Kutató / egyetemi adjunktus bér? Megéri kitanulni? Hogyan működik a bérezés?
Sziasztok, természettudományi karon vagyok MSc hallgató és érdekelne hogy mennyire éri meg elvégezni a PhD képzést és kutatónak vagy egyetemi adjunktus alkalmazottnak lenni az egyetemen?
Részletesebben kifejtve:
Megnéztem az interneten elérhető publikus bértáblát amin irreálisan alacsony bérek szerepelnek amik nem fedik a valóságot (pl. egyetemi tanársegéd bruttó 213 000, egyetemi adjunktus bruttó 280 000).
Ezzel szemben én azt tapasztalom a környezetemben hogy annyira nem fizethet rosszul, van például egy fiatal, 30-as évei elején járó oktatóm aki egyetemi adjunktus, több tárgyat is oktat és mellette kutat az egyetemen valamint rendszeresen külföldi konferenciákra és rendezvényekre jár, podcastokra stb... Szokott róla mesélni és gyakorlatilag bejárta a világot a tudományos konferenciáknak hála több mint 30 országban volt. Egyébként rendszeresen publikál különböző tudományos tartalmú folyóiratokban is. A linkedin profilja alapján csak az egyetemen dolgozik oktatóként és kutatóként illetve kétlem hogy ezek mellett még lenne bármi másra ideje. Viszont feltünően elegáns, drága öltözékben szokott megjelenni valamint egy új BMW X6-tal jár az egyetemre oktatni. Kizárt dolognak tartom hogy bruttó 280 000 forintból ilyen színvonalú életet lehet élni.
Én nem szeretnék senkinek a zsebében turkálni pusztán azért érdekel hogy tulajdonképpen hogyan történik az egyetemi adjunktusok vagy kutatók bérezése? Az interneten található bértábla miért mutat félelmetesen alacsony összeget? Egyáltalán miért lenne oktató az egyetemeken ha tényleg ennyire alacsony lenne a bér? Vagy ez a bruttó 280 000 forint ez alanyi jogon jár annak aki elvégezte a PhD képzést és erre jön rá további fizetés? A publikációk darabszáma után is jár valami jutalék mint például a youtube megtekintések után? A külföldi konferencia részvételeket is finanszírozza az egyetem?
Bocsi a sok kérdés miatt csak dilemmában vagyok hogy érdemes-e belevágni a PhD képzésbe vagy inkább a versenyszférában helyezkedjek el MSc után vagy sokkal jobban járnék anyagilag ha elvégezném a PhD-t.
Köszi a válaszokat :)
22 / N
Ez nagyon sokmindentől függ, a konkrét kutatási témádtól kezdve az egyetemen keresztül megpályázható lehetőségeken át egészen addig, hogy mit vállalsz el az egyetemen és mit csinálsz mellette.
Én informatikai területen vagyok doktoranduszként, a végzettek többsége félállásban dolgozik az egyetemen vagy csak órát ad, a fennmaradó időben az iparban tevékenykedik. A műszaki, informatikai, gazdasági és természettudományi területek kutatóinak nagyon sok jó lehetőség van az iparban is, akár rész - akár teljes munkaidősként.
Nekem doktorin 500 000 ft a nettó bérem, ebben benne van az ösztöndíj, és a tanársegédi bér (ez két külön dolog), ehhez még jön a pályázati támogatás a projektjeinkből ami alkalmanként szintén párszázezer és mellette korrepetálok, mint ev, ami plusz 50 000 ft nettó. A konferencia részvételt az egyetem állja nálunk és a kiutazást is. Oké, nem 40 órában dolgozunk, hanem 50, de arról nem beszélek :D
Arról nem is beszélve, hogy a doktori miatt végzés után nem junior poziba megyek vissza. Szóval doktoranduszként mindenképp megéri, utána egyénfüggő, hogy menni vagy maradni. Én valószínűleg visszamegyek kutatni az iparba, mert azért az a bér mégis megérősebb. De nem érzem lemondásnak a doktorit, ennyit nem vittem haza juniorként.
Tanársegéd és adjunktus fizetése nem annyira jó, egy docensé már azért egész jó. Az említett személy biztosan nem az adjunktusi fizetésből spórolta össze a BMW-re valót!
Ha az anyagias szempont érdekel, akkor természetesen versenyszférát kell választani. Mondjuk akkor egyetemre is kár volt menni, mivel 22 egyéni vállalkozó melósként lehet, hogy már neked is lenne BMW-d.
Ez valamiféle értelmiségi attitűdöt feltételez, ahol te a tudományos kutatások és oktatás közelében vagy, és netán műveled is. Mondjuk a cv-dben azért jól mutat! De Magyarországon sajnos nem fizetik meg úgy, mint mondjuk a Harvardon oktatókat és kutatókat. (Bár a hallgatók se fizetnek annyi tandíjat...)
#6
És arról nem beszéltünk, hogy ha ezek után visszamegy az iparba, műszaki területen ugyanezért 2-3 millió forintos bruttó bért adnak neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!