Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Akkor nekem nem jár diákbérlet?

Akkor nekem nem jár diákbérlet?

Figyelt kérdés

"A kiemelt, 90 %-os kedvezményű havi, félhavi és 30 napos bérlet használatára jogosult:


1. az oktatási intézmények nappali és esti tagozatos tanulói, hallgatói, ha érvényes diákigazolvánnyal rendelkeznek, a lakóhelyük (tartózkodási helyük) és az oktatási intézmény helye között."


A lakcímkártyámon szerepel a kollégium, mint tartózkodási helyem (ami az egyetem mellett van). Akkor én most nem vehetek kedvezményes bérletet a lakóhelyem és az egyetem útvonalára sem?


2019. jún. 23. 09:49
 1/7 anonim ***** válasza:
51%
Ha koliban laksz, mi a frasznan havi berlet? Nem is ertem...
2019. jún. 23. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A nyáron szeretnék kicsit többet haza járni, ha már tanítási időben nem tudok.
2019. jún. 23. 09:56
 3/7 anonim ***** válasza:
23%
A diákbérlet arra szolgál, hogy a tanulásnak ne legyen akadálya a magas utazási költség. Ha te 20 méterre laksz az iskolától, akkor vegyél 20 méteres gyalogbérletet.
2019. jún. 23. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
36%

A lakcím és az iskola között jár a bérlet. Jelentkezz ki, jelentkezz be otthonra és menni fog a dolog.


Diákjegyet viszont vehetsz amennyit akarsz.

2019. jún. 23. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Egyáltalán hogy került be a lakcímkártyádba a kollégium címe? Én 6 éven keresztül voltam koleszos, senkinek sem volt beírva nálunk.
2019. jún. 23. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Jár, ha nappali, vagy esti tagozatos tanuló, vagy hallgató vagy; a diákigazolvány érvényességének lejártáig.

Ebben az esetben 4 viszonylatban vagy jogosult 90%-os kedvezményű helyközi bérlet váltására (akár kombináltan is, menetrend szerinti személyszállítást végző vasút, helyközi autóbusz, HÉV, elővárosi autóbusz, komp és rév igénybevételével, ha csak az egyik nem alkalmas az út megtételére):

1.) a lakóhely (régi elnevezéssel: állandó lakcím) és az oktatási intézmény közt,

2.) a tartózkodási hely (régi elnevezéssel: ideiglenes lakcím) és az oktatási intézmény közt,

3.) a lakóhely és a gyakorlati képzés helye közt (akár több, eltérő településen levő gyakorlati hely is lehet),

4.) a tartózkodási hely és a gyakorlati képzés helye közt (akár több, eltérő településen levő gyakorlati hely is lehet).

Amennyiben a kedvezmény igénybevételére jogosító diákigazolvány nem tartalmaz egyértelmű címadatokat, vagy attól eltérő címeken, akár egyidejűleg is (a 4 jogosultsági viszonylaton belül) akarod igénybe venni a kedvezményt, akkor „V̲i̲s̲z̲o̲n̲y̲l̲a̲t̲i̲g̲a̲z̲o̲l̲á̲s̲”-ra van szükséged. Ez akár több viszonylatot is tartalmazhat, amihez a címeket igazolni kell; pl. a lakóhely, vagy tartózkodási hely címeket lakcímigazolvánnyal. Így, egyidőben, akár több viszonylatú kedvezményes bérleted is lehet. (Bár, neked csak egyre van szükséged.)

Viszonylatigazolás kérhető a MÁV és VOLÁN jegy- és bérletpénztárakban; 100 Ft a díja. (Az internetes oldalaikról le is tölthető, de ettől még igazoltatni kell pénztában.)

Nem tudom, hogy hány éves vagy, és hogy befejezted-e a középiskolát; lehet emiatt hagytad ki a bármely viszonylatú kedvezményes bérletváltási lehetőséget. „az oktatási intézmények nappali rendszerű iskolai oktatás, nappali oktatás munkarendje és esti oktatás munkarendje szerint folyó oktatásában részt vevő tanulója 18 éves korig, vagy a középiskolai tanulói jogviszonyt igazoló diákigazolvány érvényességének lejártáig:” „bármely viszonylatban megváltható, viszonylati kötöttségű kedvezményes bérlettel…” ← 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről 3. § (1) ba) 3.


Az eddigi válaszokban olvashatóktól eltérően:

• Természetesen, sehonnan nem kell kijelentkezned, pláne nem a lakóhelyed lakcíméről. Egyébként is, a „lakcím” az a lakóhely címének és a tartózkodási hely címének együttes megnevezése. Idézet a lejjebb említett lakcím nyilvántartási törvényből: „A polgár lakcím adata: bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe (a továbbiakban együtt: lakcím).”.

• Az is természetes, hogy a kollégium tartózkodási helyként be van jelentve, erre a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény kötelez is. („köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni”. „Tartózkodási hely: a cím, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.”). Jónéhány kollégiumban eleve lakhatási feltétel a bejelentés, több helyen intézményesen végzik a bejelentést.

• Az nem áll, hogy csak iskolába járásra használható a kedvezményes bérlet. Attól eltekintve, hogy gyakorlati képzés helyére is, és attól is eltekintve, hogy valakinek az oktatási intézmény helyén van tartózkodási helye is; a kedvezményes bérlet a megengedett viszonylatokban használható heti pihenőnapokon (tanításmentes szombat, vasárnap), munkaszüneti napokon és szünidőkben is.

2019. jún. 23. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm 6-os a kimerítő választ. A Volán oldalán talált szövegben (amit a kérdésbe másoltam) nem egyértelmű, mit akar kifejezni a zárójel.

Megkérdezem a pénztárban, nem mindegy, hogy 50%-os kedvezményű diákjegyekkel vagy 90%-os bérlettel utazok 100 kilométereket.

Nálunk is a kollégium végezte a bejelentést beköltözéskor mindenkinek. Így szabályos.

2019. jún. 23. 16:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!