Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » KRESZ 21§7 (7) mióta van...

KRESZ 21§7 (7) mióta van hatályban, illetv mikor módosítoták utoljára?

Figyelt kérdés
Lehetséges, hogy aki több, mint 20 éve szerzett jogsit, az erről nem tud?
2016. aug. 9. 18:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
18%

Szerintem már 1975 február 5.-e előtt is így volt.

Én így tanultam 30 évvel ezelőtt is.


Hogy a többieknek ne kelljen guglizni:

"(7) A kijelölt gyalogosátkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van. Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogosátkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad. A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs."

2016. aug. 9. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
22%
Ez a rész ősidők óta változatlan, ami változott, és sokan nem tudják az az, hogy a gyalogosnak már nem csak akkor kell elsőbbséget adni, ha az lelépett az úttestre, akkor is meg kell állni, ha közelít az átkelőhely felé. Ez persze nem azt jelenti hogy addig nem lehet tovább hajtani, amíg a közelben gyalogos van - a KRESZ erre azt az utasitást adja, hogy az átkelésben a gyalogost még zavarni sem szabad.
2016. aug. 9. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
79%

A kérdezett bekezdés 1976. január 1-én lépett hatályba úgy, ahogy most is olvasható.


Igaz, hogy 1975. II. 5-i a jogszabály, de 1976. január 1-én lépett hatályba. (Záró rendelkezések 64. §)

A kérdezett 21. § (7) szövege a hatálybalépés óta nem változott.


A Nemzeti Jogszabálytárban és a Complex.hu net.jogtárában is kék színű felső index jelöli a változtatott részt.

A Nemzeti Jogszabálytárban, az index-számra kattintva, ugrás történik a legutóbbi változást okozó jogszabály megnevezésére.

A net.jogtárban az index-számra húzott egérmutató esetén egy címkében jelenik meg a legutóbbi változást okozó jogszabály megnevezése, továbbá az is, hogy mikor lépett hatályba a módosítás.


A kérdésbeli szakasznál és bekezdésnél sincs kék felső-indexes jelölés, tehát 1976. január 1-től hatályos.


[link]

[link]

2016. aug. 11. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ez a szüleimnél is így volt, ők lassan 40éve szerezték a jogsit, tehát ez nagyon rég így van.

Ha egy jogszabály vagy törvény módosításra kerül akkor van indexelés hogy mi volt korábban és az mikori.

2016. aug. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

# 2

"a KRESZ erre azt az utasitást adja, hogy az átkelésben a gyalogost még zavarni sem szabad."


Ezt már én is hallottam, de a KRESZ-ben nem találtam meg. Tudnád idézni vagy linkelni?

2016. aug. 14. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
64%

# 5 kérésére:

Nem tudom, gondot jelent-e számodra, ha nem a kérdezett mutatja meg a szabályhelyet. Mindenesetre, módod van elolvasni:

[link]


Egyébként, akik ősidőkre hivatkoztak, nem a kérdésre válaszoltak.

A kérdés egy konkrét szabályhely hatálybalépésének, illetve módosulásának időpontjairól szól, és az 1976. január 1-én lépett hatályba, és azóta nem változtattak rajta.

Nem az volt a kérdés, hogy a szabályhely tartalma, szelleme mikortól él. Igen, elődje a 2/1962. (IX. 29.) BM–KPM együttes rendelet is tartalmazott gyalogosátkelőhelyre vonatkozó szabályozást, de ott nem a 21. szakasz 7. bekezdésében volt.

Aki már 30 évvel ezelőttre hivatkozott nem számolt utána, hogy 1976. már 40 éve volt.


Egyébként nem csak annak kell tudnia róla, aki több mint 20 éve szerzett jogosítványt, hanem annak is így kellett tanulnia, aki kétszer annyi ideje.

Nem mellesleg, a vizsga ideje nem számít. Ha valaki akármilyen régen is szerzett jogosítványt, annak is tudnia kell akár a KRESZ legutóbbi, 2014. szeptember 5-i változásáról is. Nem csak azoknak, akik azóta vizsgáztak. Ugyan, a hatályos jogszabály már nem tartalmazza a „bizalmi elv” megnevezést, de ez az első mondata: „A közúti közlekedés biztonsága és zavartalansága fontos társadalmi érdek. A biztonságos és zavartalan közlekedés alapvető feltétele, hogy a közlekedési szabályokat mindenki megtartsa és számíthasson arra, hogy azokat mások is megtartják.” Márpedig betartani csak az tudja a szabályokat, aki tud róluk.

2016. aug. 14. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
83%

Már elejitől fogva lesegettem a kérdést, de úgy éreztem, félrebeszélés lett volna azt megírnom ami az első gondolatom volt róla. Nem értettem az okoskodását. De ha már úgyis szóba került, akkor csak megírom.

Én már elég öreglegény vagyok és 1970.05.12-étől van több kategóriára is érvényes jogsim. Hol volt még akkor 1975? Vagy ’76. Amikor vizsgáztam még nem volt személygépkocsikra sebességkorlátozás lakott területen kívül. Lakott területen pedig 60 volt a felső határ. Nappal nem kellett kivilágítani a járműveket lakott területen kívül se. Autóban biztonsági övet bekapcsolni? Bukósisak motorra? Hogy mit lehet meg mit nem iskolabusz körül? Akkor még azt hitte az ember, hogy csak valami amerikai valami az iskolabusz, ami nálunk csak filmekben van. Fizetős út? Azt csak a gonosz imperialisták csinálták nyerészkedésből hogy a közösség termelte pénzből épített utakon való közlekedésért a becsületes dolgozó emberek fizessenek. Csak néhány dolog akkoriból. Akkor most nyugodtan közlekedhetek aszerint? Megmutatom a jogsim, hogy nézze csak rendőr hölgyem/uram milyen dátumok vannak a 10. rubrikában. Maguk akkor még nem is születtek meg. Nem tudhatják, hogy én mit tehetek, meg mit nem tehetek. Majd akkor állítsanak meg legközelebb, ha levizsgáztak az akkori KRESZből. Fizetős út? Nade kérem! Lehet, hogy a koromra való tekintettel simán csak bolondnak tekintenének, de azért csak próbálnának eltántorítani a retro közlekedési szokásaimtól. Ha másképp nem menne akkor talán el is vennék a jogsimat. Csakhogy gyakrabban nézegethessék benne a születésük előtti dátumot.

2016. aug. 14. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

# 6

Köszönöm a választ!

2016. aug. 16. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

" Akkor most nyugodtan közlekedhetek aszerint? Megmutatom a jogsim, hogy nézze csak rendőr hölgyem/uram milyen dátumok vannak a 10. rubrikában. Maguk akkor még nem is születtek meg. Nem tudhatják, hogy én mit tehetek, meg mit nem tehetek. "


Nagyon tévedsz kedves hölgy! Köteles vagy a hatályos szabályokat betartani. A '76-os nagy változáskor még tanfolyamra is lehetett menni, hogy megismerjétek az új szabályokat!

Amikor én vizsgáztam akkor is 60 volt lakott területen, de erre hiába hivatkoznék amikor kapom a bírságot gyorshajtásért!

2016. aug. 16. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ön téved nagyon, tisztelt # 9 válasz írója!

Mindjárt az „Én már elég öreglegény vagyok”hoz semmiképp nem illő „kedves hölgy” megszólítással. Akkor is ha nem vagyok húsz éves bika.

Amúgy, a kérdésen értetlenkedtem. Azzal is kezdtem, hogy magamtól nem akartam foglalkozni vele, de az előttem levő válasz vége bátorított fel. Igaz, én nem idéztem belőle, csak említettem. Éppen azt mutogattam saját példámmal, mennyire fura okoskodás hogy valaki aszerint vezessen hogy mikor vizsgázott. Vagyis hogy az akkori oktatáson tudhatott-e róla. Nem mutattam de pótolom. A piros jelölésű az ami ellen ágáltam.

[link]

Épp arról írogattam, hogy az ilyen gondolat nem állja meg a helyét. És az hogy a végefelé ott van hogy bolondnak tekintetnének, az mutatja, hogy bolondságnak tartom hogy ne a mai elvárások szerint vezessen valaki.

Jó, hogy más is így gondolja. Akkor is ha úgy gondolja hogy ő másképp gondolja.

2016. aug. 16. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!