Pest vármegyéből Szolnok vármegyébe ingázó dolgozónak kettő vármegyebérletet kell venni, vagy országbérletet?
Sehol nem látok erre a kérdésre választ, csak annyit, hogy a 14 éven aluliaknak ingyenes az utazás. Hát, ez 45 évesen engem nem igazán érint 😃
Sanda a gyanú, hogy duplájáért kell egy országbérletet vennem, a korábbi 10k helyett.
Ugyanúgy tudsz venni viszonylatra szóló bérletet, ha az neked olcsóbb.
Egyébként a munkáltatóval kell megbeszélni, hogy mekkora részét téríti meg ezeknek (Van, amelyik nem fogadja el az országbérletet, csak a viszonylatra szólót, de van, amelyik mindkettőt elfogadja).
Nem kell, de azt érdemes. A viszonylati (kilométer alapú) bérlet megszűnésével a két vármegyebérlet vagy egy országbérlet vásárlásával oldható meg az utazás.
"Ha van két különböző vármegyére bérletem, akkor az országbérletté válik?
Nem, a vármegyebérletet nem lehet átalakítani vagy kiegészíteni országbérletté."
"A vármegyebérlet minden esetben csak és kizárólag a rajta feltüntetett vármegye területén belüli utazásokra jogosít.
Az országbérlet ára azonban mindössze annyi, mint 2 db vármegyebérleté, így ha az utazásaid során rendszeresen átléped a vármegye határát, már megéri országbérletet váltanod."
Viszont meg kell jegyeznem, hogy én látok egy kis hézagot a megyehatároknál: a vármegyebérletek az utolsó megállóig érvényesek, ezek meg rendszerint nem a megyehatáron vannak, vagyis a két szomszédos megyében található megálló között nem feltétlenül érvényes a megyebérlet - ez a bérletek esetében könnyen feloldható, hiszen két vármegyebérlet ára megegyezik egy országbérlet árával, viszont a napijegyeknél már van egy nagyobb hézag (2×999<4999, és a vármegyebérlet+napijegy esetében is fennáll ez a dolog), viszont erről semmit nem ír az ujtarifa.hu.
A válasz a Volánbusz honlapján található meg: "A vármegyebérlet hosszabb út részbeni fedezésére nem vehető igénybe."
Forrás: [link]
Tehát vármegyebérlettel a vármegye határát átlépni nem lehet, ha ezt megteszed, a teljes útra menetjegy váltandó. Azaz két vármegyebérlettel az adott két vármegyén belül utazhatsz, de köztük nem, arra már országbérlet kell. De mivel az országbérlet ára megegyezik két vármegyebérlet árával, eleve hülyeség két vármegyebérletet venni.
Bár a MÁV üzletszabályzatának 3.3.7 pontja ezt írja: "A szomszédos vármegyékre érvényes Vármegyebérlettel a szomszédos vármegyére történő
átutazás megengedett." A 3.1.7 ugyanezt megengedi a vármegye24 napijegyre.
Úgyhogy ez a buszokon és a vonatokon ellentétesen van, vonaton gond nélkül utazhatsz szomszédos vármegyebérletekkel és napijegyekkel a két vármegye között, buszon nem.
Érvényes buszon is a több megyei bérlet vagy napijegy. Én sem találtam ezt leírva, de írtam a Volánbusznak és ezt válaszolták:
"3-4 szomszédos vármegyében történő utazásra a 3-4 érintett vármegyére szóló Vármegye24 termék is megváltható, további menetjegy megváltása nélkül. Feláras besorolású járatokon az autóbusz-vezetőnél azonban a kiegészítő jegyet meg kell vásárolni. 5db Vármegye24 termék helyett már javasolt a Magyarország24 díjtermék váltása.
Abban az esetben, ha az utas több vármegyére érvényes Vármegye24 órás jeggyel rendelkezik, akkor felszálláskor az adott vármegyére érvényes jegyét a validátor készülékkel be kell olvasnia. A többi vármegyére érvényes jegyet az autóbuszvezető szemrevételezéssel ellenőrzi, majd az autóbusz-vezető kérésére a vármegyehatár átlépésekor az első megállóban a validátor készülékkel be kell azt is olvasni."
Az itt leírtakkal ellentétben velem a sofőrök le szokták olvastatni induláskor az összes megyei napijegyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!