Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetemisták! Tipp sok tanulás...

Egyetemisták! Tipp sok tanuláshoz?

Figyelt kérdés

A következő félévem elég húzós lesz, nagyon sok tárgyat kell felvennem, kicsit (nagyon) le is vagyok maradva néhány dologgal.

A tárgyaim majdnem fele kötelezően választható tárgy (nem szabvál de általában könnyebbek mint a simán kötelező tárgyak).


Szóval tippeket, trükköket szeretnék tőletek kérni amivel sikeresen teljesíthetem ezeket. Nem csak vizsgaidőszakra vonatkozó tippeket várok hanem olyanokat amiket akár már az első héttől kezdve csinálnom kell. Tudom a legkézenfekvőbb, hogy “Tanulj!”. Ami igaz is, viszont inkább arra vagyok kíváncsi hogyan tanulhatnék hatékonyabban. Van néhány tárgy amiben logikát kell keresni és gyakorolni kell, viszont vannak amiket csak be kell magolni és egy teszten jó válaszokat adni.


Nektek hogy sikerült sok kreditet szerezni és sikeres félévet zárni?

Az ajánlott kreditszám nálunk 30 egy félévre, én a lemaradásom miatt mindenképp egy 40+os félévet szeretnék. A legkisebb tárgy 3 kredites van pár 4-5 és a nehezebbek 6 kreditet érnek.


Amivel lehetne pluszt szerezni azok a szabvál tárgyak de abból sajnos többet már nem tudok felvenni ezért maradtak a kötelezők.


Minden tanácsot szívesen fogadok!



2020. febr. 4. 00:49
 1/8 anonim ***** válasza:
72%

Hát, én igazából kihasználok minden percet - az egyetem rengeteg üresjáratot hagy (értsd: az előadások között is tanulok, akkor is csak fél óra van közöttük), meghatározott mennyiségeket tanulok hétről hétre, elég szoros időbeosztással (egyik tárgyamhoz 330 oldalt kellett tudni szinte kívülről + a kiegészítő anyagok - ezért heti 30 oldalt haladtam vele, ha volt lehetőségem, többet is - ugyanígy a többi tantárgyammal is). Igyekszem legalább 6-7 órát aludni. Ezekkel együtt napi 2-3 órám marad pihenni, illetve heti 10 órát dolgozom, meg 2 napot a barátnőmmel töltök (ha tehetjük, akkor többet). A hobbimra (zenélek) heti egy nap (2 max 3 óra jut).


Azért részletezem ennyire, hogy valamiféle képet kapj az időbeosztásról, mert igazából csak ezt tudod feláldozni azért, hogy jobban teljesíts.


Azt tudom javasolni, hogy mindent az anyag jellegétől függetlenül értően olvass el/elemezz és a végén értelmezd magadnak, gondolkodj rajtuk sokat azután is miután befejezted a tanulást (filozofálj, ha úgy tetszik). Meséld el másnak, ha valamelyik rész kifejezetten tetszett - amint nem megtanulandó anyagként tekintesz rá, hanem valamilyen érdekes tudományként, sokkal könnyebb megjegyezni.


Vizsgaidőszaknál pedig a szorgalmi időszak alatt megtanult anyagot ismételd át - ne akard megtanulni a vizsgaidőszak alatt (kivéve ha nagyon rövid az anyag (max 50 oldal)). Én személy szerint a fent említett tárgynál (91 tétel, 115 beugró) egy tételt sem dolgoztam ki, csak megnéztem, hogy mit kell elmondani az adott tételhez. A vizsga előtt pedig legalább 4 nappal rendesen feküdj le, ne tanulj hajnalokig, mert mire oda jutsz (hiába aludtál a vizsga előtt egy nappal rendesen), nem fogod tudni.


Hirtelen ezek jutottak eszembe, de ha bármi kérdésed/észrevételed van, jelezz :)


21/f, jogász szak. 4,8-as átlag

2020. febr. 4. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
30%

Erre nincs recept. Már csak azért sincs, mert mindenki mást tanul (általában), más készségei, képességei vannak stb stb.


Egy recept van: tanulni sokat, és rendezni az infót.

2020. febr. 4. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

Fontos lenne tudni, hogy milyen szakra jársz:)


Nekem sikeres lett a félévem.


Az elején megfogadtam, hogy már az első hétvégét tanulással fogom tölteni. Nos, felesleges volt. A tantárgy követelmények a mérvadóak. Arra kell összpontosítani, amit garantáltan számon kérnek - minden "felesleges" információ tanulmányozása sajnos, időpocsékolás. Ez alapján szűrtem az anyagot. - Persze egész napokat szántam a tanulásra, reggeltől-hajnalig tartó tanulási maratonjaim voltak. Nekem ez vált be.

Egyéb tippek:

Vitaminok, kifejezetten olyanok is, amelyek a memóriára hatnak. (A patikában, kérésre összeállítják neked a "vitamin-csomagot".)

Kellenek olyan napok, amikor, ha kellene sem tanulsz. Muszáj relaxálni is. Nekem nagyon jól jött.

Ha nincs kedved vagy motivációd neki fogni, akkor is rá kell magad venni.

2020. febr. 4. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
74%

Ez elég nehéz. Az első szakom társadalomtudományi volt, ennek megfelelően inkább elméleti anyaggal, az egyik félévben felvettem 42 kreditet, túl akartam lenni a tárgyaim zömén, hogy dolgozhassak, ezért csak a ráépülőseket hagytam. Ott az volt a recept, hogy mindenre bementem, mindenből jegyzeteltem és minden hét végén volt előre összerakott anyagom az adott előadásról, így vizsgaidőszakban csak elő kellett vennem. A legtöbb dologra emlékeztem, mitöbb a legrosszabb jegyem 4-es lett, 15 vizsgával.


Na aztán gondoltam, hogy majd milyen jó lesz ez a módszer a második, mérnöki szakomon. Bejártam minden órára, este értem haza, hullafáradt voltam és semmit sem fogtam fel abból, amit láttam, hallottam. És a tárgyaim felét buktam, úgy, hogy csak 30 kreditem volt. Na ekkor rohadtul elegem lett, hogy az időmet pazaroltam azon a szakon fölösleges órákra. Következő félévben felvettem a bukott tárgyak vizsgakurzusát, a következő félév tárgyainak azt a részét, amit fel tudtam venni, egy-két szabvál, hogy meglegyen az átlag meg a kredit az államin maradáshoz, megint 38 kreditnél tartottam. Első héten bementem mindenre, utána meg csak arra, amire kötelező volt. Otthon elolvastam az óra anyagát az óra időpontjában (önuralom alert), mellé begyakoroltam a példatárban, illetve a korábbi évek zh-in lévő feladatokat, amíg nem lettek ujjgyakorlat, aztán uccu neki. Megint lett egy sikeres félévem 3,4-es átlaggal.


Szóval döntsd el, mire éri meg az időd tartogatni, de ha használod azt az időt, ülj neki és használd rendesen. Nincs varázslat, nem kell facebookozni meg telefonozgatni közben, hanem mint pl a pomodoro módszernél, elhatározod, hogy 25 percig nem kelsz fel onnan és nem foglalkozol mással, utána meg 5 percig azt csinálsz, amit akarsz... Olvass utána, szerintem jól megtanít az önuralomra és koncentrálni is.

Én minden jegyzetem kinyomrmtattam vagy kiírtam, nem tudok gépen tanulni, egybefüggő szöveget sem szívesen, de ez csak én vagyok. A záróvizsgámra is így tanultam, elolvastam az egészet, a fontos dolgokat akkor kihúztam sárga kiemelővel, utána újra elolvastam csak a sárgás részeket és pinkkel meg zölddel kiemeltem a kulcsszavakat, neveket, a lényeg lényegét. Utána meg már elég volt csak azokat nézni, a fejemben megvolt a szavakat összekötő rész is. Mateknál máshogy működik, ott a matematikai jeleket érdemes szöveggé alakítani (létezik, minden), az agyad gyorsabban halad, ha nem kell dekódolni. Mármint ez az elmélet. Gyakorlatnál meg a rutin kell, ott az ember az idővel verseng általában, a gyorsan, pontosan végrehajtással. Érdemes amúgy úgy tanulni, hogy ha van időd, hogy mi lenne, ha tanítanád. Hogy magyaráznád el, milyen kérdéseid lennének, illetve milyen kérdésekkel akaszthatnának meg a képzeletbeli diákjaid.


Más nem jutott eszembe. Sok sikert. :)

2020. febr. 4. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
22%

Én első körben azt mondom, hogy érdemes tartani a tantervet és a beosztás szerint haladni, mert ez nem véletlenül van így kitalálva. Ebbe beletartozik az, hogy meg kell próbálni mindent az ajánlott félévben teljesíteni. Nyilván ez nem mindig sikerül (pl. bukás, óraütközés, rossz időpont, kevés hely, hiányzás, külföld stb.), de erre kell törekedni, mert az elmaradott tárgyakat egyszer mindenképpen pótolni kell és az később általában nehezebb szokott lenni (ugyanúgy ütközések, időpont, hely, több tanulás). A másik pedig a kreditszám, szóval ha az ajánlott kreditszám egy félévre 30, akkor legalább 30 kreditet kell felvenni és nem kell sokkal többet. Biztosan meg van határozva a felvehető kreditek száma kötvál és szabvál esetében is, ezt is lehet tartani. Nekem vannak olyan szaktársaim, akik minden félévben felvesznek egy halom tárgyat, mindenféle szabválokat és a később féléves szakos tárgyaikat is szeretik előbb teljesíteni, mert ráérnek és jó lesz a kki stb., de én ezt például nem értem. Én minden félévben csak a kötelező tárgyaimat veszem fel, 30 kredit értékében és ehhez választok kötvált/szabvált, amennyi kell. Így is kapok ösztöndíjat, megvan mindenem, nem keveredek bele, kényelmesen teljesíthető, van elég kreditem, nem is lépem túl a krediteket stb., szerintem így jobb.

Ez annyira nem népszerű az egyetemisták körében, de szerintem célszerű bejárni az órákra, figyelni és jegyzetelni. Tudom, hogy vannak olyan órák, ahol nincsen katalógus, valamilyen formában kiküldik az anyagot, ugyanazt adják le órán mint a kiadott anyagban, unalmas stb., de én ezekre is mindig bejárok. Nem vagyunk egyformák, szóval nem biztos, hogy mindenkinek ez a módszere, de nekem ez nagyon beválik. Nyilván ekkora mennyiséggel nem működik, hogy már az órán megjegyzem és megtanulom, de később a vizsgára/zh-ra való felkészülésnél mégis nagyon sok minden már ismerős, rémlik, emlékszem és az órákon általában jól el is szokták magyarázni, így könnyebb a tanulás. Nekem segít, ha hallom, látom. Ezt mindenki mérlegelje, hogy neki ez fontos-e és segít-e vagy sem.

Ha kaptok valamilyen olvasmányt, akkor az is segíthet. Ez változó, én valamikor csak a félév végére jutok el odáig, hogy átolvasom, de egy-két tárgynál még tudom tartani a tempót és óráról órára olvasok (így kisebb részletekben nyilván kényelmesebb, csak nem mindig jut rá idő). Ha óra előtt olvasom, akkor az órán picit könnyebb megérteni és jó, hogy valami már ismerős. Óra után pedig ugyanúgy segít értelmezni, jobban megérteni.

Én az órákon nagyon csúnyán jegyzetelek, összevissza, nyilazom, karikázom stb., hogy minden le legyen jegyezve. Viszont ebből nem tudok tanulok, emiatt az órai jegyzetemet mindig átírom szépen és logikusan levezetve (akár az olvasmánnyal kiegészítve). Ezt is célszerű rendszeresen csinálni (az olvasáshoz hasonlóan könnyebb kis részletekben haladni, illetve nekem így is rögzül sok dolog amire a felkészülésnél már emlékszem), de nem mindig sikerül és valamikor a félév végére jutok el addig, hogy elkészül a jegyzetem. Ez is opcionális, nagyon időigényes és valakinek akár teljesen felesleges is lehet, de nekem ez is bevált.

Ha valamiből lehet megajánlott jegyet szerezni, akkor azt szerintem érdemes kihasználni, mert az egy nagy könnyebbség. Szemináriumoknál is szerintem rendesen kell készülni, megcsinálni mindent stb., mert nekem az a tapasztalatom, hogy így könnyebb jó jegyet szerezni mint egy vizsgán, amin ki tudja, hogy mi lesz. A tantárgyi követelményeket érdemes szem előtt tartani. Én vizsgára csak a vizsgaidőszakban kezdek el konkrétan tanulni, addig csak max. olvasok, jegyzetelek, de nem ülök le rendesen megtanulni az anyagot. Ha pontosan, szó szerint kell visszaadni egy anyagot, akkor nekem az a módszerem, hogy másolom, majd addig írom és írom, amíg teljesen fejből nem megy (nekem ez vált be, az olvasás, magamban vagy hangosan nem).

2020. febr. 4. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
18%

Nagyokos egyetemista társaim!


#2-es vagyok. Mégis miért lettem én lepontozva ennyire?


Gyakorlatilag ugyanazt mondjátok félig mint én, a másik felében meg igenis nekem van igazam. Van, aki bemagol több száz oldalt egy nap, van akinek ez máshogy megy.


De ha akarjátok én is adhatok olyan tippet, mint pl. feles/gumicukor bekezdésenként - motiváció.

2020. febr. 4. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
41%

Én is jogot tanulok, és azt tudom tanácsolni, hogy ésszerű keretek között, persze, de mindig, ha van időd, akkor vedd rá magadat, hogy ülj le és foglalkozz a tananyaggal. Könnyebb tárgyaknál elég, ha átolvasod a szöveget pászor, kihúzod a fontos részeket szövegkiemelővel, bekeretezed, bármi, a lényeg, hogy ésszel olvasgasd, ne csak bambulj ki a fejedből a könyv fölött. A tanulósabb tárgyaknál meg készítsd egy egy/kéthavi táblázatot, amibe beírod, hogy mikor miből lesz zh (náluk előre kiadják, hogy melyik nap a szemeszterben miből lesz a zh, szóval lehet előre tervezni), és osszd be, hogy akkor ha egy hét múlva írnod kell 100 oldal anyagból, akkor mondjuk 5 nap alatt 20 oldalt tanulj meg naponta, aztán a fennmaradó két napban ismételgesd, olvasd át párszor, és akkor biztos sikerülni fog.

Erősen elméleti szakokon szerintem az is bejön, ha előadás/szeminárium/gyakorlat előtt "előreolvasol", vagyis ha megvan a beosztása az óráknak előre, akkor megnézed, hogy kvöetkező nap milyen témája lesz az előadásnak, és azt a könyvben átolvasod. Nem kell megtanulnod, nincs is nyomás rajtad, hogy ezt már tudnod kellene, hanem még talán érdekesnek is fogod találni, és el sem hinnéd, mennyivel könnyebben meg lehet érteni az előadás anyagát, illetve sokkal több mindenre lehet emlékezni utána abból, hiszen nem teljesen újdonságként hallasz bizonyos dolgokat, hanem már olvastad valahol korábban. Nekem ez nagyon hasznos.

A lényeg, hogy ne vállald túl magadat azért, hogy következő félévben könnyebb legyen, mert ha valami mégsem a tervezett szerint alakul, akkor utána fölöslegesen lesz rossz érzésed, hogy nem sikerült teljesítened. Ugyanez legyen az otthoni tanuláskor is előtted, egy papíron osszd be mindig, hogy mennyi az a tanulni való mennyiség, ami még nem emberfeletti, időben kezdj el készülni, tanulni, egyél rendesen, szedj vitaminokat, mozogj közben, menj ki sétálni, ne legyen a közeledben a telefonod és próbálj koncentrálni, és ha egy kijelölt szakasz megtanultál, akkor azt húzd ki/pipáld ki, azzal is sikerélményed lesz.

Nekem ezek válnak be általában, illetve már pár nappal a szorgalmi időszak kezdete előtt fejben helyre teszem magamban, hogy akkor ha minden nap tanulok valamennyit, akkor is marad szabadidőm, még ha nem is egy egész délután, de egy-két óra este igen, így nem csavarodok be és nem is pazarolom el az időmet. De lelkiekben át kell állni arra, hogy most a lelkiismeretes tanulás és készülés lesz a legfontosabb.

2020. febr. 4. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nem tudom ki pontozza le itt a válaszolókat, számomra mindegyik hasznos volt.

Az lenne a legjobb ha sikerülne a tantervvel haladni, ez nekem sajnos már késő. Több okból (saját hibámból és külső tényezők miatt is) elcsúsztam a tantervvel, ezt már nem tudom visszacsinálni. Szabválokat már nem tudok felvenni, mert van egy meghatározott szám amennyit teljesíteni kell/lehet és nem érdemes sokkal több szabvált felvenni mint a meghatározott. Így maradnak a kötelező és kötelezően választható tárgyak, ebből kell kihoznom a legtöbbet.

A szakot elfelejtettem írni, mérnöki szakról van szó. A tárgyak egy része magolós vagy legalábbis sok logikát nem igényel. A másik része pedig pont fordítva, matek jellegű tárgyak ahol elmélet szinte nincs is amit be kellene magolni.

Ha valakinek van még jó ötlete írja meg, én nem pontozok le senkit!

2020. febr. 4. 21:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!