Mi a véleményetek arról, hogy eltörölték a kötelező nyelvvizsgát?
Teljesen egyet értek. A kedvencem erre, amin jót szoktam röhögni, hogy aki nem tud egy emeltet megcsinálni, az nem való egyetemre. Bírom, amikor ennyire leszűkitik, sarkosítjàk ezt a témát, pedig sokkal összetettebb a dolog, és nem lehet minden szakot általánosítani eszerint. Egyáltalán nem minden szakra szűrő egy emelt szintű érettségi. Sok olyan egyetemi szak van (pl. rendészeti, közigazgatási irányban) ahol abszolút, de ABSZOLÚT NEM az érettségire és a középiskolai alapokra épül a képzés, tehát totál baromság emeltet követelni, mert nem a középiskolai alapokat viszi tovább az illető, vagyis az adott szakhoz való alkalmasságát egyáltalán nem az emelt érettségi szűri.
Ismét környezetemből látott tapasztalattal tudok jönni: ismerősöm 2-3-as tanuló volt, angolból egyszer félévkor bukásra is állt. Kiiratkozott suliból, magánsuliban letette az érettségit estin, jelentkezett rendészetire NKE-re, amit azóta elvégzett és dolgozik. Semmi köze nem volt a középiskolás anyagnak ahhoz, amit ott tanult, és az ottani anyag érdekelte, ezért sokkal jobb volt belőle egyetemen, mint a gimis anyagból.
Nagyon sok szakon teljesen más jellegűek a tárgyak, mint a középiskolaiak, ezért nincs is értelme középiskolai érettségi tantárgyakat emelt szinten követelni, mert úgyse olyan jellegűeket fog tanulni ott.
Persze vannak szakok, ahol a középsulis alapokat kell továbbvinni, pl. mérnöki. Itt támogatom az emelt matematika érettségit mondjuk, mert aki azt nem tudja 5-ösre teljesíteni, az nagy valószínűséggel szenvedni fog egyetemen, és kiesik.
Ettől függetlenül senki, magàt zseninek tartó agytröszt ne essen már bele a kétbites gondolkodás csapdájába, hogy mindenütt mindenáron helyeslik az emelt szintű érettségit meg a lassan “mindenből legyél király, ha diplomát akarsz” követelményeket, mert az ilyen leegyszerűsített és lesarkított gondolkodás nem vezet sehova. Érdemes a dolgok mögé látni, és az adott szakra vonatkozóan belegondolni, hogy kell-e vagy sem. Követelné-e egy szak, vagy nem, és itt egy nagyon fontos tévhitre hívnám fel a figyelmet, amit sokszor olvasok és agyf.szt kapni tőle: A felsőoktatás nem csak és kizárólag kutatókat, meg peofesszorokat képez, ezt vegyétek tudomásul. A felsőoktatásba azok mennek, akik olyan végzettséget akarnak szerezni, amit OKJ-n és egyéb képzéseken nem lehet. Ez tehát nem jelenti azt, hogy minden felsőoktatásba jelentkezőnek “illik tudni” mindent profi szinten és sok nyelven beszélni. Az ilyen hozzászólások kikészítenek, amikor benyögik, hogy “hááát, aki egyetemre akar menni, annak illik tudni ezt és azt...” meg “olyan ne menjen, aki egy emeltet nem tud letenni” meg “így is túl sok a diplomás, ezért nem ér semmit a diploma”.
Ha én pl. közigazgatás-szervező akarok lenni, hogy kormányhivatalba stb. helyen tisztviselőként dolgozzak, mert ez a célom mondjuk, akkor azért megyek egyetemre, mert ezt a szakot máshol nem indítják, csak egyetemen és PONT. Nem azért megyek egyetemre, mert zseni vagyok és istencsászár akarok lenni, aki a többi társadalmi réteg felett ál, és mindenhez IS ért, hanem azért mert ezt a végzettséget máshol nem tudom megszerezni.
Ezért baromság, amikor valaki ilyenekkel jön, hogy egy egyetemre járónak mindenhez is értenie kell, meg nem kötelező egyetemre járni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!