Egyetemen kiselőadásnál milyen szinten lehet egy adott forrást felhasználni?
A téma, amiről a kiselőadást csinálnom kell nagyon jól,átláthatóan le van írva egy oldalon. Több helyen is néztem, de máshol sokkal hosszabban, bonyolultabban van leírva.
Az baj lenne, ha csak azt az egy oldalt használnám fel, úgy, hogy a különböző gondolatokat is ugyan abban a sorrendben írnám, csak kicsit átfogalmazva?
A bekezdésekhez meg alcímek vannak írva. Azokat én átvehetem szó szerint úgy, ahogy le vannak írva?(annyira jól meg vannak fogalmazva, hogy ha átírnám, csak rosszabb lenne). Egyébként most első éves vagyok, nem tudom, hogy ez számít-e.
Előre is köszönöm a válaszokat.
Összefoglalva:
Az egész szöveget átvenném és kicsit átfogalmaznám, az alcímeket szó szerint megtartanám.(meg a saját véleményemet is hozzátenném)
De végén írnám, hogy az az oldal volt a forrás.
Az egyetemi kiselőadásoknak az az értelme, hogy megtanulj irodalmazni. Vagyis találj forrásokat, értelmezd őket, és a sok forrásból szintetizálj valami újat. Nem pedig az, hogy megtalálj egy jó összefoglaló cikket, vagy előadást, és kimásold.
Ha találtál egy jó összefoglalót, az tök hasznos: nézz utána az összefoglaló forrásainak.
Persze ha hétfő reggel 8-ra kell, és még van 2 házid addig, akkor kimásolhatod az összefoglalót, és 99% hogy senki nem fogja észrevenni. Csak éppen ezzel az egész értelmét veszed el.
Igen, baj lehet belőle.
Nagyon is számít.
1. Ha van egy oldal, ami tökéletesen leírja a témát, azt a tanár is ismerni fogja.
2. Nekünk azt mondták az egyetemi tanáraink, hogy egy bekezdésnél többet fejezetenként ne vegyünk át, és egy mondatnál többet egyszerre csak igen indokolt esetben idézzünk.
3. Töri szakra jártam, ott a beadandó 5 forrás alatt nem kaphatott 4-nél jobb jegyet. Akkor se, ha a közép-afrikai babtenyésztésről írt az ember :D Ez a tanárok szemszögéből indokolt volt, mert ők tudtak mondjuk 4-5 nyelven, és nem ragadtak le a magyar nyelvű oldalaknál -> ha mondjuk magyar nyelven csak ez az egy jó forrásod van, terjeszd ki a kutatást az idegen nyelvű szakirodalomra.
4. Vesd össze a könnyen emészhető forrással azokat, ahol bonyolultabban van leírva. Ellentmondásban vannak? Ha igen, máris jöhet egy olyan, hogy "arról viszont megoszlanak a vélemények, hogy..." :D Ezt lehet időbeli megvilágításba is helyezni, hogy régen így gondolták, ma már amúgy.
5. Szintén jól szokott hangzani a "kitekintőül elmondhatjuk, hogy" frázissal bevezetett egy-két perc, ami nem kapcsolódik olyan szorosan a témához - ez szokott lenni az, amikor egy link elvisz a (wiki)oldalról egy másikra.
6. Újabb trükk: nézd meg, kiből/miből dolgozott az az oldal, amit fel akarsz használni, és azt a forrást hivatkozd be (persze akkor bele is kell kukkantani).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!