Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az eladó vagy kiadó lakás...

Az eladó vagy kiadó lakás miért nem kiadódó vagy eladódó?

Figyelt kérdés

Pl: ha egy üzletben cipőt árulok akkor én is eladó vagyok és a cipő is? Ebben az esetben a cipő miért nem eladódó? Hiszen én vagyok, aki elad, nem a cipő.

Értem, hogy így használjuk és kész, csak a nyelvtani okát nem értem.



okt. 20. 15:13
 1/5 anonim ***** válasza:

De mi az eladó, te vagy a cipő?

A cipő eladó...


Te, mint eladó egy főnevesült melléknévi igenév lehetsz, tehát ezért vagy te eladó!

okt. 20. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Értem, hogy a cipő az, ami eladó, de nem ez a kérdésem, hanem az, hogy miért nem passzív alakban van.


A folyamatos melléknévi igenév megmutatja, hogy mit csinál az általa jelzett szó. A dolgozó dolgozik. A futó fut. Az eladó elad. A cipő nem ad el semmit. Max. szenvedő szerkezettel eladódik. Tehát nem eladó, hanem eladódó.

okt. 20. 16:44
 3/5 anonim ***** válasza:
53%
Az élő ember pedig, élődő ??
okt. 20. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés, még sosem gondolkodtam rajta. Majd próbálok találni analógiát, hátha közelebb visz a megoldáshoz.


#3

Az él nem tárgyas ige, az elad pedig igen.

okt. 21. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4, okés, köszi szépen előre is!


#3 az élő ember él. Nem élődik.

okt. 21. 18:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!