Orvosisok, ti hogyan tanultok a nagyobb vizsgákra? (Pl. anatszigó)
Másodéves vagyok Pécsett, megvan az anatómia szigorlatom, de úgy érzem sürgősen vàltoztatnom kell valamin, mert nagyon-nagyon megszenvedtem vele, C vizsgára lett csak meg. Arról nem is beszélve, hogy teljesen kimerültem, beteg lettem, folyamatosan ülve elalszom, hetek óta fáj a fejem, semmi étvágyam, semmi motivációm és életkedvem. Konkrétan nem érzek semmit, pedig még egy vizsgára össze kéne kaparnom magam.
Néhányan olyan jól veszik az akadályokat, elsőre átmennek mindenből, amint vége az egyik vizsgának már tanulnak a másikra. Mit rontok el ennyire? Ti hogyan tanultok, és naponta mennyit?
"Néhányan olyan jól veszik az akadályokat, elsőre átmennek mindenből, amint vége az egyik vizsgának már tanulnak a másikra. Mit rontok el ennyire? Ti hogyan tanultok, és naponta mennyit?"
Persze, hiszen ez egyéni képesség függvénye. Azért nem gondoltam volna hogy egy orvostanhallgatónak kell magyarázni, de az emberek logikai készsége, memóriakapacitása és kompetenciái között hatalmas különbségek vannak. Egy értelmi fogyatékos vagy diszkalkuliás hiába akar atomfizikus PhD lenni, egyszerűen nem képes a szellemi korlátai miatt elvégezni a képzést, míg egy zseni gond nélkül. Ugyanez a helyzet az orvosi egyetemen is, van akik olyan tehetséggel vannak megáldva hogy töredék idő alatt megemésztik / megjegyzik / elsanátítják az anyagot mint te, így nyilván nem kimerítő számukra az egyetem.
Esetleg más tanulási technikával tudsz próbálkozni vagy ha továbbra is ilyen nehezen megy, akkor mérlegelni hogy megéri-e az egészségedet kockáztatni csak azért hogy elvégezd a szakot. Én biztosan nem tenném kockára a saját egészségemet illetve nem végeznék olyan szakot amit nem élvezek és tehernek élem meg a vizsgára való készülést.
Hogy tanultál eddig? Hogy készültél félév közben, onnantól, hogy felvetted a tárgyat, egészen a számonkérésekig? Mennyi időt hagytál rá magadnak, mik voltak a te módszereid?
Próbálok segíteni ennek fényében :)
Őszintén szólva nem szakadtam meg a szorgalmi időszak alatt, gyakorlatokon figyeltem és jegyzeteltem, előadásokra nem jártam. Hétvégente próbáltam átismételni/megtanulni a gyakolraton vett anyagot, persze volt egy-két hétvége ahol programom volt, és a tanulással egyáltalán nem foglalkoztam. 10. Héttől kezdve tanultam intenzíven, úgy, hogy az online feltöltött előadásokat gyorsítva végignéztem, majd utána elkezdtem tételenként haladni. Naponta 10 metszetet néztem át a tételek mellett, úgy, hogy kijegyzeteltem róluk a fontosabb jellemzőket.
Sosem tudom, hogy az a jó taktika, ha végigveszem/jegyzetelem az anyagot, majd utána újraolvasom az elejétől a végéig, ameddig nem megy, vagy inkább elsőre tanuljam meg rendesen, és csak akkor lépjek tovább ha már nagyjából megy…
Kedves Kérdező !
Nagyon gratulálok az anatómia szigorlatodhoz! Én D vizsgán mentem át( csúsztam is ez miatt), itt Pécsett a legocsmányabb és legundorítóbb intézet. Én egy hete fejeztem be az ötödévemet, az elmúlt három évben minden elsőre meglett jó jegyekkel. Fel a fejjel, ennél nem lesz rosszabb! A tanulási technikád szerintem tök jó , én is így készültem fel a nagy szigorlatokra. Évközben saját jegyzeteket írtam tételek szerint és abból tanultam. Patosztból el is fogják mondani , hogy ez már nem az anat intézet . A többi hozzá nem értő válaszával meg ne foglalkozz, ők nem jártak az orvosi közelébe .
3-as vagyok
"Őszintén szólva nem szakadtam meg a szorgalmi időszak alatt, gyakorlatokon figyeltem és jegyzeteltem, előadásokra nem jártam."
Megszakadni nem biztos, hogy szükséges, de sokkal nehezebb úgy elkezdened tanulni, ha nem vagy képben. A legtöbb tárgyból (nálunk legalábbis) azt hangoztatják, hogy az a biztos, amit elmondanak, nem az, ami a kötelező irodalomban van. Sőt, több oktató kifejezetten szidja azokat a könyveket, mert öregek vagy pontatlanok. Szóval szerintem érdemes lenne bemenni előadásra. Ha úgy érzed, hogy nem tudsz figyelni, nem akarok a kisördög lenni a válladon és illegális dolgokra buzdítani, de én mindig felvettem hangfelvételre ezeket az előadásokat és otthon magamnak azzal egészítgettem még ki a jegyzeteimet (olyan tempóban nem tudtam gépelni sem, ahogy mondták). Nem igazán tanultam a szorgalmi időszakban, de mindig képben voltam az anyaggal és lett egy számomra logikusan felépített jegyzetem a végére, amiből már tényleg csak tanulni kellett (ami így sokkal gyorsabban ment).
"10. Héttől kezdve tanultam intenzíven, úgy, hogy az online feltöltött előadásokat gyorsítva végignéztem, majd utána elkezdtem tételenként haladni. Naponta 10 metszetet néztem át a tételek mellett, úgy, hogy kijegyzeteltem róluk a fontosabb jellemzőket."
Ez nem egy rossz stratégia egyébként, de fontos, hogy ne csak benyomd háttérzajnak, hanem figyelj is. Én ezért szoktam közben jegyzetelgetni, jobban ott tartja a figyelmem.
" Sosem tudom, hogy az a jó taktika, ha végigveszem/jegyzetelem az anyagot, majd utána újraolvasom az elejétől a végéig, ameddig nem megy, vagy inkább elsőre tanuljam meg rendesen, és csak akkor lépjek tovább ha már nagyjából megy…"
Nekem az vált be, hogy oda-vissza pörgettem az anyagot és egyre kevesebb vakfolt volt benne. Jobbnak éreztem első lépésként megérteni és átlátni a nagy egészet és összefüggéseiben látni a dolgot, aztán egyre precízebben megtanulni az egészet. Ha van előtted egy nagyobb rendszer, amit már ismersz, talán neked is könnyebb beillesztgetni a megfelelő helyre az extra infót, mintha azt sem tudnád, hol tartasz, csak hogy volt ez meg az.
Egyébként nem te tanulsz kifejezetten rosszul, hanem az orvosi nehéz, ilyen ez a popszakma. :D Persze javítani és kipróbálni mást, hátha az neked jobban működik, mindig ér.
Én azért a helyedben többet készülnék évközben. Ha feleslegesnek is érzed az előadásokat, akkor is próbálnék a helyedben naponta leülni, ha csak egy órára is tanulni. Persze nem az első héttől, de én pl másodévben baromi korán elkezdtem odaülni, mert tudtam, hogy kegyetlen lesz az anat. És amellé jött a többi szigó/vizsga.
#6 Neked annyit szeretnék, hogy abban igazad van, hogy jobbfejek harmadévtől az intézetek, de engem patoszon és kóron is olyan gyorsan tettek ki, hogy csodálkozni nem volt időm és ott is sikeresen kifogtam olyan vizsgáztatókat, hogy nem is érdekelte őket, hogy amúgy tudja e valaki az anyagokat (pl patoszon aznap 8ból 7 embert buktattak). Kórra meg mikor mentem, mindenki biztatott, mondták, hogy oda vissza tudom az anyagokat, látják, hogy átlátom és értem az egészet, nincs az a pénz, hogy megbukjak. Ennek ellenére 4 órán keresztül ültem a teremben, és már az eseten buktam (miközben mindent elmondtam, mégsem volt elég, hisz molekuláris szinten kellett volna még néhány infó a tanár szerint, amit nyilván nem tudtam). Szóval persze, jobbak a tárgyak meg összességében az intézetek is, de ez nem jelenti azt, hogy automatikusan könnyebb vizsgázni és könnyebben átengednek.
Utolsó válaszoló , a te tapasztalataid nem túl gyakoriak már harmadévben szerintem. A környezetemben alig hallottam bukásokról. Nyilván előttem patosz szigon is repült valaki 3 perc alatt, de a HPV és cervix carcinoma közti kapcsolatot úgy gondolom illendő tudni egy leendő orvosnak. :D Nem azt mondom, hogy könnyebben lehet átmenni nulla tudással harmadévtől. Viszont ha az ember felkészült, akkor meglepetések már nehezebben érhetik . Szerintem Pécsett a másodév a legrosszabb év . Én hasonlóan tanulok, mint a kérdező . Csak a katalógusos órákra járok be. Otthon magamnak kidolgozom az anyagokat, vagy pl.klinikumban már simán tanulok más jegyzetéből. Most ötödévben a 10.hétig nem nyitottam ki semmilyen tanulnivalót, mert a szakdolgozatommal foglalkoztam. Így is 4-5ös lett minden vizsgám .
Nincs jó vagy rossz technika tanulás terén. Valakinek kell az, hogy folyamatosan tanuljon. ( persze a szigokra többet kell tanulni ) Valakinek kevesebb idő is elég .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!