Hogyan lehet fotós szakmám?
összetett és hosszú a válasz. ha rám hallgatsz egy piac képes szakmát tanulsz (gazdaság, informatika, műszaki szakmák, villany/autó szerelés, stb), a fotózást meg csak hobbiból űzöd mellette. a jövődet és a megélhetésed ne a fotózásra építsd!
szakmád úgy lesz, hogy megtanulod a szakmát. erre lehetőséged van iskolai keretek között, szakképzésen, különféle tanfolyamokon, egy hozzáértő mester tanítványaként és egyre inkább akár magán úton, autodidakta módon is.
iskolában/tanfolyamon tanulni egyszerűbb lehet, mert (jobb esetben) hozzáértő tanárok, szakétő módon összeállított tanterv szerint tanítanak, nem neked kell összevadászni, hogy mit honnan tanulsz meg és (talán) nem neked kell a megfelelő háttér ismeretek nélkül eldöntened, hogy melyik információ hiteles, melyik nem, illetve hogy melyiket mikor hogyan kell/érdemes kezelned.
ugyanakkor a legjobb tanárok is tévedhetnek és egyre több helyen tanítanak olyanok is, akiknek a tudása nem biztos, hogy a legjobb, sőt a legjobb tudású szakemberek sem biztos, hogy tudnak jól tanítani - illetve minden tanítványnak más fajta előadói és tanári stílus jöhet be.
ahhoz, hogy szakképesítésed legyen, valahol számot is kell adnod a tudásodról, ezt leginkább az iskolák szokták szervezni - jobbára csak az iskola/tanfolyam elvégzése után.
sajnos nagyon sokan mondják, hogy a fotózás alapját jelentő OKJ képzés és vizsga rendszer nem az igazi. az anyag elavult, nem a legjobban súlyozott, viszont mivel a központilag előírt államvizsgához le kell adni a kötelező anyagot, más hasznos(abb?) dolgokat már nem lehet belepréselni a tanfolyamba.
sok helyen pont ezért nem OKJ tanfolyamot tartanak, hanem amit szakmailag hasznosabbnak ítélnek, viszont így papírt nem tudnak adni róla, hogy megtanultad (vagy ha adnak, az hivatalosan nem ér semmit).
ahhoz, hogy saját vállalkozásban felvehesd a fotózási tevékenységet és számlát állíthass ki róla, szükséges a Fényképész és fotócikk kereskedő OKJ bizonyítvány. enélkül nem veheted fel a fotózási tevékenységet:
viszont a te vállalkozásodban az is elég, ha egy alkalmazottnak, vagy kültagnak van megfelelő végzettsége, illetve te alkalmazottja lehetsz végzettség nélkül is olyan vállalkozásnak, ami más alkalmazott/tag jogcímén jogosult ilyen tevékenységet számlázni. vagy, ha a megrendelőid elfogadják, akkor más jogcímen álíthatsz ki számlát, ami nincs végzettséghez kötve és ráhúzható arra a tevékenységre, amit végzel.
az viszont egy teljesen más dimenziója a szakmának, hogy a megélhetésed semmilyen arányos kapcsolatban nincs azzal, hogy mennyire értesz ahhoz, amit csinálsz. rengeteg olyan fotós van, akik nagyon jól fotóznak, mégis képtelenek megélni belőle és vannak olyan fotósok is, akik remekül megélnek a fotózásból, pedig vacak képeket cisnálnak. (és a tudásuknak sincs feltétlenül kapcsolata azzal, hogy jártak-e iskolába és van-e papírjuk róla)
ma már mindenki fotózik és szinte mindenki szeretne is fotózásból élni. rengtegen kínálnak ilyen szolgáltatásokat és egyre kevesebben vannak, akik fizetni is akarnak érte. főleg azért, mert minden pályakezdő azzal próbál betörni a piacra, hogy ingyen dolgozik - csak akiket lelkes kezdőként rászoktatnak, hogy meg lehet spórolni a fotózás költségét, az általában később se akar fizetni. nem csak nekik, másnak sem, így tovább fogynak a fizetni hajlandó ügyfelek...
ha rám hallgatsz egy piac képes szakmát tanulsz (gazdaság, informatika, műszaki szakmák, villany/autó szerelés, stb), a fotózást meg csak hobbiból űzöd mellette. a jövődet és a megélhetésed ne a fotózásra építsd!
Abszolút jó ötlet, mellette esetleg virtuális asszisztenskedj és meg is vagy :)
Én itt tanultam: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!