Otthagyni az iskolát 16 évesen?
Te ismered a saját élethelyzetedet, mi nem tudunk helyetted dönteni. Ha nincs szükséged a tanulásra vagy a közösségi élményekre, akkor hagyd ott.
Azonban minél magasabb a végzettséged, statisztikailag annál kisebb az esélye, hogy nélkülözni fogsz, illetve sokaknak ez a legboldogabb időszak az életükben.
> mert ahhoz se érettségi se semmi nem kell amit én szeretnék csinálni
Jelenleg lehet, hogy nem, de az ember dolgozik vagy 40 évet. Azt nem fogod tudni megítélni, hogy 20 év múlva milyen munkát akarsz végezni, az a majdani körülmények között milyen végzettséghez lesz kötött. Pl. 18 évesen azt gondoltam, hogy néptáncoktató leszek, ahhoz akkor nem kellett különösebb végzettség. Amúgy egy ideig valóban tanítottam is. Ma meg ahhoz, hogy néptáncot oktass, akár csak egy nem állami fenntartás, alapfokú művészeti iskolában, ahhoz szakirányú főiskolai végzettség kell.
> Csak felb*sz a suli, semmi kedvem ott lenni.
Az iskola általában nem szórakoztató központ. Tanulni – valljuk be – nem éppen kellemes időtöltés, főleg ha olyan dolgot kell tanulni, amit nem feltétlenül szeretnél. Az ember nem azért végez el bármilyen képzést, mert ez a szórakozás netovábbja, hanem mert praktikus haszna van.
> Rossz környezet, rossz tanárok, stb.
Ja, kb két évig. De lehet később meg ezen múlik, hogy néhány tízezerrel többet, vagy kevesebbet keresel. De ezen múlik 40 éven keresztül. A 40 év esetleges nélkülözését, alacsonyabb egzisztenciáját kell mérlegre tenni ezzel a 2 évvel, ami nem túl sok.
~ ~ ~
Még az is lehet, hogy amit tanulsz az feleslegesnek tűnik. Ténylegesen az is. Amit középiskolában megtanulsz, annak a 90%-t elfelejted és nem is lesz rá szükséged. A maradék 10% jó része is olyan, amire emlékezni fogsz ugyan, de a munkádban nem lesz rá szükséged. De nem is az a célja, hogy mindent tudj, amit megtanulsz, hanem hogy ki tudd választani azt a pár százalékot, amire neked lesz szükséged. Illetve a fő célja az, hogy adjon egyfajta szemléletet, egy széles látókört, adjon egy konvertálható tudást. Mert lehet, hogy nem sok konkrétum marad meg abból, hogy a II. világháborúban milyen hatalmak hogyan sakkozták magukat az egyik vagy másik szövetségbe, de ha valóban megtanulod, lesz valami homályos képed az egészről, ami ha nem is tudatosan, de tudat alatt segíteni fog egy ügyféllel, egy munkaadóval való sakkozásban.
Pl. a matematikának sem elsősorban az a haszna, amit tanít. Az életben valószínű soha nem kell trigonometrikus egyenleteket megoldanod, vagy logaritmusokkal számolnod. Bár ki tudja, az élet hosszú, pl. én informatikusként az elmúlt évben vettem igen nagy hasznát, hogy anno megtanultam normálisan a zenei fogalmakat, és ha kottát nem is tudok olvasni, egy kottában tudom, hogy mi mire való, és mi a neve. Mert történetesen egy olyan tananyagot kellett leprogramoznom, ami zeneiskoláknak készül. De mindenesetre a matematika elsősorban arra tanít meg, hogy van egy probléma, vannak használható eszközök, és ebben az absztrakt rendszerben hogyan találod meg a problémát és a megoldást összekötő utat. Ehhez bizonyos képességben kell kibontakoztatni, és ugyanez a képesség fog abban segíteni, hogy ha mondjuk költözés közben vagy, közben dolgoznod is kell, be is kellene vásárolni, és még pár ügyet is el kell intézni, akkor ezeket hogyan tudod úgy ütemezni, hogy a rendelkezésedre álló két napban mindegyikre sort tudj keríteni. Ha rosszul ütemezed be, valami el fog maradni, aminek te iszod meg a levét. Ha jól ütemezed be, akkor meg nem kell meginnod semminek a levét. A matematika nem önmaga jogán hasznos, hanem azért hasznos, mert az általa megszerzett tudás, az általa kibontakoztatott képesség konvertálható tudást ad az élet számos más területére is, akár a munkában, akár a magánéletben.
~ ~ ~
Sokan 25-30-35 évesen látják be, hogy mégis csak jó lett volna leérettségizni. De ott kvázi nagyjából kezdheted újra az egészet. Ha idősebb vagy, eleve nehezebb tanulni. Munka, család, meg a magánélet mindenféle feladatai mellett jóval nehezebb időt szakítani a tanulásra, mint így, hogy tulajdonképpen más kötelezettséged még nincs azon kívül, hogy tanulj.
> Elmennék dolgozni és mikor minden meg van akkor belecsapnék az életbe.
Az alapfokú végzettséggel keres átlagban az ember netto 140 000 Ft-ot. Érettségivel meg átlagban 190 000 Ft-ot kb. A különbség 50 000 Ft havonta, 600 000 Ft évente, 24 millió forint 40 év alatt. A kérdés, hogy 24 millió forintért megéri-e azt a 2 évet még rászánni a tanulásra. Azt írod, nincs időd várni? Ez kb. olyan, mintha a buszmegállóbban azt mondanád, hogy nincs időd várni a buszra, ezért elindulsz gyalog. Csak így összességében mégis később fogsz célba érni.
~ ~ ~
Másik oldalról az életben sincs máshogy, mint az iskolában. Ha az iskola felidegesít, akkor az élet is fel fog. Ha a rossz környezet, a rossz tanárok között nem tudsz boldogulni, jól egyensúlyozni, akkor az életben sem fogsz.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Lehet, hogy !jelenleg! neked jobban tetszene elkezdeni dolgozni. De sok rossz döntés oka az életben pont az, hogy valaki a rövidtávú előnyökért cserébe mond le nagyobb hosszútávú előnyökről. A jelenét a jövő kárára teszi jobbá.
Szerinted mennyire kapkodnak a munkaerőpiacon a 8 általános iskolai végzettséggel rendelkezők után? Hány 8 általános iskolai végzettséggel rendelkező ember keres havi 1 milliót? Nem azt mondom, hogy érettségivel/diplomával ez a fizetés garantált, de nagyobb esélyű mint alapfokú végzettséggel.
Ha otthagyod a sulit, akkor nem diákmunkázhatsz, nem lesz diákigazolványod és a vele járó kedvezmények, magad után fizeted majd a tb-t (havi 7500 Ft), nem jár utánd családi pótlék (havi 13300 Ft) és családi adókedvezmény.
Az iskoládban mindenki rossz és csak te vagy tökéletes.
Mindenki úgy cseszi el az életét ahogy akarja csak aztán ne rinyáljon, hogy minimálbért kap 50 évesen. Persze kívánom, hogy jöjjön be a számításod, de az ötöslottó esélyesebb.
Amit nagyon sokan nem értenek itt, az az, hogy nem csak "munkából" lehet megélni. Munka alatt értem itt azt, amihez szépen elvégzed a középiskolát, érettségizel, jársz egyetemre stb., aztán jelentkezel vmi. állásinterjúra. Annyi mindenbe lehet befektetni (pénzt, időt..) amiből aztán neked több pénzed lesz. Az iskolába járás is egy befektetés... Rengeteg időt és még pénzt is befektetsz, hogy ülj egész nap és hallgasd ahogy egy idegen beszél valamiről, ami nem is érdekel téged. De van akinek ez kell, mert tudja már, hogy ő mondjuk sebész akar lenni, ahhoz nagyon sokat kell tanulnia, kell a jó érettségi, egyetemen is sokat kell majd tanulnia.. De ha tényleg tanul, el fogja érni a célját.
Viszont az a kérdés, hogy te mit akarsz csinálni az életben?
Ha csak a pénzért dolgoznál, nincs ilyen 'hivatásod' vagy mit tudom én, ÉS TUDOD, hogy (hosszútávon) hogyan szerezz pénzt ha már rendes munkád nincs, akkor az iskola tényleg időpazarlás.
Az iskolában biztos nem fogod megtanulni, hogy hogyan csinálj sok pénzt kis idő alatt.
Itt vagyok én is 16 évesen, több ezer óra az életemből elment már az iskolára. Aztán amennyivel most okosabb vagyok, az nem a lekezelő tanároktól, a heti 38 óra padban üléstől vagy a sok dolgozattól van.
Pénz az mindenkinek kell. Kérdezd meg magadtól, ha most kézhez kapnál 1 milliárd forintot, ott hagynád az iskolát? Abból a pénzből vehetsz egy szép házat, autót, mindent, és ha heti 50000Ft-ot költesz is élelmiszerre vagy bármire, akkor is valószínűleg el tudnád magad tartani életed végéig 0Ft havi bevétellel.
Én most vagyok 10. osztályban, ha egyetemre akarok menni még akkor se számítanak az idei jegyek, a tananyagot meg tapasztalatból tudom hogy úgy is elfelejtem, tehát tanulás helyett én most azon leszek, hogy megtaláljam a pénzszerzésnek egy jó módját.. Viszont az iskolát biztos nem hagynám itt (ha csak nem kapnék kézhez 1 milliárd forintot)
Aki meg kételkedik, hát csak nyugodtan, én tudom, hogy nem lehetetlen, azt is tudom, hogy egyszer élek, és nem szeretnék még több évet elpazarolni az életemből.. Persze ha olyan egyszerű lenne, akkor biztos mindenki otthagyná az iskolát, nem? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!