Egy fizika/biológia szakosnak mennyire, milyen szinten kell tudnia programozni?
Egy BME-s fizika szakosok kötelezően ANSI C-t, majd C++-t tanulnak: [link]
Tehát a bekerüléshez nem kell tudni, de érdemes, hogy ne ezzel menjen el az értékes idő a fajsúlyos tárgyak helyett. nem véletlen, hogy a jobbak már programozni tudnak valamilyen szinten előtte is. Később Matlab, Maple, Mathematica, Octave stb. kerül elő (tárgytól stb. függően), amik elsajátítását nagyban megkönnyíti a cés előélet.
Egyes atomfizikai vagy reaktorfizikai szoftvercsomagok megfelelő kezelésének elsajátítása vagy bővítésé a Fortran ismeretét igényli. De ez utóbbi már tényleg hardcore atomfizikusok stb. kenyere.
1. A Python nagyon jó arra, hogy megtanulj programozni, elkezdj akár nagyobb programokat is írni. Érdemes ezzel kezdeni (vagy akár a C-vel, de a Python-nal kicsit könnyebb lesz venni az első akadályokat). Ha egy nyelvet már tudsz, akkor a következőt nagyon könnyen elsajátítod.
2. A Pyhon cefet sebesen fejlődik. A második legnépszerűbb/alkalmazott nyelv: [link] Ha pénzügyi matematikát csinálsz, akkor Python, R a leggyakoribb (vagy a C++), de szuperszámítógépes alkalmazás is van.
3. Ha a Pythont ismered annyira (a tantárgytematika alapján), amennyire az ANSI C-t kell majd a tantárgy félévének végén, akkor nem lesz gondod az ANSI C elsajátításával.
Biológia szakosként mondom, hogy az egyetemen nem/alig tanítanak bioinformatikát mégis nagyon sok helyen alkalmazzák és ez a jövő. A leggyakoribb programok a Python,R, Matlab (esetleg Perl vagy Javascript). Én ezeket az egyetemen kívül tanultam meg, illetve a bioinformatika többi részét is.
(Egyébként Angliában tanultam/dolgozok)
Tehát, ha
biológia, akkor: Python, R, Matlab, Perl, Javascript.
fizika, akkor: C, C++, Matlab, R, Python, Fortran,
kb. gyakorisági/szükségességi sorrendben.
De nem érdemes rágörcsölni, mert ha a C vagy a Python nyelven megtanulsz írni, akkor ugyanez a másik nyelven nagyon könnyen fog menni az egyetemen kellő szinten. A profi (értsd: ez az állása) szinthez szükséges nüanszok itt még nem kellenek.
A Matlab-ra nekem a BME fizikuson és az Óbudai villamosmérnökön 1-1 féléves tárgyam volt. A Matlab egy keményen fizetős program, jó drága (igaz, ott az nCore). Azt javaslom, hogy ne akarj egyszerre két lovat megülni, hanem Pythonozz, hidd el, abban is olyanokat lehet statisztikázni és grafikázni, hogy elélvezel tőle!
Töltsd le: [link]
Tanulj!: [link]
És ha van kedved, akkor érdemes beiratkozni a Coursera (vagy máshová): [link] Ez a Charles Russel Severance egészen klassz oktatást tart, nem atombonyolult feladatokkal, és ez a kurzus igazából nem is Pythont tanít, hanem a programozás alapjait történetesen Pythonnal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!