Szerintetek is felesleges a középsulis tananyag?
Amikor még középsulis voltam, mindenki azt mondta amíg nem végzem el, addig ne kritizáljam az oktatást, most van 3. éve hogy felsőoktatásban tanulok és már kezdtem elfelejteni miért is utáltam annyira.
Pár napja kistesóm elkezdte az ötödik osztályt és amikor segítettem tanulni neki, eléggé megdöbbentem, hogy mit kell megtanulniuk irodalomból. Lényegében egy szövegrészt, ami arról szólt, hogy mi határozza meg egy költő zsenialitását. Aki látta a holt költők társaságát, abban is van egy már-már kísértetíesen hasonló szövegrész, csak ott a tanár kitépeti a diákokkal, nem pedig feladja, hogy tanulják meg.
Ekkor ugrott be, hogy miért is utáltam annyira a gimit. Ehhez hasonló értelmetlen dolgokat kellett tanulnom, ami azon felül, hogy az életben nem látom hasznát, erősen megkérdőjelezhető a tartalma.
És mintha az lenne a cél, hogy kiöljék a kreativítást a fiatalokból és megutáltassák velük a tanulást.
Történelemből hiába értettem az összefüggéseket, kettesnél jobb jegyet nem kaphattam, mert nem tudtam az évszámokat.
Irodalomból a verselemzésben minden magától érthetődően kijött, mégsem kaptam jó jegyet, mert nem az volt a hivatalos értelmezése.
Évszámok mindenhol. Gimiben festés helyett évszámokat és neveket tanultunk. Ének-zene 90%a évszámok, fogalmak és 10%a ének. Zene semmi.
A legnormálisabb tárgy talán a matek volt. Nagyrészt hasznos dolgokat tanultunk(területszámítás, kamatszámítás, százalékszámítás) a geometria jó térlátást, a diszkrét matek pedig egy teljesen más szemléletet. A függvényvizsgálat viszont teljesen felesleges annak aki nem matekkal megy tovább.
Nyelvtanból olyan dolgokat tanultunk, ami max egy nyelvésznek alapműveltség. Valahogy az elmúlt pár évben nem találkoztam a zöngésség szerinti részleges hasonulással. Helyesírás ahogy látjátok, nagyjából nem okoz gondot, pedig sosem voltam egy nyelvtan zseni.
És még sorolhatnám. Vannak még tárgyak.
Nem hiszem el, hogy a matek az egyetlen tantárgy ami tudna új szemléletet és kreativitást adni. Ez sokkal inkább a művészetek (irodalom, ének-zene, rajz) feladata lenne.
Azt meg ne mondja senki, hogy Tolsztoj alapműveltség. Utcán megkérnénk 10 embert, hogy mondjon róluk 2 mondatot, szerintetek hányan adnának értelmes választ? Vagy mikor volt a waterlooi ütközet? Vagy mikor született Dvorak?
Persze könnyű arra hivatkozni, hogy ez alapműveltség, de miért pont ez? Miért nem a sörfőzés, az autószerelés vagy az épülettervezés az?
Jöhetnek érvek, ellenérvek és dühös kommentek, hogy mekkora szakbarbár vagyok.
Igazából én a humán részét a dolgoknak teljesen elfelejtettem. Irodalomból a költőknek nem tudnám a korszakait vagy a verseit felidézni.
Rajzból és énekből is összemosódtak a korszakok.
Töri az ami megmaradt, különösen az utóbbi pár száz év meg pár neves korszak, de ha pisztolyt fognának a fejemhez se tudnám megmondani hogy milyen sorrendben jönnek a magyar királyok egymás után.
Reál része jobban megmaradt, de pl a kémia tanárunk borzalmas volt, sokkal logikusabban el lehetett volna magyarázni a dolgokat.
Matekot egyetemen kellett megtanulnom rendesen, mert nem volt rendesen leadva az anyag.
Szerintem nagyon sok fölösleges információt tanítanak a gyerekeknek, igen tanítani kell a humán tárgyakat is, de alapvetően a gyerek érdeklődését kéne megcélozni, nem pedig azt hogy hány oldalnyi anyagot tudunk a gyereknek letolni, mert így szinte mindent el fog felejteni amit vége a középiskolának.
Velem pl évekig megutáltatták az olvasást a Bánk bán, Odüsszeia és társainak köszönhetően.
Igen, a kötelező olvasmányokat tényleg elfejetettem megemlíteni.
Hát szerintem főként nem a tanárok voltak a hibásak, legalábbis egy elit gimnázium volt, nem vettek fel akárkit. Meg van adva nekik is, hogy mit kell leadniuk, persze volt egy tanár aki mondta is, hogy eltér a tananyagtól, na őt mindenki szerette. Mindig meg tudott nevettetni és vártuk a következő óráját, pedig ő nem is pedagógus volt, hanem pap és hittant tartott.
2003 és 2007 között voltam középiskolás, és visszagondolva a tananyagra, borzasztó...
Ez vonatkozik az általános iskolára is.
Technikumban olyan tankönyvből tanultunk, ami 1983-as kiadású volt, és semmi fejlesztés nem volt rajta.
Történelemórán a legfontosabb tananyag az ókori Görögország, Római birodalom, ősközösség.
Trianonról, 1956-ról, a szocializmusról, netán Prónay Pálról, Horthyról, Maderspach Viktorról sehol nem lehet hallani, a magyar történelem tanítása is le van butítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!