Vonat kocsijának azt a részét, ahol leszállunk, véleményetek szerint hogy hívják?
Na nem az újfajta egylégterű vonatokra gondolok. Hanem a régifajta vonatokra, amelyek több kocsiból állnak. És minden kocsiban ajtókkal csukható utastér van, ahonnan ki lehet menni abba a néhány négyzetméteres térbe, ahol a leszálláshoz való ajtók is vannak. Ezt a részét a vonatnak hogyan nevezik???
(Nevezem én is valahogy, de kollégákkal vita alakult ki, hogy az nem ezt jelenti. Kíváncsi vagyok a többség véleményére, hogy ki milyen néven illeti, addig az én verziómat le sem írom. :))
#1: A vasúti kocsi részét kérdezik, nem az állomás/megálló részét...
Egyébként szerintem előtér, legalábbis amikor még vonatozni kényszerültem annak hívta mindenki
Peronnak hívják ezt is, nemcsak a megálló felszállásra szolgáló részét.
Gondolom, a kollegák sem hallották még a másodikhoz hasonlóan, ebből a vita?
2. Fel- vagy leszálló hely egy vasúti- vagy villamoskocsi két végén, autóbusz ajtajánál; itt rendszerint nincs ülőhely.
25 évig dolgoztam a vasúton. Peronnak hívtuk. Az a kocsi peronja.
De lehet előtérnek is hívni.
A peron kifejezés valószinüleg régről maradt ránk. Ahogyan a sátor, vagy a konyha. A gőzösökön hívták így a vezetőállást és az idősebbek ma is így hívják még. A babakocsivezetők már biztosan nem ismerik ezeket a kifejezéseket :D
Egyébként:
A magyar nyelv értelmező szótára
peron
peron [ë v. e] főnév -t, -ok, -ja, (ritka, régies) perrón (régies írva: perron is)
1. <A vasúti állomásokon, autóbusz- és villamosmegállóknál> a várakozó utasok számára való, a pályatestnél valamivel magasabb s rendsz. fedett terület. A peronon várja a vonattal érkező vendéget. Kimegy a peronra. A vasúti állomás perrónján áldok, egy vonat indul meg. (Kaffka Margit) Nagy mozgalom támadt a perrónon, a váróterem őrei csengettek, kiáltoztak. (Babits Mihály)
2. <Vasúti és villamoskocsi két végén, autóbusz hátulján> fel- és leszállásra való, rendsz. ülőhely nélküli, gyak. elkülönített rész. A peronon 12 állóhely van. Felültünk egy budai villamoskocsiba. Csomagjainkkal a hátsó perronon álltunk meg. (Kuncz Aladár)
3. (ritka) <Fülkés vasúti kocsin> folyosó. Kimegy a peronra. Kiment a fülkéből, csöndes illedelemmel behúzva maga után a perron ajtaját. (Hunyady Sándor)
Hát igen, köszi a megerősítést, jól sejtitek...
Én nemcsak peronnak nevezem, hanem szinte mindig úgy mondom a félreértések elkerülése végett, hogy ,"a vonat peronja".
Erre kb hülyének néznek, hogy a vonatnak nincs is peronja, mert az az állomásé... Pont mint itt a 2es válaszoló... Gáz...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!