Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Lejáró személyi igazolvány és...

Lejáró személyi igazolvány és érvényes országbérlet. Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

A személyi igazolványom nemsokára lejár, viszont az országbérletem még utána pár napig érvényes lesz és használnám is.

Mi a jogi helyzet ilyenkor? Az országbérletre a szem.ig. száma rá van írva, annak alapján azonosítják, hogy a jogosult használja-e a bérletet. Ha megújíttatom a személyit, akkor más lesz a száma. Eszerint ehhez a bérlethez már nem tudom használni. De az új igazolvány kiadásakor elveszik tőlem a régit? Ha nem, akkor pár napig két igazolványt használnék: a lejártat az országbérlethez, az újat meg minden máshoz. Ezt így lehet?

De ha elveszik a régi személyit (pl. visszaélések elkerülése érdekében), akkor az új miatt nem tudom a régi országbérletet használni. Akkor jobb lenne, ha csak utána újíttatnám meg a személyimet, mert addig nálam lenne a lejárt személyim? Ezt akkor így használhatnám?

(Megj.: a lejárt személyi máshol nem lenne gond, mert jogosítvánnyal tudnám igazolni magam.)



jún. 14. 12:32
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Azt nem tudom, mi a szabályos, de tőlem még soha senki nem kérte el a bérlet mellé a személyimet.
jún. 14. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
69%

#1 szúrópróba szerűen kérik, ha mindenkitől kérnék rengeteg késés lenne.

Egyébként a lejárt személyivel a bérlet is érvényét veszti. Papíralapú bérletet annak a szolgáltatónak az ügyfélszolgálatán kicserélik 250 Ft kezelési költség ellenében ahol vásároltad. Online bérletet nem lehet cserélni, azt bukod. Ha még nem kezdődött el az érvényessége váltsd vissza és a jogosítvány számát írd rá, úgy is érvényes.

jún. 14. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Az érdekelne még, hogy a személyi igazolványt elektronikusan ellenőrzik, vagy csak kézbe veszi az ellenőr és összeveti az igazolvány számát a bérleten levő számmal?

Mert azt gondolom, ha a számok egyeznek, olyan kukacos ellenőrt már nem fogok ki abban a pár napban, aki még a személyi igazolvány lejáratát is ellenőrizné. Ennyit már merek kockáztatni.


Arra vonatkozóan van valakinek információja, hogy személyi igazolvány megújításakor elveszik az okmányirodában a régit, vagy nálam marad?

jún. 14. 21:08
 4/7 nb2019 ***** válasza:
100%

A régit bevonják igen. Ha postai kiküldést kérsz, akkor már az igényléskor le kell adni, ha személyes átvételt, akkor maradhat nálad az új átvételéig.

Hivatalosan a lejárattal jelen esetben a bérleted is érvényét veszti (hisz nem igazolhatod a személyivel magadat), de ritka hogy ellenőrizzék. (Nekem tavaly 2 hónapig ez volt a helyzet az éves BKK bérletemmel, szerencsére egyszer sem kérték a személyit hozzá.)


A helyes eljárás az lett volna, hogy a lejárat hónapjában nem a személyit, hanem a jogsi számát adod meg a vásárláskor. (Utólag nyilván neked már nem segít, másnak még jó lehet az infó...)

jún. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Akkor cseréltesd csak ki a személyit, amikor már lejárt a bérlet. Az érvényességet nem fogja senki nézni. A következő hónapban meg a jogsi számát írasd rá!
jún. 15. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
le fényképezed a régi személyit, hogy meg tud mutatni az ellenőrnek
jún. 15. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a választ!

Mindenkinek ment a zöld pipa!

Azóta már bejelentkeztem szem. ig. megújításra, és úgy döntöttem, személyesen fogom majd átvenni, így (a 4-es válaszoló által mondottak szerint) addig nálam marad a régi. Az átvétel időpontját valószínűleg tudom úgy időzíteni, hogy azonnal utána megveszem az új bérletet, így egyáltalán nem fog kiesni egy nap sem. Június 26-ára (szerdára) van időpontom az okmányirodába, és következő hét folyamán bármelyik munkanap megyek be érte, teljesül ez a feltétel. Bízom benne, hogy bő egy hét alatt elkészül az új személyim és így minden optimális lesz. És így összesen 3-4 nap lesz, amikor lejárt személyivel, de azzal megegyező számú bérlettel fogok utazni.

jún. 17. 08:32

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!