Közalkalmazottként téríti az országbérletet a munkáltató a megadott százalékban, vagy teljes árú jegyet lehet csak venni a MÁV-ra?
Országbérletet akkor térít a munkáltató, ha a munkába járáshoz nem elegendő a vármegyebérlet. Az kis távolság esetén is előfordulhat, hogy a lakhely és a munkavégzés helye más-más megyében van.
A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet szerint a munkáltató által fizetett napi munkába járással kapcsolatos költségtérítés a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86%-a.
Azt is meghatározza a jogszabály, hogy a munkáltató akkor térít, ha a munkavállaló
a) belföldi vagy határon átmenő országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályán,
b) menetrend szerinti országos, regionális és elővárosi autóbuszjáraton,
c) elővárosi vasúton (HÉV-en),
d) menetrend szerint közlekedő hajón, kompon, vagy réven
utazik a munkavégzés helyére
Ebből következik:
• mivel a munkáltató bérlettel vagy menetjeggyel történő elszámolás ellenében térít, ehhez a munkavállalónak előzetesen meg kell vennie. Folyamatos térítés esetén az előző havi térítés hozzájárul az új havi bérlet megvásárlásához.
• Helyjegyre nincs térítés, hiszen csak menetjegy esetén van térítés.
Menetjegyet akkor szoktak téríteni, ha olyan jellegű a munkavégzés, hogy havonta csak néhány alkalommal kell a munkahelyre utazni, és a bérlet többe kerülne, mint amennyibe a menetjegyek kerülnek egy hónap alatt.
Mostmár nagyot romlott az arány, hiszen a vármegye- és országbérletekkel nagyon sok távolság esetén nagy az áresés, ugyanakkor a mentejegyek durván drágultak: a legkisebb távolságra szóló, 10 km-ig érvényes menetjegy ára 250 Ft-ról 400 Ft-ra emelkedett.
Lehet, hogy terhet jelent a 18900 Ft-os havi országbérlet megelőlegezése, de ezek bevezetése előtt, évtizedekig a munkavállalók tömegének kellett hasonló árnagyságrendű havi helyközi bérletet vennie. Előtte, most is, pl. egy 20,1 km – 25 km távolságra érvényes bérlet 17800 Ft, a 25,1 – 30 km távolságra érvényes 21400 Ft. Ilyen távolságokból sokan járnak városba dolgozni, mivel a falvakban gyakorlatilag nincs munkalehetőség. Most nagyot könnyít a vármegyebérlet 9450 Ft-os ára.
Pont hogy jegyet nem térít, csak bérletet.
Abból a legkedvezőbbet. Ha az általad utazott távra az országbérlet a legkedvezőbb, akkor azt.
A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 3. § (2) ezt tartalmazza: „A munkáltató által fizetett napi munkába járással kapcsolatos költségtérítés a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86%-a.”.
Nem tudom, hogy a heti két alkalom mennyire tekinthető napi munkába járásnak; a rendelet nem rendszeres munkába járást tartalmaz. A szerződéstől is függ, illetve a munkáltató adhat nem kötelező kedvezményt, juttatást is, csak az, az adózás szempontjából kedvezőtlenebb a számára.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!