Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Összeegyeztethető a PhD és...

Összeegyeztethető a PhD és egy másoddiploma?

Figyelt kérdés

Ha irodalom PhD-ra felvennének, de szeretnék esetleg egy másoddiplomát is, össze tudnám vajon egyeztetni a kettőt?

Ha mondjuk levelező lenne a diploma, és heti 2 vagy 3 napot venne igénybe, akkor emellett lenne időm a PhD-ra és még a másoddiplomás szakom óráira is készülni?

Elég esélyes lennék az irodalom PhD-ra, igazából érdekelne is a téma, tudom már, mit szeretnék kutatni, de szeretnék másoddiplomát is, mivel több minden érdekel és szeretnék több mindenhez érteni. Így munkát találni is talán könnyebb lenne később, és sose tudni mikor minek veszem hasznát. A másoddiplomám nem bölcsész szak lenne, mert épp az lenne a lényeg, hogy más irányba is szeretnék orientálódni.

Össze lehetne egyeztetni?


Tegyük fel levelező szak heti 3 napot vesz igénybe, vagy 2, akkor marad a hétből 4 nap. Ez alatt a 4 nap alatt tanulni a levelezős órákra, és ha van PhD-s óra, akkor arra, vagy disszertációt írni. Ez így kicsit durvának tűnik, de nem tudom. Lehet teljesen megoldható...


Mivel még nem kezdtem el a PhD-t sem, (idén szeretnék jelentkezni) ezért fogalmam sincs, mennyi időmet venné el. Annyit tudok, hogy a doktori tanulmányok elején vannak rendes órák, bár nem olyan gyakran szerintem. Azt hiszem valami követelmények is vannak, hogy hány kreditért kell konferenciaszereplés, publikáció, hasonlók.


Sejtésetek szerint össze tudnám egyeztetni a kettőt?

Nem szeretnék már a PhD első évében másik szakot, de utána azért szeretném megpróbálni.



2020. nov. 28. 16:56
 1/7 anonim ***** válasza:
Mi lenne a másik szak? Milyen szakon gondolkozol?
2020. nov. 29. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Még konkrétan nem döntöttem el, de gondolkodtam, hogy mi érdekelne és minek látnám hasznát, bár ami engem legjobban érdekelne, az elég távol áll a bölcsészettől. Az egyik, amin gondolkodtam, az a pszichológia levelezőn. Mondjuk ez épp BTK-s szak.

Gondolkodtam még több reálos szakon is, például a bioszon, de ennek meg legfeljebb akkor lenne értelme, ha mindenképp kutatni akarnék.

Amin még morfondíroztam, az az Orvosi diagnosztikai analitikus alapszak.

Még az ápolói is eszembe jutott, de azt hiszem, hogy a diagnosztikai analitikus jobban érdekelne, azt jobban el tudnám képzelni, hogy akár hosszú távon tanuljam/dolgozzak benne, bár az ápolói biztos könnyebb.


Az orvosi is nagyon érdekel, ha visszamehetnék az időben gimis koromig, akkor azt választanám, de az orvosi nem a tipikus másoddiplomás szak, már úgy értve, hogy ott még több ideig kell tanulni és még nehezebb anyagilag finanszírozni. A többi sem lenézendő, de ilyen szempontból könnyebben megoldható talán.

2020. nov. 29. 21:49
 3/7 A kérdező kommentje:

A pszichológiát tudnám levelezőn csinálni, szóval nem kellene minden nap órákon ülnöm.

A biosz szakon nem tudom mi a helyzet ilyen téren, arról nem találtam infót a neten.

Az ápolói azt hiszem van levelezőn, bár nem abban a városban, ahol én lakok.

Az orvosi diagnosztikai analitikus tudtommal nincs levelezőn.

Az általános orvosi (bár azt hiszem erről lemondhatok örökre), az meg egyértelműen nappali.


Szóval valamelyik nappali, valamelyik levelező.

2020. nov. 29. 21:53
 4/7 A kérdező kommentje:

Mint a felsorolt szakokból is látszik, az egészségügy és a természettudományok érdekelnek, szívesen nyitnék ilyen irányban.

Még akkor is, ha végül nem ebben dolgoznék, vagy nem örök életemben ez lenne a munkám.

2020. nov. 29. 21:54
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem hobbiból fölösleges még egy diplomát csinálni. Azokat az energiáidat inkább a PhD-ba fektesd, akiket én ismerek PhD képzésen, azért azok nincsenek gazdagon szabadidővel.

Orvosi diagnosztikai analitikus levelezőn van egy ismerősöm, és azt mondja nagyon nehéz, ő nem is biztos abban, hogy folytatja.

De hogyha tényleg az orvosi az álmod, akkor hajrá! Sosincs késő. Csak azt ne felejtsd el, hogy gondolom az állami féléveid már elfogytak, és azért pl. az orvosi elég ropogós tandíjjal rendelkezik.

2020. nov. 30. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Részben az érdeklődés vezérelne, de valójábsn el is tudnám képzelni magam a fent leírt munkakörökben.

Az egy másik kérdés, hogy bármilyen másoddiplomám is lenne, elképzelhető, hogy nem találok vele munkát vagy nem azonnal.

Orvos vagy más egészségügyi dolgozó biztos nemcsak hobbiból lennék, hanem mert szeretném a hivatásom. Az egy másik dolog, a fenti szakokhoz kell a biosz és/vagy kémia, abból nincs érettsegim szóval le kellene érettségiznem.

2020. nov. 30. 22:15
 7/7 A kérdező kommentje:

Az anyagi oldala valóban nem lenne egyszerű a drágább szakok esetében. Én, amennyire néztem a képalkotó diagnosztikai analitika is elég drága. Ha jól emlékszem. A pszichológia olcsóbb, a biológiát már magam sem tudom.


Egyébként 2 állami félévem maradt még. Egy 3 éves szak esetében 2 évet kellene magamnak fizetnem. Egy négy éves szak esetében 3-at.

Az orvosinál szerintem 2 évem (azaz 4 félévem) lenne állami és a maradék, sajnos 4 év valóban önköltséges lenne. Azért írtam 2 állami évet, tehát 4 félévet, mert marad mindenképp 2 állami félévem, amit nem használtam fel, és azt hiszem az orvosin lenne plusz egy, vagy nem? Már belezavarodtam.

1 vagy 2, nem sok.

Az orvosit azt hiszem csak úgy tudnám megoldani, ha pár évig még dolgoznék előtte és/vagy felvennék hitelt. Különben úgy gondoltam, hogy ha nem kezdenék azonnal egy másoddiplomát, akkor azért lehet dolgoznék valamilyen formában PhD mellett. Azért nem jönne rosszul a plusz pénz. Meg tapasztalatot is szereznék. Nekem a tanszéken azt mondták, hogy lehet mellette dolgozni. Szóval például kapnék PhD-ösztöndíjat, mellette dolgoznék valami cégnél vagy magánórát vállalnék. Ha nem lennének minden nap PhD-óráim, akkor szerintem meg tudnám oldani.

2020. nov. 30. 22:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!