Szabályos -e az ülésmagasító?
Dehogynem fogadják el, csak nem mindegy mekkora a gyerek.
Ha nincs 12 éves vagy 135 centi, akkor kell arendes ülés, de ha nem fér bele, elég az ülésmagasító is, ha meg 36 kilónál nyagyobb a gyerek nem is lehet gyerekülésbe rakni, mert azoknál az a max súlyhatár. 135 centi felett magasító sem kell, ha a gyerek a gépjármű biztonsági övével megfelelően és biztonságosan rögzíthető(magyarul ha ugy be lehet kötni, hogy nem a nyakán megy át az öv.)
Pontosan így van: a hátsó ülésen gyermekbiztonsági rendszerben utaztatni a gyereket 135 cm-ig kötelező. Ha a gépjármű saját biztonsági övével megfelelően rögzíthető a gyermek, még az ülésmagasító sem szükséges.
Ez az érvényes kRESZ szabály
Na akkor tisztázzuk (csak a kérdésre vonatkozó részek):
KRESZ 48. §
(7) A gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket - a testsúlyához igazodó kialakítású - gyermekbiztonsági rendszerben kell rögzíteni. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gépkocsi első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be - a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban - ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták.
(8) A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni:
a) ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható);
b) ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető;
A teljes doksi itt:
Előzőekben pontosan leírták a KRESZ idevonatkozó részét, de hiányzik a lényeg, a GYERMEKBIZTONSÁGI RENDSZER fogalma:
Az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelethez készült 1. számú függeléknek a közúti járművekkel kapcsolatos fogalmakról szóló II. része definiálja a gyermekbiztonsági rendszer fogalmát:
„wb) nem integrált gyermekbiztonsági rendszer: részleges biztonsági rendszer, amely a felnőttek számára szolgáló biztonsági övvel együtt használva - amely körbeveszi a gyermek testét, vagy biztonságosan rögzíti azt a szerkezetet, amelyben a gyermeket elhelyezik - teljes gyermekbiztonsági rendszert képez.”
Tehát az ülésmagasító a felnőtt biztonsági övvel használva (a felnőtt öv körbeveszi a gyermek testét) teljes gyermekbiztonsági rendszert alkot. Így használható a gyermekülés 3 év felett és 150 cm alatt.
Bocsánat elírtam:
Így használható az ülésmagasító 3 év felett és 150 cm alatt.
#4: téves, #5: téves.
épp azt írja a kresz, hogy NEM KELL magasító 135 fölött, 135 alatt viszont megfelelő lehet.
(mindez persze akkor, ha megfelelően rögzíthető az ülés meg a gyerek; és a hátsó ülésre vonatkozik, az elsőre nem)
Kedves utolsó, nem megy a szövegértés:
b) ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, !!!LEGALÁBB!!! 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető;
Tehát 135 cm alatt nem használható, és addig kell használni amíg el nem éri a 150 cm-t, ezért
A gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket - a testsúlyához igazodó kialakítású - gyermekbiztonsági rendszerben kell rögzíteni. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!