Ki volt Heinrich István, akiről a 61-es villamos Hűvösvölgy előtti utolsó megállóját elnevezték (illetve az ott található utcát)?
Politikus család volt, ott építettek egy villát, az utca gondolom arról kapta a nevét:
A családról pedig ezt találtam:
A német származású, székesfehérvári születésű Heinrich Alajos (1776-1844) 1809-ben költözött Pestre, ahol egyidejűleg polgárjogot nyert. Alajos és fivére, Ferenc (1779-1855) 1827-ben Omoroviczyai előnévvel magyar nemességet kapott Ferenc császártól. Alajos a pesti polgárőrség adjutánsaként tevékenykedett, majd a pesti községi tanács tagjává választották, Ferenc pedig gabonaszállítással szerzett magának érdemeket.
A század közepén Heinrich Alajos vaskereskedést alapított a Belvárosban, Heinrich Alajos és Fiai cégjellel. Vagyonukat nemcsak a vaskereskedéssel, hanem a politikai háttér ügyes kialakításával is gyarapították. A család tagjai a másik kereskedőcsalád sarjaival, a Schopper család leányaival házasodtak össze. A Schopper család őse Károly, vaskereskedő, nagy szántóterületeket vásárolt a Józsefvárosban, ahol a róla elnevezett Schopper Gasset magyarosították 1873-ban Tömő utcára. A Heinrich-Schopper leszármazottak szogorúan ragaszkodtak a puritán életmódhoz és kereskedő mivoltukhoz.
Az 1900-as években a jómódú cég Józsefvárosba költözött, a régi császári és királyi honvédség szekerészed laktanya helyén felépített új székházába, az Üllői út 32. szám alá, az épületet Heinrich-udvarnak nevezték, kiterjedt a Mária utca 54. szám alá, ott raktározták az árukat, a földszinten vörös téglából épült udvari épületekbe.
Heinrich Ferenc (1866-1925) vasáru-nagykereskedő, politikus, kereskedelemügyi miniszter, a Magyar Polgári Párt, a Nemzeti Középpárt egyik megalapítója volt. A Budapesti Kereskedelmi Iparkamara alelnökeként és a budapesti Kereskedelmi Testület elnökeként tevékenykedett. Síremléke a Kerepesi temetőben áll, Fadrusz János szobrászművész készítette, 1929-ben állították fel. Az 1970-es években az Üllői úti részen a Vasért Vállalat boltja és központja működött. A felújított klasszicista épület homlokzatán, Négy szobor felett "Heinrich-Udvar" felirat olvasható. A Mária utcai épületrészen a homlokzaton mai is olvasható: "Heinrich A. és Fiai Rt." A múlt üzenete a mának.
Hát az előző "válasz" csak Heinrich Istvánról nem szólt, de szólt egy politikailag "jól" helyezkedő vaskereskedő, szatócs családról, akinek még a leírás alapján sem volt semmi köze sem az utcához, sem a környékhez, mert a villája, raktára, kereskedése is a VIII. kerületben volt.
Ellenben volt egy Heinrich István akiről inkább lehet utcát elnevezni, a Szent László hadosztály alezredese.
A Szent László Hadosztály 1944. október 17-én alakult meg a kelenföldi Károly-laktanyában. Tervezett hadrendje szerint egy Ejtőernyős ezred (Pokorny László őrnagy) két zászlóaljjal , egy Gránátos ezred (Stefán Valér alezredes) két zászlóaljjal, egy Repülő-lövészezred (Heinrich István alezredes) két zászlóaljjal és egy Felderítő osztály (Nyéki-Takáts László százados) tartozott hozzá.
A Hadosztály parancsnoka vitéz Szügyi Zoltán vezérőrnagy lett. Vezérkari főnök vitéz Lajtos Árpád vk. őrnagy, míg a Tüzérparancsnok Dárday Vilmos ezredes lett.
Szóval egy alezredes. Nem semmi.
Épp ideje volna már ezt a Heinrich István utcát átkeresztelni. Mondjuk Magyar Szentföld utcára, ha már ott van az utcában ez a híres épület.
Kész röhej, hogy három percenként elhangzik a villamosmegállóban ennek a senkinek a neve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!