Hány elektron van a húszas rendszámú kalciumatom harmadik elektronhéján?
A periódusos táblázatból simán ki tudod nézni. A vegyjel jobb oldalán egymás alatt vannak számok. A legalsó szám az 1. alhéjon, a következő a 2.-on lévő elektronokoat jelenti stb. (Megjegyzem, ha csak megnézed, hogy hanyadik főcsoportban van (oszlop), akkor ugyanúgy megtudod a vegyértékelektronok számát).
A másik feladathoz ismét periódusos táblázat szükséges, de az elektronkonfigurációt is tudni kell.
Az elektronkonfig. úgy néz ki, hogy:
s-alhéj 2 elektron, p alhéjon 6 elektron lehet.
Az s alhéjat egyetlen négyzettel ábrázoljuk, a kövi, p alhéjat meg 3 egyenlő reszre osztott téglalappal (vagy úgy is mondhatnák hogy 3 szorosan egymás melle rajzolt negyzettel, ahogy tetszik, keress róla képet ha nem tudod). A lényeg, hogy az s alhéjba beteszel 2 elektront, aztán ha még van, a p alhéj mindhárom pályájára (minden kis negyzetbe) teszel előbb 1-1 elektront, majd ha még mindig van elektronod, akkor elkezded feltölteni a palyakat, es akkor már azon is 2 elektron lesz (mint az s-alhéj egyetlen pályáján), szóval a lényeg, hogy előbb párositatlanul helyezkedjenek el az elektronok, es csak akkor kerüljon 2 elektron közös pályára, ha már nincs üres pálya az adott alhéjon.
Amúgy a magneziumnak nincs egyetlen párositatlan elektronja sem, a klórnak 1 van, az oxigennek 2, a kénnek szintén, a nitrogénnek pedig 3 (a p-alhéj mindhárom pályáján 1 elektron van csak).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!