhanó felhők, makkfa, sikár, varjak, cinege, szél, és a rózsa lehulló szirmai). Azonban a lehulló rózsaszirom képe elgondolkodtatja, lassan eltávolodik a tájtól, és a lét kérdései kerülnek előtérbe:
"Ezért születünk hát, ez az életi cél?
Csak eddig a pálya, semmit se tovább" stb.
Ezekről írhatsz, hogy milyen kérdésekkel foglalkozik, mikre keresi a választ (értelmetlenül, hisz a feleletet nem kapja meg).
- a vers hangulata is hullámzó: először nyugodt, kissé lehangolt, hirtelen zaklatottá válik, ahogy a kérdések felmerülnek benne, majd ismét visszatér a tájhoz, amit újbóli kérdések követnek, de ezek már követelőzőek, aminek legszembetűnöbb megnyilvánulása ez a kérdő-felkiáltó mondat:
"Semmit soha vissza a temető?!"
Szóval kicsit rapszodikus. A vége azonban pozitív kicsengésű, hiszen a remény csillan meg a költőben.
- ha már az érettségire készülsz, akkor érdemes összekapcsolni Vajdát más költőkkel, hogy megmutasd, hogy átfogó tudásod van; erre remek alkalom az ősz, ami az elmúlással kerül kapcsolatba (Aranynál pl.)
- és persze érdemes megemlíteni a vers formáját, a visszatérő elemeket:
"Az égen a felhő egymást üzi-hajtja" a kezdősor még 2x visszatér, mintha egy-egy versszak kezdő sorai lennének, mégsincs versszakokra tagolva. Ennek az lehet mondjuk az oka, hogy a költő jelezze, hogy elgondolkodott, a gondolatok folyamatosan áramlanak, hömpölyögnek, ahogy a vers hangulata is. (ez csak tipp:-) )
"Elhervad a rózsa, lehull a levél" ez pedig refrénszerűen, egymás után megismételve jelenik meg szintén 2x. Az elmúlást erősíti az ismétléssel. Azonban a vers utolsó két sorában módosul a sor:
"Kinyílik a rózsa, kihajt a levél" ez már inkább reményteli, hiszen az újjászületés gondolata jelenik meg, a tavasz képe. Milyen versnél figyelhető még meg ez a technika? Himnusz, Szózat, ahol az első verszak módosul. ott mi a célja, itt mi.
Nagyjából ennyi jutott eszembe hirtelen, remélem, tudtam segíteni:-) Az érettséginél a kulcsszavak alapján pontoznak, ezért érdemes mindig a sablonszavakat használni, amik a tankönyvben is vastag betűvel vannak szedve, és a fontosabb fogalmakat is bevetni egy-egy szerzővel vagy művel kapcsolatban. A műfajt is mindig nevezd meg, és hasonlítsd össze más művel, ami valamilyen szempontból hasonlít az általad elemzett műre (téma, műfaj, szerkezet, ilyesmik).
Sok sikert!!:-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!