Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Miért udvariatlanok az emberek...

Miért udvariatlanok az emberek tömegközlekedés közben? Jellemzőbb ez nagyvárosokban.

Figyelt kérdés

Mondok példát.

Én egy vidéki városból való vagyok, ahol arra tanították az embert, hogy udvarias legyen.

1. Ha felszállok a buszra köszönök a sofőrnek.

2. Ha olyan ülőhelyet találok csak, ami páros és már ülnek az egyik felén, akkor odalépek és illedelmesen megkérdezem, hogy "Jó napot. Elnézést, szabad ez a hely?"


Sokan ha beérnek a buszmegállóba és ott beszélget néhány ember, még odabiccentenek nekik is, mint várakozó útitársaknak.


EZZEL SZEMBEN:

Debrecenben megkérdeztem, hogy foglalt e az egyik szék a villamoson, az azzal szemben ülő ülésen a csávó majdnem elküldött az anyámba, hogy minek kérdezem meg!

Budapesten úgy lökik fel egymást az emberek, hogy vissza sem néznek. Szinte senki nem néz emberszámba senkit.


Én tudatosan próbálom tartani az udvarias viselkedést, bár néha nehéz. Pl.: Hazautaztam múltkor, felszálltam a járatara, leültem szó nélkül egy nénivel szemközti ülésre. A néni rendesen felnyársalt a tekintetével, hogy egy szót sem szóltam, még nem is köszöntem... De azért igyekszem tudatosan figyelni ezekre a dolgokra.


Summa summarum: Szerintetek mi lehet a különbség a nagyvárosi ill. kisvárosi tömegközlekedés között és miért olyan nehéz udvariasan, ne adj' Isten kedvesen viselkedni?



2016. nov. 7. 11:43
 1/8 anonim ***** válasza:
62%

Az emberek tele vannak gondokkal, frusztráltak.

Ezért ilyen önző és udvariatlan a többség.


Ha legalább az anyagi gondok enyhűlnének a társadalomban akkor talán változna ez a féle magatartás is.

2016. nov. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%
Megint egy teljesen altalanosito kerdes.....hogy videken/kisvárosban stb milyen udvariasak az embereg,de bezzeg a nagyvárosokban ...stb stb...
2016. nov. 7. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Természetesen nem általánosítani akartam. De százalékos arányra is lebonthatjuk és akkor ez az eredmény jön ki! Mindenütt vannak rendesek, udvariasok, ill. bunkók természetresen.

De átlagban inkább ez a jellemzőbb.

Akár egy budapesti is viselkedhet másképp a közlekedésbe teszem azt Orosházán.


Pl., Van egy ismerősöm aki felköltözött Pestre és teljesen átvette az ottani vezetési stílust. Mint egy állat kb. Aztán hazajött és visszaszokott emberi léptékbe.

2016. nov. 7. 12:29
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Mások a normák. Mivel a nagyvárosokban rengeteg ember kis helyre összezárva él és a személyes tér ilyen helyen szűkös jószag, nem várható el, hogy pontosan ugyanazon szabályok mentén mozogjanak.


Nyilván nem fogsz mindenkinek odaköszönni egy többszázezres városban és a buszsofőr sem feltetlen köszön az aznapi 564. vadidegen felszállónak.

2016. nov. 7. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Én is vidéki vagyok, és nem szeretem a nagyvárosiakat, de nincs igazad. A városi tömegközlekedésben teljesen nyilvánvaló hogy nem köszönünk a buszsofőrnek, hiszen 150 ember van rajta, és azok is mindig cserélődnek, valamit azt sem kell megkérdezni, hogy foglalt e a hely, mert városi buszon vagy villamoson alap is, hogy nem foglalunk a másiknak helyet. Vagy leül, vagy nem. Illetve ha nincs néha tolakodás, akkor lehetetlen haladni is, ott állhatsz 10 percet a megállóban a busz mellett, mire fel tudsz szállni, ha mindenki nagyon udvarias akar lenni. Tudom miről beszélek, 3 évet lehúztam én is nagyvárosban.
2016. nov. 7. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
56%

Általánosítani akarsz? Ne tedd!


Egy faluból jár egy busz a megyeszékhelyre, a településünkön is átmegy, de nem áll meg. Azt akartuk páran, hogy ide is betérjen a busz, a buszon utazók nagyon nem örültek a hírnek, mert nekik 5 perccel többet kellene utazni, nekünk meg nincsen tömegközlekedésre lehetőségünk. Az emberek ma már sz*rnak a másik gondjaira, azzal védekeznek, hogy nekem is sz*r...

2016. nov. 8. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Budapesten úgy lökik fel egymást az emberek, hogy vissza sem néznek."


Ez alapvetően nem igaz. Én például meglepődtem 10 éve, mikor felkerültem, hogy Pesten az emberek 90%-a megvárja míg leszállsz.


Vidéken nálunk mindenki úgy szállt fel a buszra, mintha 1 percet nem várna rá, vagy az élete múlna rajta. Amint nyílt az ajtó, már léptek is fel, szartak is bele ki akar leszállni. Én komolyan mondom, áldottam az első ajtózás bevezetését, mert ezzel kezelve lett ez a probléma.


Ráadásul nincs olyan hogy "budapesti viselkedés", az emberek mindig alkalmazkodnak az adott járathoz. Egy 7-es buszon, vagy villamoson nem kérdezem meg, szabad e a hely, csak leülök. Egy távolsági járaton köszönök a sofőrnek.


Na meg felhoztál 1-1 esetet, ami alapján átlagosítottad X millió emberre. Holott az ellenkezőjéből is van példa bőven bárhol.

2016. nov. 8. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Én fehérvári vagyok, de sohasem köszöntem a buszsofőrnek.

Buszon pedig nincs helyfoglalás, oda ülök le, ahová akarok. Vonaton persze megszoktam kérdezni, de a buszon nem.

Szerintem ezek nem számítanak udvariatlanságnak.

Faluban természetes, hogy mindenkinek köszönsz, mert mindenki ismer mindenkit, városban viszont nem.

2016. nov. 9. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!