Budapestiek! Mikor szálltok fel tömegközlekedési eszközre, és mikor nem?
Például ha egy megállót kell menni, de az út gyalog is kb. ugyanaddig tartana (mondjuk a Nagymező utcától a Nyugatiig, vagy a Király utcától az Astoriáig), akkor felszálltok a buszra/villamosra vagy inkább lesétáljátok?
Vagy ha hosszabb utat, mondjuk 2 km-t kell menni, egy vagy két átszállással, hogy a várakozásokkal együtt tovább tart az út, mintha 25 perc alatt lesétálnátok, akkor is bkv-ztok, vagy inkább gyalogoltok? Vagy esetleg annyira automatikusan szálltok bkv-ra, hogy fel sem merül, hogy esetleg az astoriától a Ferenciek teréig gyalog is 5 perc, automatikusan szálltok a 7-es buszra?
Attól függ.
1 megállós felszállás: Amikor sietek, mert mondjuk kicsit elment az idő, és el kell érnem a vonatom, akkor 1 megállóra is felszállok. Ha jön valamelyik arra tartó járat akkor mindenképpen, de ha látom 1 megállóval előbb kifordulni, akkor is megvárom. Mert amíg Ő megteszi az 1 megállót felém, én nem gyaloglom le a köv. megállót.
Ha nem látom kanyarodni sem, akkor legyaloglom, ilyen esetben általában én győzök, vagy közben beér a járat majdnem a megállónál.
Átszállás-gyaloglás: Megint kedvfüggő. Amikor már fáradt vagyok, és esetleg már gyalogoltam x km-t előtte van, hogy megvárom. De itt elginkább megint az dönthet, hogy ha látom érkezni, vagy a menetrend szerint hamarosan érkezik a járat. Ha ránézek a menetrendre és a gyaloglással összehasonlítható időt látok, akkor gyaloglok.
Ha gyalog előbb odaérek, akkor nem szállok buszra.
Így amikor hétvégén ritkábban jár valami, akár több megállót is képes vagyok gyalogolni.
Ég a zsír:-)
Ha épp jön az ezkösz, vagy bent áll, akkor elcsipem, ha várni kell rá, lesétálom, vagy futom, ha 3 megálló akkor is.
Vannak bp-n is olyan tömegközlekedési eszközök amik 20 percenként vagy 40 percenként járnak, azokra nem érdemes várni.
Ez nállam nagyon kedvfüggő.
De szokott lenni olyan mikor inkább sétálok.
Alapvetően nem .vagyok pesti, csak 2 éve lakok itt.
Mivel gyerekkoromban hozzászoktam, hogy a legtöbb helyre gyalog megyek, ezért nem halok bele egy kis sétába, sőt eléggé gyakran jól is esik, így ha van időm akkor mindig a gyaloglást választom (jó nyilván ha a város másik végébe megyek akkor nem).
De azt tapasztalom, hogy a pestiek 90%-a el se tudja képzelni, hogy teszem azt két metróállomás közti távot gyalog is meglehet tenni.
Én alapvetően a várható menetidő alapján döntöm el, mi legyen. Egy-két megállót is csak akkor gyalogolok le, ha tudom, hogy azzal egyúttal gyorsabb is vagyok. Városban a legnagyobb táv, amit ilyenkor legyalogolok, az kb. 10-15 perc (más kérdés, hogy erdőben zokszó nélkül túrázok 25 kilométert is), ennél többet azért nem, mert ennyi idő alatt a legtöbb járatból már utolérne a következő és nem szeretek neki integetni.
Más kérdés, ha épp nagyon szép környezetben lehetne gyalogolni, valakivel beszélgethetek séta közben, illetve a tömegközlekedés mellett szól ha rossz az idő vagy ha nagy csomagom van.
10-15 perces gyaloglás esetén ritkán szállok fel. Például napi szinten NEM szállok fel a 10 percenként járó, levegőtlen, zsúfolt trolira, helyette frissítő gyaloglás és reggeli, napindító filozofálgatás.
Ha nagyon fáradt vagyok vagy nagyon sietek, akkor vannak olyan 1-2 megállós helyek, ahol felszállok, de vannak, ahol ilyen körülmények között is gyalog.
Mellesleg 3 megállót (15-20 perc) vagy többet is legyaloglok, ha park van, tavaszi, hirtelen jött jó idő vagy egyéb ilyesmi.
Egyébként biztatok mindenkit a gyaloglásra, mert felfrissít, jól el lehet gondolkozni alatta - csak merni kell, és nem az életed eddigi hibáira és veszekedéseire gondolni, hanem az érdeklődési köreidre vagy szép dolgokra. A gyors gyaloglás irtó jó stresszűző.
Télen nem fázol, mert a gyors gyaloglás átmelegít. Ellenben 5-10 perc várakozás = szét lehet fagyni.
Minimális testmozgás, természetesen nem elég, de ér valamit.
Az iskolámba lehet menni egy forgalmas villamostól illetve az egyik metrótól gyalog - 10 perc - vagy trolival (egy / két / három megálló, attól függ, hol szállsz fel, villamos különböző megállóiból is át lehet szállni ráadásul). Sokadik éve járok a suliba, idén ballagok. Azt hittem, idénre megértem, miért jó felszállni a trolira, amire várni kell, amin tömeg van és ami fülledt - de nem értettem meg.
Az egyik megálló, ahol felszállhatsz, az út közepén van - ott még érthető, hogy ha épp jön, felszállsz. De a másik kettő kívül esik a "gyalogúton", ott meg kell állni és be kell várni.
Sokan ráadásul 200 métert is sprintelnek, hogy elérjék...
Nem sietnek, mert akkor is ezt teszik, ha van még 20-30 perc becsengetésig... lustának nyilván lusták, mert nem akarnak begyalogolni. Na de akkor miért futnak?
A "megvárós", kívül eső megállók pedig: ha valaki reggel fázik, miért vár 5-10 percet? Attól csak még jobban fog fázni, és ennyi idő alatt talán be is érne gyalog...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!