Magyarországon (általában) hány ezer főtől van egy adott településen helyi járat?
Itt nyílván nem a villamosokról beszélek, az már elég nagy város ahol van. De pl mamám egy 15ezer fős kisvárosban él, és van itt 4-5 (számozott) helyijárat. Mint Pesten, itt is van pl 7, 7A is van. Én nem tartom túl soknak a 15ezer főt. A város két legtávolabbi pontja 5 km.
Csak úgy érdekességképp kérdezem, hogy úgy kb hány ezer főtől van helyi járat. :D Egy falunak, ahol laknak ezren, annak nincs. :D
Ez sokkal inkább függ a településszerkezettől, a helyi domborzati viszonyoktól és az önkormányzat döntésétől, mintsem a konkrét lakosságszámtól.
Például egész nagy alföldi települések is vígan elvannak helyi buszjárat nélkül, mivel mindenki, aki nem autózik, az biciklizik. Ugyanakkor egészen kis településeken is, mint mondjuk Nagykarácsony vagy Baracska, lehetnek helyi buszjáratok. Tovább bonyolít a képen az, hogy sok, csak az adott településen belül közlekedő busz valójában helykőzi járatként, állami megrendelésre közlekedik - pl. Cegléden nincs is szigorúan vett helyi buszjárat, csak a korábbi helyi buszok vonalait helyköziként üzemelteti tovább az állami buszos szolgáltató.
Nem lehet általánosan kijelenteni. Az országban ~135-140 településen üzemel helyijárat (nehéz pontos számot mondani, mivel nincs egységes nyilvántartás).
Közülük valószínűleg a legkisebb a 2345 fős Szigetmonostor.
Ugyanakkor a legnagyobb lakosságú, helyijárattal nem rendelkező város a 35616 fős Cegléd, ahol a városi forgalmat is helyközi járatokkal bonyolítják le.
És van olyan falu is, ahol kisvasút a HÉV...
És arra sincs ép elméjű magyarázat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!