A nagyon régi ős időkben milyen volt mondjuk a negyvenes és ötvenes években a magyar fővárosban a tömegközlekedés és a távolsági közlekedés vidéken!?
Akkor még csak a földalatti volt, metró nem. Az akkori csúcsforgalom egy mai vasárnap déli órák forgalmát sem ért el.
Budapesten sokkal több volt a villamosvonal. A gödöllői HÉV bejött a Keleti-pályaudvarig (Nem a Baross térig, de a pályaudvar mellett volt a végállomása.
Minden járaton volt kalauz, a buszokon ülő.
A vidéki városok forgalma is sokkal szerényebb volt. A lovaskocsi sem volt ritka.
(Kis érdekesség: 57-ben születtem, a XVII. kerületben élek. Kiskoromban még lovaskocsi vitte el a szemetet [kuka meg kukás autó nem volt], és szódát is lovaskocsiról lehetett venni.)
A települések közötti buszközlekedésnél az volt a jellemző, hogy a buszok ráhordták az utasokat a vasútra, nem ellene dolgoztak.
Még gyermekkorom elején is gőzmozdonyok húzták a vonatot, néhol dízel.
Távolsági közlekedés vidéken: sokkal jobban a vasútra épült. Sokszor a vasútállomástól 8-10 km-t gyalogoltak az emberek a saját falujukig. Ez földutakon, rövidített utakon volt ennyi, mert aszfaltozott úton még több lett volna.
Akkoriban aki 30-40 km-re dolgozott otthonától, az hét közben nem tudott hazamenni, hanem ott lakott albérletben vagy szolgálati lakásban.
#1-es, az már hatalmas dolog volt, ha busz vitte ki a faluból az embereket a vasútállomásra. Az már inkább a 60-as, 70-es évek világa volt.
Egy ismerősöm lány korában egy közeli faluból Győrbe járt be, de nem akárhova: a bíróságon volt gépírónő. A falujában olyan sár volt esős időben, hogy gumicsizmában ment ki az állomásra, ott átcserélte női cipőre, a gumicsizmát az állomás várótermében hagyta és délután, mikor a vonatról leszállt, visszacserélte. (Ott a falu közelében volt az állomás, naponta lehetett ingázni.) Ui. a bíróságra mégsem mehetett gumicsizmában, de a faluja utcáin csak abban tudott közlekedni.
Nyomtam zöldet, mert jókat írj, de a ráhordással tévedni tetszik.
Itt már a 30-as évekről is írja.
Érdekes az az ős idő (1. vagyok egyébként). Bár nekem is távoli a 40-es, 50-es évek (57-ben születtem), de nem olyan ősi, mint a kérdezőnek.
Egyébként ezer éve is közlekedtek az emberek. Gyalog, szekéren, postakocsin, lóháton. Kinek mire tellett, illetve mire volt joga. Egy jobbágy nemigen mászkált sehová.
7. Furàn ejted a köszönöm szèpen szavakat. Első vagyok, és két okból nem ott vàlaszoltam:
- A kérdésed nem volt szmélyes termèszetü;
- Senkinek nem vákaszolok ott, mert a nickem alapján beazonosítható vagyok utca, házszàm szinten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!