Ti mit gondoltok, a mai világban kutatónak lenni mennyire tiszteletreméltó foglalkozás?
Egyik ismerősöm szerint nagyon menő, és nagyon okos, aki kutat, a másik szerint semmit se csinálnak, csak olvasnak, kicsit se haladnak előre és max. egyetemen tanítanak alacsony bérért.
Te hogy látod a kutatókat?
Mégis melyik területen? Nem.mmindegy.
Azert biológus kutatóként elég okosnak tartom magam és ki kérem magamnak, hogy csak olvasunk, mivel reggeltől estig dolgozunk.
Gondolom semmi rálátása sincs az ismerősödnek erre a témara, a lúzer gyári munkások szokták a szellemi munkát végzőket vegzálni, mert szerintük csak a fizikai meló és a műszakolás a menő
Ha fontos szakterületen kutat akkor megbecsülendő.
Társadalmilag.
Anyagilag viszont nem keresnek annyit mint egy jobb segédmunkás.
Ez csak ilyen sznobság.
Pl. fizikusok szerint csak az ő szakterületük fontos.
Egyébként bármelyik lehet fontos.
Tudományos kutatónak lenni (bármilyen témakörben) az alkotó értelmiségi lét egyik csúcsa (a másik csúcs a művészeté).
A tudomány szemmel láthatóan rohamléptekkel halad előre az egész világon, egyre több mindent ismerünk meg, értünk meg, tárunk fel. Ez a kutatók munkájának a kollektív gyümölcse.
A tudományban olvasni éppolyan fontos, mint írni, üvegedényekben lötybölni, klaviatúrát verni, földben áskálódni, levéltárban molyolni, mikroszkópban nézegetni, kütyüket szerelni, távcsővel bámészkodni, gumicsizmában sarat dagasztani, büfében beszélgetni, szalvétákra firkálni, múzeumból vagy könyvtárból lopkodni, vagy más módon (látszólag) garázdálkodni.
A tudományos kutatómunka alapvetően a gondolkodási folyamatról szól, a többi csak azt szolgálja.
Hogy milyen a társadalmi megbecsültségük? Hol ilyen, hol olyan. Általában az alapfizetésük nagyon kevés, de cserében (normális esetben) nagy a szabadságuk, nincs igazi főnökük, és lényegében azt csinálnak amit akarnak. Ha eredményesek (jó cikkeik jelennek meg), akkor rohamosan nő a jövedelmük, rangjuk, megbecsültségük az egész világon. Bárhol szívesen fogadják, bármelyik egyetem örömmel felveszi tanárai körébe New Yorktól, Nairobi-n keresztül, Uppsaláig.
Ha nem eredményesek (ez a szerencsétől is függ, a tehetségen és szorgalmon kívül) akkor szegényen halnak meg, de boldog és szabad életük volt és hasznos dolgot csináltak mert sok más kutatóval voltak kapcsolatban, sok tanítványt inspirálhattak és szellemi utódaik között sok olyan lehet aki óriási felfedezéseket tesz majd rég elporladt csontjaira építve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!