Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Leírnád a képleteit rövid...

Leírnád a képleteit rövid magyarázattal annak, hogy hogyan kell kiszámolni a területét egy háromszögnek, ( derékszögű és általános), a négyszögnek, a deltoidnak?

Figyelt kérdés
Nem az általános összeszorzogatósra gondoltam, hanem amit hetedikben tanítanak. Aminek az az alapja, hogy az oldal és az oldalhoz tartozó magasság szorzatának a felét kell venni.

szept. 14. 17:53
 1/3 anonim ***** válasza:
Kiegészíted egy téglalapra, és látszik, hogy annak a fele. Nem tudom ezt hetedikben bizonyítják- e vagy csak pl hajtogatással, kivágással- letakarással mutatják meg, hogy így van.
szept. 14. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi, ezt kifejtenéd, hogy mit jelent?
szept. 14. 18:14
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, mit értesz "általános összeszorozgatós" képlet alatt (talán a Héron-képlet lehet az?), de többféleképpen is be lehet mutatni, hogy ez a képlet működik.


A legegyszerűbb megközelítés a következő: tudjuk, hogy a paralelogramma (speciális esetben téglalap vagy négyzet) területképlete a*m(a) (illetve b*m(b)), általánosan megfogalmazva: (oldal) * (az előbbi oldalra merőleges magasság). Minden háromszögből tudunk paralelogrammát csinálni úgy, hogy az adott háromszögből veszünk kettőt, és azokat megfelelően összeillesztjük az oldalaiknál. Mivel emiatt a paralelogramma két "ugyanolyan" (egybevágó) háromszöget tartalmaz, ezért azok területe is megegyezik egymással, így 1 háromszög területe pont a paralelogramma területének fele lesz, vagyis ((oldal) * (az előbbi oldalra merőleges magasság))/2. Derékszögű háromszög esetén kapunk téglalapot vagy négyzetet, viszont akkor azok területe a két oldal szorzata, a háromszög területe így megint annak a fele, tehát a képlet ebben a speciális esetben is működik, ugyanis akkor az egyik befogó a másik befogóhoz tartozó magasság, és fordítva.


Amit #1 ír, az is jó, azzal csak az a probléma, hogy ha a magasság a háromszögön kívülre esik (tompaszögű háromszögnél fordul ez elő), akkor nem tudunk úgy téglalapot rajzolni köré, mint abban az esetben, amikor a magasság a háromszögön belül van, tehát a következtetést ugyanúgy nem tudjuk levonni ezért jobb, ha a paralelogrammából indulunk ki.


A deltoid esetén mindig van egy szimmetriaátló, ami két egybevágó háromszögre bontja a deltoidot. A háromszögek területét ugyanúgy ki tudjuk számolni, így a deltoid területe annak kétszerese lesz. Annyi csavarral, hogy ha a szimmetriaátló e, a másik átló f, akkor a háromszögek oldalai e, magasságaik (f/2) hosszúak, így a háromszögek összterülete 2*(e*(f/2))/2, vagyis e*(f/2), ez pedig átalakítható az (e*f)/2 alakra.

szept. 14. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!