Általános iskola alsós tanárnéni vagy pedig középiskolás tanár?
Sziasztok!
Tanárnak szeretnek jelentkezni, de akadt egy kis "gondolatom".
Először is: szerintetek melyikkel járok jobban? Vagy az elsősöktől felfele, vagy pedig a már 14 évesekkel foglalkoznék. Az általános iskola felső az nálam kizárt...
A másik: melyik iskolát ajánlanátok? Megkérdeztem pár tanáromat, ők az ELTE, Egri mellett szavaztak.
Válaszaitokat köszönöm, szép napot-estét ❤️
Szerintem alsósokat tanítani sokkal jobb a léleknek. Gondolj bele, hogy mennyit számít, hogy te tanítod meg őket olvasni, írni, számolni, amit utána egész életükben használni fognak. Ezzel szemben a középsuliban a sok kamasz torkán elég nehéz lenyomni olyan tananyagokat, amit valószínűleg az érettségi után elfelejtenek. Én úgy emlékszem vissza az alsós éveimre, hogy szerettem tanulni. Érdekelt a világ. Akkoriban még a matekot is szerettem. Felsőben utáltam meg. Gimiben pedig állandóan szerelmes voltam és hidegen hagyott a tanulás. Szóval szerintem a pedagógus szemszögéből nézve alsósokat tanítani hálásabb feladat.
Legalábbis én ez alapján választanék.
Azt az egyetemet válaszd, ami közelebb van:)
Egy tanítónak "mindenhez egy kicsit" kell értenie, míg a középiskolai tanárképzésben kétszakos tanár leszel. Nézegesd meg a tanító szak/a neked szimpatikus tanári szakpár tantervét, hogy lásd milyen tárgyakra számíthatsz. A tanító képzés 4 éves alapképzés, a tanári osztatlan mester újabban 5 éves.
A felső tagozatról tudd, hogy tanítóként nem csak alsósokat, hanem a választott műveltségterületeden 5-6.-osokat is taníthatsz, középiskolás tanárként pedig nem csak középiskolásokat, hanem 7-8.-osokat is, szóval teljesen nem lehet kizárni a felsős korosztályt.
De anyagilag egyik szakma sincs megbecsülve sajnos.
A kérdés az, hogy 1-2 szívedhez közelálló tárgyat tanítanál, vagy mindegy, hogy mit?
A tanító "mindenszakos". nemcsak írni-olvasni, számolni tanítasz, hanem szolmizálni, kötelet mászni, domborzatot, etikát... mikor éppen mit.
És olyan nincs, hogy felső kizárt, 6.-ig bizony tanítod a műveltségi területedet. amilyen sokan vannak, lehet, tovább is.
Ezzel szemben középiskolában vagy 1 v 2 tantárgyad, ezt tanítod csak, nem kell mindenhez is érteni. Viszont az a fajta kapocs nincs meg a kölykökkel, ami a 6-10 évesekkel ki tud alakulni.
Ja, alsóban meg amúgy szülőt is kapsz a gyerek mellé. Sokszor problémásabbat, mint a gyerek... viszont az életük részévé válhatsz, fontos lehetsz nekik.
Pont ma gondolkodtam ezen, igaz nem tanár vagyok.
Én az alsosokat vallalnam el. Erdekelne milyen lehet tisztelettudo embert faragni kisgyerekekbol
Figyelj, nem akarlak lelombozni, de mindkettő borzalmas ötlet.
Hogyan tervezel megélni a 200as fizuból? Az a terv, hogy eltart valaki, vagy lesz saját lakásod? Mert annyiból saját lakásban is nyomorgás csak.
Tudom, ilyenkor a pénz dolgokba még nem nagyon látnak bele az emberek, de igenis erről is kell beszélni, mert az ember nem élhet meg gyerekszeretetből.
1. lépés: Tanuld meg, hogy melyik szakmának mi a pontos elnevezése! Ne kötekedésből írom, hanem azért, hogy ne legyen belőle félreértés. Aki az alsósokat tanítja, az a tanító, tanító nő/úr, megszólításban általában tanító néni/bácsi. Aki a felsősöket tanítja, az tanár, megszólításban hagyományosan tanár néni/bácsi volt, manapság az ilyen korú gyerekek is inkább már a tanár nő/úr megszólítást használják, amit a középiskolai tanárokra is. Tehát aki alsóban tanít, az nem tanár, hanem tanító. Ilyen néven is kell keresni a szakot, ha utána akarsz nézni, hogy hol indul, vagy mik a felvételi követelmények.
2. Azt tudnod kell, hogy egy tanítónak minden tárgyhoz kell értenie, ami alsó tagozaton előfordul. Tehát a testneveléshez, rajzhoz, énekhez is, és ezekből is van felvételi alkalmassági. Persze lehet szakosodni valamelyik tárgyra konkrétan (ezt hívják műveltségterületnek, ami egyébként lehetővé teszi az adott tárgy "feltanítását" 5-6. évfolyamon), illetve előfordulhat, hogy a jövőbeni munkahelyeden csak bizonyos tárgyakat fogsz te tanítani (mert lesz egy tanító párod, aki a többit tartja), de ettől még mindegyikhez érteni és az egyetemen tanulni kell.
Ezzel szemben középiskolai tanárként 2 szakod lesz, nyilván azokhoz is jól kell érteni, de ugye akkor is kevesebb területhez kell jól érteni.
3. Azt mi nem tudjuk megmondani, hogy melyikkel járnál jobban. Teljesen különböző problémákat kell tudni kezelni alsóban és középiskolában, ezt neked kell tudni, hogy hol állnád meg jobban a helyedet. Én a helyedben az általános iskolai tanárságot sem vetném el amúgy (bár ha a középiskolait végzed el, azzal lehet felső tagozaton is tanítani). Egy biztos, anyagilag mind a kettő (három) rettentően alulfizetett jelenleg.
4. Egyetem szempontjából majdnem mindegy, hogy melyiket végzed el. ELTE teljesen jó, meg Eger is, de a vidéki nagyobb egyetemekkel (DE, SZTE, PTE) sincs semmi baj, a kisebbeket lehet, hogy nem választanám direkt.
Üdv,
egy végzős tanár szakos hallgató
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!