Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » A fej és a nyak zsigereinek...

A fej és a nyak zsigereinek vegetatív beidegzése?

Figyelt kérdés
Ez egy tétel címe, de nem vagyok teljesen képben, kérem ha valaki tud segítsen! A könnymirigy és a nyálmirigyek rendben vannak. De garat, gége? Csak a mirigyeik elválasztása tartozik ide vagy a nyelési reflex útján (ami ugye vegetatív) pl. a garat izmok is? Ha valaki hozzáértő olvassa kérem válaszoljon. Nem kérem, hogy az egészet fejtse ki, azt megtalálom majd én, csak annyit, hogy mi tartozik ide. Köszönöm!
2010. okt. 7. 21:41
 1/2 anonim ***** válasza:
Szerintem beletartozik a garat és a gége is:)
2010. okt. 7. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A gastrointestinális traktus nagy része (vagyis a nyelési reflex is; bár ennek van szomatikus komponense is) az enterális idegrendszerhez (ez a 3. "nagy" idegrendszerfajta a szomatikus és vegetatív mellett) tartozik, ezért ezeket kihagyhatod, de a nyálmirigyek beidegzését mindenképp említsd meg. A rágóizmok és gégeizmok pedig szomatikus beidegzésűek, szóval ezekről sem kell megemlékezned. Bár, a légutakban levő mirigyek beidegzéséről írhatsz, mert ezeknek fontos gyakorlati alkalmazása van (asthma kezelése).


A fő hangsúlyt arra helyezd, hogy a szimpatikus idegek a GV-ből lépnek ki és a ggl. cervicale superiusban kapcsolnak át (így jó hosszú postganglionáris rostok vannak), míg a régió paraszimpatikus beidegzését az agyidegek (nézz utána, melyeknek van paraszimp. komponense) oldják meg.

Külön szentelj figyelmet a szem vegetatív beidegzésére (pl.: m. dilatator pupillae szimpatikus; a m. sphincter pupillae pedig paraszimpatikus beidegződésű, itt a III. agyidegről, nucleus Edinger-Westphalról, ggl. ciliare-ról is rizsázz egy kicsit).

2010. okt. 8. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!