Nem kevés az a 2x45 perc a központi felvételin?
A mai napon írták az eddigi egyik legnehezebb feladatsort, úgy, hogy rengeteg gyereknek nem volt oktatás a tavaszi digitális munkarend alatt, valamint idén sem, rendes felkészítés sem volt, ahogy rengeteg iskola nem szervezett felvételi előkészítőt a járványhelyzet miatt.
Emiatt sokaknak nem adatott meg a száz százalékos felkészülés a központi felvételire.
még ha kevés is volt/túl nehéz is volt a felvételi, az akkor nem csak neked, vagy XY-nak lesz nehéz hanem mindenki másnak is.
Alapvetően a sulik nem azt veszik fel, akinek 80 pont felett lett a felvételije mert akkor lehet hogy ezzel csak 5 embert tudnának felvenni, hanem a legjob 30 embert, akármennyi is a pontjuk. Ha mindenkinek nehéz volt, kevés volt az idő, akkor mindenkinek rosszabb lesz a felvételi pontszáma is, így kevesebb ponttal lehet majd bejutni.
Azt pedig nem szabad elfelejteni, hogy ez a 2x45 perc is megterhelő és nagyon fárasztó szokott lenni az ennyi időseknek. Az érettségi több idő, és ott aztán lehet érezni hogy a vége felé már jócskán csökken a koncentráció, pedig nagyon sokat számít az a plusz négy év fejlődés.
Egyes - Ezt úgy mondod, hogy írtál felvételit? Mert ha igen, akkor nagyon okos lehetsz, ha teljes izgulás nélkül végig tudtad csinálni max pontosra. Ha pedig nem írtál, akkor ne mondj véleményt, mert valójában rengetegen tudnának sokkal több pontot írni, de az általános iskolás gyerekek nincsenek ehhez a helyzethez hozzászokva. A stresszhelyzet sok mindenre képes.
Én is ma felvételiztem, és mindig 45 pont felett írtam, ez viszont rajtam is kifogott, pedig végig nagyon nyugodt voltam;)
(Nem az első vagyok)
Harmadik: ez a felvételi lényege. Egy olyan helyzetbe kerülsz, amilyenben még nem voltál, majd az alapján rangsorolnak mindenkit. Ha könnyebb lenne, és mindenki elérné 40-40 pontot, akkor sokkal nehezebb dolga lenne az iskoláknak kiválasztani azt a pár osztályra való gyereket, akit fel tudnak venni. Úgyhogy igen, lesznek sajnos 40, 60 és 90 pontos eredmények is.
Én is felvételiztem, igaz már jópár éve. Tudom, hogy alapból mindenki rohadtul izgul, és most ez a covidos helyzet sem segített rajta. De meg lehetett oldani az érettségit is (főleg ősszel). Ráadásul egyetemisták ezrei fognak úgy államvizsgázni tavasszal, hogy tavaly összesen két és fél hónapot jártak a képzésükre a hagyományos módon, mert a többi mind online volt. Úgyhogy persze, hülye ez a helyzet, bizonyos szempontból nehezebb is, de nem reális, hogy könnyítéseket vártok. Főleg úgy, hogy alapvetően nem is a lexikális anyagot kérik vissza a felvételin.
De remélem, jól sikerült a körülményekhez képest, és felvesznek mindenkit oda, ahova szeretné! :)
Az első vagyok és igen írtam felvételit, sőt érettségit és már egy jó pár egyetemi vizsgán is túl vagyok covid helyzetben és nélküle. Tudom milyen idegesnek lenni egy vizsga miatt, de ennél csak nehezebb lesz. Jóval nehezebb vizsgák felvételik várnak rátok az életben, főleg azokra akik egyetemre mennek (sőt ott még telibe is sz*arnak a tanárok). Ahogy írtad háromas az általános iskolások nincsenek ehhez hozzá szokva, de egyre több lesz az életükben az ilyen helyzet. De ilyen az élet a teljesítmény alapján rangsorolják az embereket, aki jobban teljesít jobb iskolába kerülhet (izgul vagy nem izgul, mert ez senkit nem érdekel). Az is egy képesség, hogy felül tudsz ezen emelkedni, jól kezeled a stresszes helyzeteket és a képességeid/készségeidhez képest a maximumot hozod ki magadból (és ez nem feltétlen max pont). Ez a teljesítmény jelen esetben azt szabja meg alkalmas vagy e arra, hogy bekerülj az általad kiválasztott iskolába (mert sokkal több stressz és nagyobb nehézségek várnának ha olyan helyre kerülnél be ahol nagy a hajtás de neked nincsenek meg a megfelelő előismereteid). Egy szint felett már nem csaka lexikális tudás számít, hanem hogy ki rendelkezik még egyéb készségekkel/képességekkel: gyors logikus gondolkodás, találékonyság, csapatmunka, alkalmazkodás, önálló hatékony munka stb. Ezek nélkül a lexikális tudás nem ér semmit a mai világban. Ezért van ez a felvételi, hogy a jobb iskolák is a jobbak közül a legjobbakat tudják kiválasztani. Ha végtelen időt kapnátok a teszt megoldására akkor csak a lexikális tudás számítana, de ez a mai világban már nem elég. Ahogy haladtok előre ezek a "pontok" fogják eldönteni hogy ki mire alkalmas vagy nem. Csak egy egyszerű példát mondok aki orvos akar lenni a másodpercek töredéke alatt dönthet életek felett, a lexikális tudása mellett rendelkeznie kell egyéb készségekkel/képességekkel pl: gyorsaság, racionalitás, precizitás, csapatmunka stb. Nem jó ha végül összeomlik valaki teljesen, mert nem bírja az ezzel járó nyomást/nincsenek meg a kellő ismeretei minden téren ehhez. Titeket is a felvételi alapján osztályoznak, hogy megfelelő iskolába kerüljetek, az eredményeitek alapján. Értem én hogy az ember ideges, mert a jövője függ ezen, de rengeteg ilyen akadály van és nem mindig fogsz elérni maximumot, a hibák pedig azért vannak, hogy tudd hogy miben fejlődj, ahhoz hogy elérd a célod. (Hozzáteszem kellő szorgalommal bármelyik középiskolából, bármelyik egyetemre be lehet jutni, ha teljesíted a felvételi követelményeket és senkit nem fog érdekelni, hogy te honnan kerülsz be mondjuk a jogi egyetemre, hanem az számít hogy ott hogyan fogsz teljesíteni).
Én így látom ezt, hogy rengetegen tudnának sokkal több pontot írni, ezt elhiszem, de az életben is kiélezettebb döntési helyzetek, de ezt el kell fogadni és fejlődni kell, hogy a következő hasonló akadályon már könnyebben átjuss és nem a tesztben kell keresni a hibát, hanem fejleszteni önmagunkat.
Négyes vagyok.
Ahogy a hatos is írta, nem véletlen ennyi idő van rá. 45 perc alatt igen, sokat számítanak a képességek. Érettségin is bukod az egészet, ha nem úgy teljesítesz a megadott időn belül, ahogy kéne. Az egyetemről pedig ne is beszéljünk... Ja és semmivel nem volt hosszabb ez a felvételi, mint a korábbiak. Ugyanannyi feladat, ugyanannyi oldal, ugyanannyi idő.
Egyébként ennek a kérdésnek a hatására megcsináltam a felvételit megoldókulcs, számológép stb. nélkül (esszét nyilván nem írtam, de hagytam rá 10 percet, mert mindig is jól érveltem). Kb. 35-40 perc alatt megcsináltam mindegyiket, úgyhogy bőven lett volna időm ellenőrzésre is. Azt hozzáteszem, hogy lassan öt éve érettségiztem (ahol ráadásul nem pont ilyen feladatok vannak), azóta pedig egyetlen matek példát vagy szövegértési feladatot sem csináltam, mert totál mást tanulok az egyetemen. Közmondást meg szerintem 9 éve magyaráztam utoljára a saját felvételimnél. Szóval minden képességem kb. ugyanott van, ahol 8.-ban, mert jobb egyik területen sem lettem azóta. A megoldókulcs alapján összesen kb. 4 hibám lett. Nyilván ez nem tükrözi hitelesen a felvételi teljesítményt, hiszen nem izgultam a valódi felvételizőkkel ellentétben, úgyhogy vonjunk le még kb. 10 pontot a figyelmetlenség, kapkodás stb. miatt. De a saját felvételim annak idején 85 pontos lett, ami kellett is abba a suliba, ahova menni akartam. Stressz és hasonlók figyelembe vételével valószínűleg most is nagyjából ilyen eredményt értem volna el.
Úgyhogy nem volt lehetetlen jól megoldani. A magas pontot elváró iskolák most is magas ponthatárt fognak húzni, mert igenis lesznek 80-90 pont körüli eredmények.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!