Milyen szabályai vannak a villamoson utazásnak?
??? O_O Felszállsz, igyekszel másokat nem félrelökni, a lyukasztót meg csak felismered. Combinón a számos felével előre-felfelé bedugod, pittyen egyet, kihúzod. Régieknél bedugod ugyanígy, azt a kis fekte bigyót a teletjén meg lefelé húzod. Leszállásnál meg aki előtted van, nem lököd lefelé.
Mst jössz fel faluról, hogy nem utaztál még villamoson vagy mi amúgy? :D
Azért az alapszabályt se kell elfelejteni:
-Aki fut az sportol
-Aki integet az búcsúzkodik
-Aki a megállóba áll, az az utas...
Visszakérdezek: Hogy hívnak?
- Kóka János?
- Aba Botond?
- Antal Attila?
- Kocsis István?
- Hagyó Miklós?
Nem aggódj, a börtönbe úgyis kocsival visznek!
Ha nem, akor tisztelettel megjegyzem, hogy a kérdésed és az apróbetűs nem vágnak egybe.
- Az apróbetűsre: A jegyérvényesítő készülék egy ccc 40x30x12 cm-es narancsosba hajlóan sárga színű készülék, ami a jármű különböző helyein van elhelyezve, bilinccsel az oszlopokra erősítve. Van rajta egy apró lámpa, ami
jelzi, hogy üzemben van. A jegyet a négyzethálós felével a készülék tetején található nyílásba kell helyezni, ezt a gép érzékeli, és apró sípoló hanggal jelzi, hogy érvényestítetta, ami abből áll, hogy festékel ráüti a pontos időt, illetve olyan adatokat, ami majd a BKV ellenőrök számára hitelessé teszi, hogy az a jegyez először és csak azon a szerelvényen használtad fel a viteldíj kiegynlítésére. Fontos, hogy jegyet a villamosról történő leszállásig meg kell őrizni. Ha nem voltam pontos, annak az az oka, hogy mindig bérlettel utazom, és a jegykezelő készülékeket soha sem figyelem meg.
A viselkedésről: A két világháború között a villamosokon tábla figyelmeztetett: "Ne köpködj!" Ma ezt már nem írják ki, de azért be kell tartani, mint sok egyéb mást.
- Nem kell az ajtók előtt leszobrozni, hacsak nem úgy préselődtél fel a villamosra.
- Az étkezést, fagylaltozást, hangos rádiózást - incl. annak a k. kib.. mobilnak - a rezgő üzemmódba állítását -, szeszesitalt fogyasztását /elejét véve az abból adódó randalírozásnak/ - piktogramok is tiltják.
- A rászorulóknak illik átadni az ülőhelyet, és mindenkit segíteni kell abban, hogy leszállás előtt az ajtókhoz férjen.
Még egyszer megemlítem az érvényes jegyet vagy bérletet, de az már nem viselkedési szabály, hanem alapvető Utazási feltétel.
Ha ezt a pár mondatot hozzáteszed, bizisten nem gúnyolunk ki.
Arról pedig, hogy elsőre ezek a közszereplők jutottak eszembe nem a kérdésed tehet, hanem a belpolitika.
De amint látod, meg is tiszteltelek, és jól-rosszul el is magyaráztam, hogyan zajlik a jegykezelés. Azóta utaztam is villamoson, és hozzátenném hogy sok kocsiban még a hagyományos manuális jeegykezelők vannak felszerelve. Azok nem nagyobbak egy férfitenyérnél. Szürkék vagy lilás színűek. A tetejükön van egy nyílás. A jegyet ott kell bedugni, úgy, hogy a számos rész alul legyen. Azután azt a fekete valamit, ahova a jegyet bedugtuk, magunk felé kell húzni addig, amig egy kattanást nem érzünk, ami azt jelzi, hogy a masinában elhelyezett tüskék átlukasztották a papírt. Ez a szerkentyű nem lepecsételi a jegyet, 2,3 vagy 4 lyukat üt rajta.
Jó egészséget, szerencsés megérkezést és hazautazást kívánok az ország nagyobbik hányadához tartozó néninek, bácsinak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!