A BME vagy az Óbudai egyetemen jobb a mérnökinformatikus szak?
Én jártam mindkét helyre. Egy másik alapszakon megcsúsztam a szakdolgozatommal, ezért nem vettek fel mesterszakra, második helyen meg brahiból BME mérnökinfót jelöltem, szóval abban az egy évben oda jártam, aztán két év után abbahagytam, mert következő évben felvettek mesterre és amellett nem bírtam már. Aztán most ismét visszacsábultam mérnökinfóra, csak az OE-t választottam.
Nekem az OE szimpatikusabb.
Alapvetően azért nem is mentem vissza a BME-re, mert nekem jobban tetszettek az OE szakirányai, de ez nyilván szubjektív. A másik fő indokom az volt, hogy nem akarnám otthagyni a szakot a munka miatt, ha úgy alakulna és itt van lehetőségem tagozatváltásra.
A többi számomra előny a képzés alatt derült ki: a tanári gárda fiatalabb szerintem jóval, a szoftveres tárgyakat fiatalok tartják, akik mellette fejlesztőként dolgoznak az iparban nagyrészt, ami szerintem kifejezetten fontos. Programozni nem a padban fogsz megtanulni, de azért valamilyen szempontból hitelesebb, ha olyasvalaki tanít, aki az órák során a munkatapasztalataira hivatkozik és sok praktikus fejlesztői eszközt, tippet is mutat, illetve aszerint értékel.
A képzés valamilyen szempontból könnyebb, valamilyen szempontból nehezebb. Én azért a második-harmadik félév környékén eléggé megszakadtam a tanulásban az OE-n is ahhoz, hogy egyenesben jelentkezhessek szakirányra, bár tény, hogy nem csak az egyetem volt az életemben és lehet azért érződött nehéznek... Szóval igen, lehet, hogy például a matekos tárgyak szempontjából kicsit kompaktabb az elmélet, de a szakmai tárgyakat tolják rendesen azért itt is, van szigorlat, minden anyámkínja. De valamelyest igazat adok a 2-esnek, amiben terhelnek, azzal amúgy is megéri külön foglalkoznod otthon és erre van is lehetőséged, ami szerintem is nagyon fontos, ha a szakmai portfóliód építed.
Ami még előnyös számomra, hogy a programozás itt egyfajta láncolatot képez, míg a BME-n minden félévben más nyelvet tanultunk, ami ráadásul pont nem a könnyebbek közé tartozik. A BME-n nagyon sokszor kavarodtam bele abba, hogy most milyen nyelven programozok épp, pedig annyira nem voltak messze egymástól. Személy szerint fölöslegesnek tartottam a papír alapú zh-kat is, bár ez ízlés kérdése. Itt 4 féléven keresztül egy nyelvet tanulunk, ami a C#. Van mellé egy kis java idővel, de a többivel szoftver szakirányon vagy szabválon találkozol. Számomra ez azért szimpatikusabb, mert úgy érzem, jobban át tudom látni a ráépülő tudást (például grafikus felület, algoritmusok), ha egy már megszokott nyelvet alkalmazok és abban látok rá példákat. Számomra legalábbis jobban interpretálható ez a tudás úgy más nyelvekbe is, hogy egy nyelvben kompletten lett megmutatva, végigvezetve. Szerencsés, hogy OOP-vel kezdünk, szintén szerencsésnek tartom, hogy egy kedvesebb nyelv a kezdő nyelv, nem C vagy C++, ami szerintem ezek után tanulva kicsit emészthetőbb, mint fordítva. Szintén örültem, hogy gépen írjuk a zh-kat, nem papíron.
Az egyetem mára a köztudatban is egyetem, én nem tapasztaltam hátrányos megkülönböztetést, amiért ide járok és nem a BME-re, pedig ezzel sokan riogattak.
Amit a BME mellett tudok felhozni, azok inkább a kari összeköttetések és az egyetemen belüli lehetőségek. Itt is van bőven, de másmilyen. Az OE-nek nincs természettudományi kara például, csak műszaki és gazdasági karok és azért ha olyan TDK-t vagy szakdogát akarsz írni, amihez jó lenne átcsörtetni a fizika tanszékre vagy a vegyészekhez, nem tudod házon belül megoldani. Persze ez ritka eset, de akiben vannak ilyen ambíciók, az jobb, ha ezzel tisztában van. Persze, semmi sem lehetetlen, nekem is külső konzulensem lesz.
Amiben nekem még jobban tetszik ez a szak, az az egész hangulata. Tagadhatatlan, hogy nagyobb a pezsgés a BME-n, de valahogy nekem itt szimpatikusabb a közeg. A gólyatábor sokkal jobb állítólag (én nem voltam, de van pár ex-bme-s arc, aki igen), illetve szép szóval körülírva kevésbé hordja fenn az orrát a diákság. Nincs ez a "mi vagyunk a nagy OE-s mérnökök" hepajkodás, ami az én időmben még nagyon ment a BME-n és nagyon nem volt szimpatikus még akkor sem, mikor közéjük tartoztam. Főleg, hogy a tankörvezek is ezt tolták, amin kicsit felszaladt a szemöldököm. A senior-gárda és a Schönherz köré szerveződik ott a fő közösségi élet, ami hát... Ízlések és pofonok, nekem kicsit bizarr volt az egészet látni másoddiplomásként, nem is értettem a koncepciót és néha kifejezetten irritáló is volt, hogy ilyen emberek, illetve ilyen körök uralják a közösséget. Itt örülök, hogy ilyesmi nincs, csak a számomra jó dolgok (korsóavató, gyűrűavató itt is van például).
Hogy te mit hozol ki a tanulmányaidból, az pedig rajtad múlik. Persze, lehet nézni a rangsort, ami más hallgatók és oktatók akadémiai eredményeiből áll fel, de egyrészt, azok nem a te eredményeid és számodra a jövőben nem annyira fontosak, másrészt nem mindenki szeretne az egyetem falain belül maradni, akkor pedig mást kellene szem előtt tartani. Szóval én ezzel úgy vagyok, hogy magadhoz illőt válassz, ahol te jobban ki tudsz bontakozni és ne arra hagyatkozz, hogy hova járt több olyan ember, akinek olyan ambíciói voltak, amik neked lehet, hogy nincsenek.
Én úgy gondolom, hogy mindkét intézmény kellően színvonalas szakembereket tud kitermelni egyetemi viszonylatban, mindkét képzésen oda kell tenni magad, de az is igaz, hogy emellett még neked individuális szinten is sokat kell azért tenned, hogy jó szakemberré válj annak a közegnek a számára, amiben dolgozni szeretnél, erre pedig az órákon és a kötelezőn túl kell időt szakítani.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!