A BSc/BA szakos oklevélben a végzettségeknél miért nincs ott az "okleveles" szó?
Pontosan.
Régen volt a főiskolai (max 4 éves) képzés, meg az egyetemi, 5 év.
Az egyetemi végzettség "okleveles" volt, a főiskolai nem.
Ez egyfajta megkülönböztetés arra vonatkozóan, hogy az adott végzettség alap- vagy mesterképzés. Nyilván egy önéletrajzban odaírod, hogy BSc/MSc, de nagyjából csak ott, egy névjegykártyára, vagy bármilyen hivatalos dokumentumra nem úgy fogod ráírni a neved, hogy Gipsz Jakab MSc-t végzett gépészmérnök, illetve a jogszabály sem így fog rád hivatkozni.
Ennek azért van jelentősége, mert vannak olyan dolgok, amiket csak mesterdiploma birtokában tehet meg valaki, alapdiploma birtokában nem. A teljesség igénye nélkül csak azzal csatlakozhatsz adott szakmai kamarához, bizonyos terveket, dokumentumokat csak akkor adhatsz be/hagyhatsz jóvá, stb.
És a jogszabályok is úgy határozzák meg, hogy a végzettségednek okleveles XY-nak kell lennie. Például ha igazságügyi szakértő szeretnél lenni, néhány kivételtől eltekintve mesterdiplomával kell rendelkezned hozzá, és amikor felsorolják a lehetséges végzettségeket, lényegében az összesnek a nevében ott szerepel az "okleveles" szó, így be tudod azonosítani, hogy elég-e oda az alapdiploma, vagy mesterdiploma kell.
"teljesség igénye nélkül csak azzal csatlakozhatsz adott szakmai kamarához, bizonyos terveket, dokumentumokat csak akkor adhatsz be/hagyhatsz jóvá, stb"
Egyébként most jut eszembe, hogy nekem van csak BSc végzett mérnök ismerősöm, és mégis tagja a kamarának. Jogosultsága is van, igaz korlátozottabban, mint egy Msc mérnöknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!