Elsőbbsége van e az aszfaltozott úton haladó autónak egy jobbról beágazó, szintén aszfaltozott rövid utcán érkező autóval szemben, vagy függetlenül az utca hosszától jobbkéz szabály érvényes (a többi bekötő utca kavicsos)?
Nem számít az utca hossza.
Viszont az jó kérdés, hogy mi számít utcának és mi számít kocsibeállónak,parkolónak, stb.
Az utca hosszától független. A burkolattól függ, de jelen esetben ez csak a többi, murvás útra vonatkozik. A rövid kis zsákutca becsatlakozása is jobbkezesnek számít.
Itt egy hasonló példa, 20 méteres zsákutca, de mégis mindenki lassít, aki a kamera nézőpontja felől jön:
Köszönöm a válaszokat. Én voltam a kis utcából érkező, egy fékcsikorgás után én kaptam a letolást, ezek szerint nem jogosan. Talán ilyenkor érdemes valamilyen hatóságot felkérni a nevezetes jobbkezes tábla kihelyezésére, ha ilyen általános tévedésben közlekednek a járművek.
üdv
Nem létezik jobbkezes tábla.
Sőt jobb kéz szabály sincs csak a köznyelvben. Tábla meg egyáltalán nincs.
Akkor egyenrangú egy kereszteződés, ha semmiféle elsőbbséget szabályozó tábla sincs. Ebből is csak kétféle van, az egyik az elsőbbségadás kötelező, a másik pedig az állj, elsőbbségadás kötelező. Semmi más.
Ami még érdekes lehet a burkolat jellege. A minősége nem.
Tehát semmi tábla.
beton+beton=egyenrangú
beton+aszfalt=egyenrangú
beton+murva=egyenrangú
beton+föld=nem egyenrangú, a betonnak van elsőbbsége
föld+föld=egyenrangú
föld+víz=hívni kell a katasztrófavédelmet :-)
Annak sincs jelentősége, hogy a sávok mennyien vannak, s milyen szélesek.
Ha nincs tábla, akkor a 124 sávos úton közlekedő mind a 124 sávján lévő jármű elsőbbséget kell adjon a keskeny, egyirányú, egysávos úton jobbról érkezőnek.
Az előző válasz a kiírt kérdés tekintetében valószínűleg tökéletes, más szempontból viszont nem.
A murva a KRESZ szempontjából földútnak számít, tehát minden szilárd burkolatú útnak elsőbbsége van vele szemben.
"sz) Földút: jármű közlekedésre szabadon tartott, eredeti termett talajú vagy ahhoz hasonló anyagú (pl. zúzottkő, kavics, murva, kohósalak stb.) út, amelyen legfeljebb talajszerkezetet javító beavatkozás történt, ideértve azon földutat is, amely a szilárd burkolatú úthoz való csatlakozás, illetve a vasúti átjáró előtt legfeljebb 50 méter hosszban szilárd burkolattal rendelkezik.
t) Szilárd burkolatú út: olyan út, amelynek úttestje szabályosan lerakott kő vagy műkő, továbbá beton vagy aszfalt burkolattal rendelkezik."
Esetleg még a kérdés tekintetében érdemes lenne megválaszolni, hogy a kérdezett helyen a mellékút igazi szilárd burkolatú-e, vagy csak az sz) pontban említett változatú földút, ahol a bekötő rész van csak aszfaltozva.
De ezek szerint az sz) pont alapján, nekem minden jobbkezes utcánál meg kéne állnom, fognom a mérőszalagot és besétálnom 50 métert, hogy mintát vegyek az út anyagából.
Ez különösen éjszaka és mondjuk hóesésben lehet érdekes.
Hát igen, így kellene tenned. :)
De a gyakorlatban azért nem ennyire bonyolult.
Ha két település között haladsz, és látsz egy becsatlakozó aszfaltutat jobbról, akkor vagy neki van táblája, vagy neked, vagy ha egyikteknek se, akkor az egy földút, rázatóval.
Lakott területen pedig, ahol úgysem száguldozhatsz annyira, lelassítasz, mintha rendes aszfalt lenne, aztán majd lesz valami...
Pl. benézve látod, hogy csak az eleje aszfalt, 20 méterrel távolabb már föld.
30 centis hó esetén meg semelyik útról nem tudod megmondani, hogy aszfaltos vagy sima földút. Ilyen esetben csak a helyismeret segít, felkészülve rá, hogy a keresztben jövő esetleg nincs tisztában a helyzettel.
Érdekelne a konkrét helyszínről egy link, mert felénk lakott területen nem jellemző az ilyen megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!