Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért tölt be az irodalom a...

Miért tölt be az irodalom a közoktatásban olyan fontos szerepet?

Figyelt kérdés

Miért kötelező tantárgy érettségin az irodalom? Miért annyira fontos, hogy ennyire mélységében tanuljuk, tanítják az irodalmat a közoktatásban? Mi az, ami az embernek, társadalomnak, világnak az irodalom olyan szinten hozzáad, ami ennyire elsőrendű tantárgynak, tudománynak minősíti? 40 éves vagyok, felsőfokú végzettséggel, 15 éve dolgozom, láttam sok mindent, dolgoztam többféle munkakörben, de sehol, a legkisebb mértékben sem tapasztaltam, vált hasznomra, vitt előrébb amit az irodalomról tanultam, tanítottak. De másnak sem akiket ismerek. Senkitől nem hallottam még, hogy igen, az irodalom ebben meg abban hasznomra volt, előrébb vitt, emlékeztem erre meg arra, segített az életben boldogulni.

Ha ilyen sok embernek nincs hasznára valami, nem kell az életéhez, akkor annak nem szabadna akkora súllyal szerepelnie a közoktatásban, mint amennyivel jelenleg bír.

Tanítsák, rendben van, de milyen alapon lehet a matematikával egy szinten egyáltalán említeni? Megkövetelni, hogy tudjuk a költők, írók születési helyét, idejét, műveit, elemezzük, gondolkodjunk a fejükkel? Azért mert írt 100 vagy 1000 verset vagy X regényt? És akkor mivan? Ha nem írta volna akkor is ugyanúgy ment volna tovább az élet. Semmit olyat nem tettek, ami az emberek életét jobbá, könnyebbé, egészségesebbé, fejletebbé tette volna.



2021. ápr. 13. 14:41
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

"Szöveget érteni és értelmezni meg lehet tanulni más tantárgyakból is, nincs az irodalomnak ilyen kizárólagos hatása az agyi fejlődésre."


Egyébként ez sem igaz. Mivel az irodalmi szövegek sokkal komplexebb nyelven íródnak, mint a tudományos szövegek. Például megnézem, hogy sajátítja el valaki egy mérnöki szövegből az irónia megértését. Lassan ott tart a szövegértés romlása, hogy ki kell rakni külön egy írásba vagy videóba, hogy irónia, különben a fél olvasó- vagy nézőtábor komolyan veszi.


A nyelv tele van indirekt közlésekkel, többrétegű jelentéstartamokkal, sorok között olvasandó üzenettel, asszociatív közlésekkel stb. Egy reáltudományi szövegből ezek ki vannak gyomlálva, mivel a cél az objektivitás, az egyértelműség és a félreértések elkerülése. De a köznapi nyelvben jelen vannak, megfelelő alkalmazásuk felismerése pedig az intelligencia detektálásának fontos eszköze (például alacsonyabb intelligenciájú emberek mellőzik az ironikus humort és nem is értik).

2021. ápr. 14. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Hidd el a reál tudományok sem hasznosak mindenkinek. Én pl soha az életben nem használtam a Pitagorasz tételt vagy a sinus/cosinus tételt de még sorolhatnám mégis nagy hangsúlyt kap az oktatásban, sőt az érettségi szervez részét is képezi és marhára soha az életben nem használtam. Ha így gondolkodok felesleges lenne matekot is tanítani az alapműveleteken kívül, mert sehol nem használom. A közoktatás egy általános tudást ad minden területről, hogy a tanulók el tudják dönteni mivel szeretnének foglalkozni, ha nem tetszik az irodalom nem kell vele foglalkoznod később. De ahogy nekünk egy általános tudást meg kell szereznünk matekból másnak is irodalomból. A te gondolkodásod alapján minden tárgy felesleges, amit nem használ kollektíven mindenki az életben. De képzeld ahogy az irodalmat úgy a matematika/fizika/biológia/természetismeret stb sorolhatnám amit még tanítanak nagy részét alapvetően a kutatókon kívül nem használja senki a mindennapokban, ha csak a foglalkozásához nem szükséges. Itt látszik a reálos gondolkodásod még a reál beállítottságú emberek többsége csak egy oldalról képes a dolgokat látni és elfogadni egy humán irodalomban jártas képes érveket ütköztetni. Egy kisgyerek nem tudja eldönteni 10-12 évesen, hogy mivel szeretne foglalkozni, sőt gyakran az érettségizők is az utolsó pillanatban döntik el miből érettségiznek. Az oktatás biztosítja a lehetőséget, hogy az általános tudás által senkinek ne legyen lemaradása és tudjon még az utolsó pillanatban is változtatni. És a rengeteg hasznát már előttem nagyon sokan felsorolták, de nem igazán vagy hajlandó elfogadni, mert úgy gondolod csak a reál tárgyaknak van értéke. Kár is ezen vitatkozni, mert úgy se fogsz ezen változtatni. Szerencsére az oktatásban nem egy ember döntése érvényesül.
2021. ápr. 14. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!