Megéri gyógyszerésznek tanulni? Könnyű elhelyezkedni? Milyenek a fizetések?
Kedves kérdező!
Megéri elkezdi az egyetemet, viszont nem egy könnyű szak. Tanulni rengeteget kell és érteni kell az összefüggéseket, itt nem elég magolni. Alapvetően kémia orientált a képzés, 4 éven keresztül van kémia oktatva a legmagasabb szinteken.
Elhelyezkedés: jelenleg hatalmas hiány van gyógyszerészekből, szóval nagyon könnyű munkát találni. Iparban sokféle munkakör van, de a munkák túlnyomó része Budapestre korlátozódik. Előrelépési lehetőség itt akad, szakképzésbe is be tudsz lépni. Bejutni ide nehézkesebb, de ha már egyszer bejutottál és szerzel tapasztalatot minden sínen van. A gyárakban van home office lehetőség is.
A klinikai ág most kezdi nyitogatni a szárnyait Magyarországon, még kevés a hely, de nem lehetetlen bekerülni. Telítettebb mint az ipar vagy a patika. Sokféle képzésbe tudsz itt is kezdeni pl infektológia, toxikológia, citosztatikus infúziók készítése.
A gyógyszertári területen kb percek alatt találsz munkát. Nekem sem volt az álmom, de helyettesként a jelenlegi minimálbér ötszöröse-hatszorosa is megkereshető, tehát ha nem jön össze azonnal az ipar vagy a klinikum akkor sem fogsz éhen halni.
Véleményem szerint egy rendkívül sokoldalú diploma a gyógyszerészi diploma, nagyon sok területen el tudsz helyezkedni.
Én azért választottam az orvosival szemben, mert ott x ideig fixen az államnak dolgoztam volna, valamint sokkal kötöttebb az ő munakörük.
Röviden igen is meg nem is. Nagyon sok lemondással és áldozattal jár, hogy be tud ezt a szakot fejezni. Ha már befejezted akkor viszont nagyon jó lehetőségeid vannak a munkaerőpiacon. Én patikában ragadtam (vannak előnyei és hátrányai is) a fizummal elégedett vagyok. A tapasztalataim a fizetésekről: Jelenleg szerintem simán el lehet nettó 400-at kérni gyógyszertári munkára frissen végzettként. Ha már van pár év rutinod és jó is vagy a szakmában 600-700-as netto fizut is el lehet kérni (abban az esetben ha egy patika ezt ki tudja és ki is akarja gazdálkodni). A "jó" alatt azt értem, hogy: szeretnek a vásárlók, jól teljesítesz, figyeled a lejáratokat, készlettel megfelelően gazdálkodsz, leltározol folyamatosan (pl. keresel egy ritkább gyógyszert valakinek és megnézed hogy tényleg megvan annyi doboz belőle amennyinek meg kell lenni a gép szerint), illetve a gyógyszer kiadásod is hibátlan.
Volt/van egy legenda, hogy gyárban kevesebbel kezdesz mint gyógyszertárban, de egy kis rutinnal megemelkedik annyira, hogy többet keresel mint a patikában. Most ez igaz vagy nem: Nem tudom. Az biztosan kijelenthető, hogy nem egyszerű bekerülni. Nekem és jópár ismerősömnek nem sikerült, de én már nem is akarok bekerülni céghez/gyógyszergyártóhoz. Nekem már nem "vonzó" a multis hozzáállás. Szimpatikusabb a patikai hozzáállás: "Szeretnél dolgozni? Mikor akarsz kezdeni holnap vagy esetleg jövőhéten vagy következő hónapban?" Visszatérve az iparba nekem minőségbiztosítási és analitikai területeken 250-300 nettot ajánlottak 1-2 helyen. 350-400 nettot amikor kértem már "húzták a szájjukat". Ezek többsége 2020-2024-es időszakban volt.
A gyár szerintem érdekesebb lehet mint a patika. Bár ott is léteznek nagyon monoton munkakörök. A fizetés nagyban függ a területtől és a cégtől is. A patika meg tud jó is és rossz is lenni. Amikor lepukkant, régies patikában dolgoztam nagyon nyomasztott és gyűlöltem ott dolgozni. Amikor modernbe átmentem, azt egyből megszerettem. A váltott műszak (napi váltásban) is nagyon bejön nekem.
Szóval ha patikában maradsz vagy gyárban helyezkedsz nem fogsz éhen halni :) .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!