Következő tanévben szeretnék magyar emelt szintű érettségit rakni(2022), Ki hogyan készült rá otthon?
Keress neten kidolgozott emeltes szóbeli tételeket, mert a szóbeli tételek olyan nagy mértékben nem különböznek évről évre. Így lesz rálátásod, hogy egy tétel hogyan néz ki, meg már 10-15 tételt tudsz a szóbelire. Nyelvtan ugyan ez, de ott előny, hogy alapból lesz emelt írásbelin nyelvtanos rész, szóval arra is lesz kellő tudásod.
Ezek után nézd meg az érvelés és novella elemzés szabályait, majd 2005-ig visszamenőleg csináld meg az összes emelt érettségit. Ha van pénzed tanárra, akkor pontoztasd le vele és kérj tanácsokat, hogy a hibáidat hogyan kerüld el. Ha nagyon sok pénzed van, akkor tanárral együtt csináld végig őket. Ha nincs pénzed, attól még egy viszonylag pontos képet kaphatsz a tudásodról. Nyílván tévedni fogsz +-20 pontot, de azért látni fogod, hogy milyen kategóriába esel. Sok feladatban az ehazi oldalán meg tudsz majd segítséget is kérni, szóval nem lenne veszve a dolog. 50 pont meg szóbeli, szóval "csak" tanulni kell rá és az meg is van, írásbelin meg tanár nélkül is (ha minden egyes érettségit kitöltöd és gyakorlod) 60-70 pont körül biztosan írni fogsz. Ergó 50-70% tanár nélkül is menni fog.
Ennél több pont pedig rajtad fog múlni vagy keress egy magántanárt.
Az én javaslatom, hogy először is oldj meg pár régebbi emelt magyar írásbeli érettségit ( [link] s ellenőrizd magadat a kapcsolódó javítási-értékelési útmutatók segítségével, hogy képet kapj arról, mik is a hiányosságaid, mikre kell kiemelt figyelmet fordítanod a felkészülés során. Ezen túl pedig azt is megtapasztalod, hogy milyen típusú feladatok kerülhetnek elő: például versrészletek alapján az adott szerző és a vers címének felismerése; költői eszközök észrevétele; nyelvtani elemzések (például mássalhangzótörvények azonosítása); egy adott alkotás műfaji jellemzőinek leírása stb.
Néhány feladatlap után ki fog kristályosodni, hogy mikre kell hangsúlyozottan figyelned a felkészülés alatt: például a műelemzés "gyakorlati" része nagyon jól megy, de mondjuk lexikális ismereteket igénylő kérdések kevésbé (például "Sorolj fel három különböző művet három különböző szerzőtől a magyar irodalomból, amely ugyanolyan műfajban íródott, mint az elemzett mű!" stb.)
Ha ez megvan akkor tanulmányozd a vizsgakövetelményeket (az ismeretkörök a 2–16. oldalon olvashatók): [link]
Az ezen ismeret-/témakörökhöz tartozó elméleti háttér/anyag megtalálható tankönyvekben, illetve érettségire felkészítő kiadvány(ok)ban is.
És természetesen folyamatosan olvasni-olvasni, hogy többek között legyen elegendő olvasmányélményed, amit felhasználhatsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!