Szóbeli érettségi nehézség?
Ne szórakozz már. Az érettségi egy vicc. Tanulás nélkül is megvan a négyes ha valaki képes írni és olvasni. Adnak puskát kötelező jelleggel írásbelire (függvénytábla, szöveggyűjtemény, forrás, atlasz stb) amiből csak ki kell másolni. Ha tudsz valami egyedi gondolatot is megfogalmazni amit nem másoltál, az az ötös. Én is féltem tőle, de utólag jót nevetek rajta, a legkönnyebb egyetemi ZH-m is 10. nehezebb mint a teljes érettségi együttvéve volt. Túl van lihegve. Nyugi.
Egy 10 évesnek is megy hármasra, elárulom. Tényleg csak azt nézik hogy képes vagy egy adott forrást átfogalmazva leírni illetve egy kimásolt képletbe behelyettesíteni, azaz retardált vagy vagy nem!
Szóbelin meg kb bármit makoghatsz, csak mondjad. Ajánlom figyelmedbe Mogács Politikusakadémiáját, amiben megmutatja hogyan lehet beszélni a semmiről sokat. Még nekem is négyes lett úgy hogy szétszívva elkezdtem dumálni Tömény Történelem stílusban E/1-ben.
Szóval ja, túlgondolod. Tudom hogy minden tanár szerint ez életed legnagyobb feladata, de ennél csak nehezebb lesz, elhiheted! Vedd komolyan, nyilván, de ne parázz rá!
Ne feltétlen tételeket tanulj. Nyelvtanból szinte az összes tétel a nyelvtörténeti korszakokat kivéve logikán alapul vagy feladatot kapsz (Pl ül egy család az asztalnál, milyen nonverbális jeleket vélsz felfedezni a képen). Irodalomból ne húzd az időt azzal, hogy életrajzi dolgokat kezdesz bemagolni, nem arra kapsz pontot, hogy fejből tudod ki mikor született és halt meg. A szöveggyűjteményben (ha verset húzol ott van alatta a megjelenési dátum, illetve a legelső verse fölött a költő neve és hogy mettől meddig élt, azt onnan ki tudod nézni). Plusz tanuld meg kinél hol kezdődnek a korszakok. Mondjuk Arany Jánosnál hogy közvetlen a szabadságharc előtt 1847/48-ban voltak a románcos balladák. Utána a nagykőrösi korszak, ide főként zsarnokellenes versek kerültek (V.László, A walesi bárdok). Majd az Őszikék korszak 1877-82 között, melynél a Gyulai Páltól kapott kapcsos könyvbe jegyzett le verseket. Ha verset elemzel, ott lesz alatta évszám, az alapján be tudod határolni melyik korszakban is volt ez. Babitsnál például megjegyzed, hogy gégerákja volt, gégemetszéssel, beszélőfüzetekkel kommunikált, akkor írta a Jónás könyvét és a Jónás imáját. És így tovább. Annyit tudok tanácsolni, hogy mindegyik tételedhez tanuld meg, melyik műfajba sorolható, arra biztosan kapsz pontot. Pl a Jónás könyve példázat (erkölcsi útmutatást ad, hogy ne meneküljünk el felelősségvállalásunk elől), elbeszélő költemény, egyben parafrázis, hiszen a bibliai Jónás története ihlette, nem a költő agyszüleménye. Annyit tanulj csak meg életrajzi dolgot, amennyit be tudsz építeni értelmesen a feleletben. Töriből én pl semmit nem készültem (jövő hétfőn felelek), tételek olvasgatása közben lapozom az atlaszt és hogy melyik oldalon melyik tételhez találok segédletet, majd abból és a forrásokból megpróbálok valamit kiokoskodni. Mindegyikhez megjegyzek kulcsszavakat (pl ipari forradalomnál villamosenergia, energetikai ipar, Zeppelin-kormányozható léghajó). De ennél jobban nem tolom túl. Nem tanulok egész mondatokat, a fél órás felkészülési időben bőven lesz idő átgondolni, hogyan tálaljam. Én is nagyon féltem de közeledve egyre kevésbé, inkább csak túlesnék már rajta.
~csak hogy az első nagyképű válasz után kapj valami motiválót is
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!