Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Megéri felnőttként belekezdeni...

Megéri felnőttként belekezdeni egy hosszú képzésbe?

Figyelt kérdés

Jelenleg még nem tartok konkrétan ott, hogy el kellene döntenem mit akarok, de szeretnék véleményeket.

Szerintetek megéri felnőttként olyan képzésbe kezdeni, ami elég hosszú ideig tart? Mondjuk 25 éves kor felett.

Függetlenül attól, hogy mit tanult előtte.

Olyan szituációkban, amikor pályát akar módosítani vagy fontolgatja a dolgot. Nyilván vannak, akik érdeklődésből tanulnak felnőttként, bár szerintem ez ritkább. Jó esetben persze azért vált pályát, mert rájön, hogy más érdekli, de arra akartam kilyukadni, hogy ritka, amikor valaki nem módosít pályát hanem csak hobbiból tanul.


A hosszú képzés alatt azt értem, hogy egyetemi szakon megszerezhető végzettség tehát nem elég egy OKJ-t vagy más tanfolyamot elvégezni pár hónap alatt és ennyi. Az OKJ most tudtommal két éves, de az egyetemi szakok többnyire legalább 3 évesek tehát még így is több idő.

Olyan szakokra gondolok, amik vagy osztatlanok és úgy sok idő vagy alapképzést és mesterképzést is kell végezni.

Például ha valaki tanár akar lenni, akkor azt hiszem 5 évig kell tanulnia. Ha fogorvos, akkor 5 évig, ha orvos, akkor 6 évig. Ezek csak példák, hogy mire értem, de ez lehet, hogy nem annyira aktuális, mert a fogorvosin és orvosin nincs levelező szóval csak az vállalhatja be, aki vagy olyan zseni, hogy tud mellette dolgozni, vagy eltartja valaki.


Mondhatnám a pszichológust is, egy pszichológus 3 évig tanul alapszakon, 2 évig valamilyen mesterszakon (több típusa van) és csak ezután dolgozhat pszichológusként, de még ezután is valamilyen szakirányba tovább kell képeznie magát és szakvizsgázni. A jog szintén 6 éves, én azt hiszem.


Ma már minden csapból az folyik, hogy érdemes felnőttként tanulni és több lábon kell állni, meg valósítsuk meg az álmainkat.

Oké, de nem mindegy, hogy az, amit az ember szeretne elérhető, megtanulható egy OKJ-n vagy egyetemi diplomát kell szerezni hozzá. Az egyetemi diploma nem is akadály, mert levelezőn sok képzést el lehet végezni, nagyon sok 3 éves képzés van. Amiket például említettem, azok viszont 5 vagy 6 évesek. Meg ezeken kívül is sok olyan képzés van, ahol maga az alapszak 3 év, de ahhoz, hogy érjen valamit a diplomád még tanulni kell 2 évet mesterszakon is.


Függetlenül attól, hogy nappali vagy levelező, szerintetek bevállalhatja-e ezt egy felnőtt ember aki 25-ön felül van?

Egy 3 éves képzést szerintem igen, de az 5-6 éves tanulás nem számít luxusnak felnőttként? Egyáltalán lehet azt bírni munka mellett? 5-6 évig munka mellett tanulni szerintem borzasztó kimerítő lehet. Még akkor is ha az embernek nincs családja vagy legalább gyereke.


Ha 25 évesen kezdi és 5 év, már akkor is 30 mire pályakezdő lesz azon a területen. Ha 30 évesen kezdi, akkor 35 éves korában tud igazán dolgozni abban, amit tanult. Nem késő már ez? Nem nézik ki az ilyen korú embert a munkában ha csak pályakezdő?


Én magam is gondolkodtam azon, hogy tanuljak pluszba, de nekem kétségeim vannak. Pedig még 30 sem vagyok, de azonnal nem tudnám elkezdeni és azért mire elvégezném, akkor már lennék vagy 30 vagy 35 éves.


És akkor azt még nem is említettem, hogy mi van ha valakit meg a kutatás érdekel és PhD-t szeretne. Akár munka mellett ha nem lehet máshogy. Ha 35 éves korára kap 5-6 éves képzés végén diplomát és még PhD-t akar, akkor 40 évesen lesz meg a doktori fokozata.



2022. ápr. 13. 20:00
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Ne foglalkozz a korral. Egyszer élsz.
2022. ápr. 13. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az elsővel értek egyet, nem a kornak kéne az elsődleges szempontnak lennie. Nem állítom, hogy nem számít, de nekem van ötven körüli csoporttársam egy elég hosszú képzésen. Családja van, dolgozik (bár azt nem tudom, hogy mikor hány órát). Valószínűleg nem fog a diplomájával hirtelen sokkal jobban keresni, mint korábban, úgyhogy nem hiszem, hogy a pénz motiválta volna. Ez érdekli, ezt akarja csinálni, és ahogy az első is mondja, egy élete van. Lehet, hogy valamivel nehezebb lesz majd munkát találnia, ezt egyelőre nem tudjuk, de eddig akárhányszor hallottam beszélni a témáról, optimistán, de reálisan állt hozzá, hiszen el akarja érni a céljait.

Nyilván nem vagyok tisztában az egyéb körülményeivel, hogy fizet-e a képzésért, mennyit keres ő vagy a házastársa, mi a helyzet ilyenkor a gyerekeivel... De engem mindig motivál a hozzáállása, és akkor is motiválna, ha kiderülne, hogy minden körülmény teljes mértékben adott ehhez (amit amúgy nem igazán tartok valószínűnek). Természetesen van, akinek ez tényleg luxus kategória, ez tény, de mások inkább csak félnek váltani, pedig kellő elhivatottsággal kivitelezhető lenne a tervük.

A PhD-t pedig amúgy sem mindenki a diploma után egyből csinálja, úgyhogy ott végképp nem tartanám furcsának, ha valaki idősebb lenne.

2022. ápr. 13. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!