Ha van bérletem a vonatra egy szakaszra, de nincs rajta pótjegy váltva, a pótjegyet hol vehetem meg rá?
Gyorsvonatra felszállhatsz pótjegy nélkül is: bérlettel nem kell rá pótjegy. Egyéb pótjegyköteles vonat esetén (IC, EC, stb.) neked is kell pótjegyet váltanod. Lehet, hogy nem is gondolnád, de ezt a jegypénztárban válthatod meg. Megmondod, melyik vonatra, milyen viszonylatra kérsz pótjegyet, ha a pénztáros kéri a menetjegyedet (néha szokta), megmutatod a bérletedet, aztán a vonaton a bérletet és a pótjegyet adod át a jegyvizsgálónak.
Egyébként pótjegyet a vonaton, a jegyvizsgálótól is vehetsz, ha nagyon kényelmes vagy, de ez többe kerül.
és mi a különbség, ha csak
"""havi (hónapos) bérletet"""
veszek vagy ha
"""havi (hónapos) bérletet veszek arcképes vasúti igazolvánnyal"""
Mettől meddig tart egy havi bérlet? ha mondjuk hó közepén veszem, akkor csak fél hónapig használhatom?
"A vasúti arcképes igazolvány mit jelent?"
Ezzel az igazolvánnyal a MÁV-nál dolgozók rendelkeznek...
Meg talán még a családtagjaik.
Legalábbis régen így volt.
Ma is úgy van... Mármint, vasúti arcképes igazolvány csak MÁV-dolgozóknak és esetleg a családtagjainak. Azért írom, hogy "esetleg", mert mára már nagyon beszigorították ezt is, és már nem osztogatják csak úgy mindenkinek... Pontosan most én sem tudom, hogy máv-dolgozón kívül melyik családtagjának járhat. Mindenesetre Kérdező! Ezen csak akkor agyalj, ha te vagy a szüleid a mávnál dolgoztok. Bár akkor nyilván tudnád és nem kérdeznéd, szóval gondolom nem érint ez téged.
(Egyébként az a bizonyos arcképeses havibérlet úgy van, hogy nem teljes árú. Hanem csak annyiba kerül, amit a munkáltatónak kell kifizetnie, 86%, ha jól emlékszem. A dolgozó részét engedi el a máv.
Mert valójában akinek arcképese van, azzal utazhat tök ingyen az országban (csak ilyen ic helyjegyet kell váltania, meg ilyesmit, ha extra vonattal jár). De az arcképessel munkába járni tilos! Csak más célból ügyintézni, utazni, stb megengedett. Ha dolgozni jár akinek arcképes jár, akkor neki meg kell vennie a kedvezményes bérletét, és a munkáltatójának úgyanúgy ki kell fizetnie a rá eső 86%-ot. Mondván nehogy már a máv fizesse más cég költségét... Persze csomóan ezt nem tartják be, és munkába is járnak vele, nehéz bizonyítani, hogy épp ki hova utazik...)
A havi bérletet meg manapság azért hívják 30naposnak, mert a választott naptól kezdődő 30 napra szól és nem tovább. Régen adott hónapra szólóak voltak, amik tartottak következő hóban még 5-7 napig asszem. Szerintem ez már nincs, de nem vagyok benne biztos!
(Szóval érted, ezzel is le-lecsaltak napokat az emberek. Pl. Amikor lejárt xy havi bérlete a következő hó első napjain, akkor utána 30 naposat vett az azutáni naptól kezdődően. És utána néhány hónapig, majd amikor egyik épp hó végén ért véget, akkor újra havit vett.
Közben még meg lehetett takarítani úgy is napokat, ha épp hétvégén járt le... vagy épp ünnepnapok/ szabadságok ideje előtt, s csak akkortól vett xy újat, mikor újra munkába ment.
Persze ez lehet ma is így van. És lehet a havi is vásárolható még, nem tudom, már rég vettem bérletet, de szerintem már nincsen csak bármely naptól vásárolt 30 napos....)
:)
Pótjegy meg nem kell bérlethez az Első már leírta. Csak helyjegy az IC-félékre...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!