Megérné kihagyni egy évet a továbbtanulás előtt? Mit tennétek a helyemben?
Most középiskoás vagyok, és szeretnék továbbtanulni egyetemen vagy főiskolán, de hogy őszinte legyek nem tudom milyen irányba menjek tovább. Eddig egy előrehozott infó érettségit tettem, ami négyes lett, és arra gondoltam hogy esetleg programozó leszek vagy valami infóval kapcsolatos, de annyira nem érdekel igazából. Mármint nem is maga az informatika, mert az még oké, hanem az a sok matek ami hozzá kell...meg bár eltudnám képzelni magamat mint programozó, nem vagyok hozzá túl kreatív. Ezenken kívül viszont szeretem az irodalmat meg a történelmet, és az angolt is kezdem megszeretni.
12.-es vagyok és eddig úgy szerettem volna hogy esetleg ha az informatika irányába megyek tovább akkor teszek egy emelt infót, egy emelt törit a többiből meg középszintűt. De most kicsit megijedtem, hogy mi lesz, ha egyátalán nem fogom kedvelni az egyetemen az infót(egyelőre az Elte informatikai karát néztem) és hogy vajon megérné-e kihagyni egy évet, amikor elmegyek valahová dolgozni és mellette letenni a nyelvvizsgát,meg gondolkodni hogy mit kezdjek magammal...
Gondolkodtam az emelt angolon is, de nem vagyok még valami kiváló szinten belőle, meg abból ugye nem is tettem előrehozottat. A törire még régebben jelentkeztem, mert szeretem a történelmet, de igazából ha azt nézem akkor elég sok idő és energia lenne felkészülni 3 emeltre meg 2 középszintűre... Ti mit tanácsolnátok? Mit csinálhatnék?
Szerintem nem éri meg kihagyni, sokkal jobban megéri átvészelni ezt az időszakot valamilyen általános szakon.
Ha van egy kis humán érdeklődésed is, akkor lehet, hogy a marketing szak érdekelhetne téged. Ez egy nagyon érdekes és színes terület, amelyben van egy kis informatika is, egy kis gazdaság is, társadalomismeret, kutatás, koncepcionálás, de humán tudományok is… Itt írtam a szakról bővebben:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..
https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul.. – 15. hozzászólás
Nagyon érdekes de kicsit nehezebb szak az alkalmazott közgazdaságtan, ezt is melegen ajánlom (sőt igazából ez még jobb szak is alapképzésben szerintem).
Harmadik ötletem a gazdasági informatika, amely nagyrészt informatika, de van gazdasági oldala is.
Ezek nem érdekelnének?
Nem éri meg kihagyni, mert nagyon nehéz visszalendülni. Menj magyar-angol, vagy magyar-történelem szakra. Mellette vidáman foglalkozhat a programozással is. A társításban is van fantázia.
Ne hagyd ki! Nagy butaság lenne.
Tehát 18 év alatt nem sikerült kitalálnod, mi akarsz lenni, de majd 1 év alatt melózás közben, ahogyan az előző írja, megvilágosodsz. Vagy nem. Csak közben teljesen kiesel a tanulásból.
Sokkal jobb ötlet valamilyen hasznos, de általános alapszakra menni, pl. gazdasági alapszakok valamelyike, amit nem fogsz megbánni mert jól jön a papír később is. És tanulás közben gondolkodsz.
Én kihagytam egy évet ugyanezen megfontolásból és utólag megbántam vagy legalábbis egyáltalán nem bizonyult hasznosnak. Szerintem akkor éri meg kihagyni egy évet, ha valami egészen konkrét szándékod és terved van (pl. nem kerültél be a vágyott szakra és mindenképpen megpróbálnád újra, esetleg előbb meg kell teremtened az anyagi lehetőségeidet), de ezen kívül szerintem minden más megvalósítható egyetem mellett is. Én ugyanis jobb döntésnek tartanám így visszatekintve, ha akkor elkezdtem volna egy egyetemet (bármilyen szakot, ami picit is érdekelt) mert szerintem azzal is előrébb lettem volna, több lehetőségem lett volna és a pályaválasztásban is többet segített volna. Én abban az egy évben “dolgozgattam” (egy szál érettségivel nincsen sok lehetősége az embernek, én vidéken laktam ami tovább szűkítette a lehetőségeket, diákigazolvány hiányában diákmunkát sem lehet ugye vállalni… így nem volt normális munkahelyem, csak egy-egy alkalmi lehetőség, ami nem jelentett sem rendszeres elfoglaltságot, sem jelentősebb bevételt), illetve tanultam érettségire (de “csak” otthon, egyénileg, a saját tempómban). Rosszul éreztem magam amiatt, hogy körülöttem mindenki más továbbtanult, elköltözött otthonról, új embereket ismert meg stb., míg ott otthon ragadtam. A barátokkal és osztálytársakkal eltávolodtunk egymástól, nem volt egy fix mindennapos elfoglaltságom, nem értek új ingerek, nem éreztem magam kiváltképp hasznosnak, a tanulás sem igényelt annyi időt stb., és egyáltalán nem volt nehéz visszaülni az iskolapadba, de nem tudtam biztosabb döntést hozni a továbbtanulást illetően egy év elteltével sem. Egy egyetemen pedig azért mégis beleláthatsz egy szakba, megtapasztalhatod milyen az egyetemi élet, csatlakozhatsz egyetemi szervezetekhez, felvehetsz szabvál tárgyakat (sok helyen vannak nyelvek, sportok, más szakok tárgyai), diákmunkázhatsz mellette stb., szerintem az emberben jobban kikristályosodik az, hogy mi is érdekli igazán, mivel szeretne foglalkozni, miben szeretne elmélyülni stb. mikor már picit nagyobb rálátása van ezekre a dolgokra és elindult egy irányba. Ha a választott szak bejön akkor folytatod, ha nem akkor váltasz egy másikra. Igen, ezzel elhasználtam volna egy vagy két államilag támogatott félévet, de én azt gondolom még ez sem a világ vége és úgy érzem hasznosabb tapasztalat lett volna.
Szerintem gondold át a lehetőségeidet, hogy mivel töltenéd azt az évet (mert ez elég egyéni, tehát valaki alig talál munkát más pedig tud csatlakozni a családi vállalkozáshoz, valaki tud csomót utazni stb.) és válaszd a számodra legszimpatikusabb megoldást. Én csak annyit javasolnék, hogy próbálj olyan megoldást találni, ami lehetőséget ad arra, hogy több emberrel kerülj kapcsolatba és több mindent kipróbálhass, mert szerintem ez tud a legtöbbet segíteni a pályaválasztás kérdésében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!