Mi a különbség a gyorsvonat és a sebes vonat között?
A megállások gyakorisága. A személyvonat "minden állomáson és megállóhelyen megáll",
. A gyorsvonat csak a fontosabb állomásokon áll meg, többet is kihagy (a gyorsított személyvonat csak 1-2 megállóz hagy ki). A sebesvonat csak a nagyobb városokban áll meg, ott is csak egy, Budapesten esetleg 2 helyen (nagyobb városoknak több vasútállomása, megállóhelye is van). Az IC a sebesvonattal ér fel annyi plusszal, hogy a helyfoglalás kötelező.
Viszonyítási alap: nyíregyházi sebesvonat, lőkösházi gyorsvonat.
A sebesvonat nem áll meg Ceglédig, utána viszont minden állomáson és megállóhelyen megáll. Ez így lényegében távolsági zónázó.
A gyorsvonat nem áll meg Szolnokig, de utána sem áll meg mindenhol, csak a nagyobb településeken (ez főleg régen volt így, ma már több helyen áll meg).
A gyorsvonat eggyel magasabb szint a mai sebesvonathoz képest, mert nem csak egy bizonyos szakaszon hagy ki állomásokat, hanem végig.
"A sebesvonat egy olyan vonattípus, amely a vonalának bizonyos szakaszán általában minden állomáson/megállóhelyen megáll; míg a fennmaradó szakaszon kevés kivétellel mindenütt áthalad (budapesti elővárosi megfelelője a zónázó személyvonat). A gyorsvonatnál több, a személyvonatnál viszont kevesebb állomáson áll meg."
Hát tudod, csak annyi, hogy
Gyorsvonat sebesvonat valahol megáll, ha megáll,
Nyújtom a jobb kezem, szervusz babám! 😁
Igazság szerint ma az a gyorsvonat, amiért nem kell pótjegyet fizetned az a sebes.
Ma már annyira "gumi" kategória ez és elmosódtak a határok, hogy nincs egyértelmű különbség. Eleve ma az IC és a gyorsvonat is sok helyen egy és ugyanaz pl. Szeged vagy Békéscsaba felé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!